Úvod > Ako správne vybrať kolobežku?

Ako správne vybrať kolobežku?

Chcete si kúpiť kolobežku a nie ste si istí, aký typ vybrať? Alebo plánujete kúpiť kolobežku vašim deťom a neviete, ktorá by bola pre ne najvhodnejšia? Prečítajte si nášho rádcu, ktorý vám pri výbere pomôže.

Kolobežky sa v poslednej dobe stali doslova fenoménom. Z detskej zábavy sa stala aktivita, ktorú si obľúbil rad ľudí bez ohľadu na vek. Jazda na kolobežke je zábavný spôsob ako stráviť voľný čas. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpa a výber kolobežky je veľmi jednoduchá vec. Ovšem aj napriek tomu nie je dobré výber kolobežky podceniť.

Kritéria pred nákupom kolobežky

Skôr ako sa rozhodnete kúpiť kolobežku či už pre dospelých alebo pre deti, je treba si ujasniť niektoré kritéria. Pred nákupom sledujeme nasledujúce parametre:


Aký typ kolobežky zvoliť?

Pred výberom je veľmi dôležité si ujasniť, k čomu budete kolobežku využívať. Kolobežky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií, ako skladacie kolobežkykolobežky pre dospelýchdetské kolobežky, trojkolobežky a v neposlednom rade špeciálne kolobežky (freestylové). Ďalej môžeme rozdeliť kolobežky podľa využitia na:

  • kolobežky pre šport (sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamický tvar, väčšinou majú dve brzdy)
  • kolobežky pre turistiku (veľké kolesá pre pohodlnejšiu jazdu, mohutnejšia konštrukcia)
  • kolobežky pre zábavu (takmer všetky druhy kolobežiek) 
  • mestské kolobežky (úzke riadítka, malé až stredne veľké kolesá, obvykle jedna zadná brzda)

Aká nosnosť je dostačujúca?

Nosnosť alebo maximálne zaťaženie kolobežky je hodnota, ktorá určuje maximálne okamžité zaťaženie. Jedná sa aj o zaťaženie počas skokoch pri dopade, kde sa váha človeka pôsobiaca na kolobežku zväčší. Preto je dôležité práve tento parameter nepodceňovať. Na cestách a v mestách nehrozia žiadne veľké nerovnosti, diery apod., teda postačia kolobežky s menšou nosnosťou. Pri jazde v náročnejších terénoch potom platí opak, teda sú tu vhodnejšie kolobežky s väčšou nosnosťou kvôli prípadným nerovnostiam terénu. 

Aký typ bŕzd vybrať?

Na trhu nájdete tri základne brzdy: nášlapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky brzdy sa líšia stavbou, funkčnosťou a taktiež cenou. Pokiaľ plánujete jazdu predovšetkým v meste, postačí Vám nášlapná zadná brzda, pre váhovo ťažších používateľov čeľusťové brzdy, ktoré budú maximálne dostačujúce. Nášlapné aj čeľusťové brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú cenovo dostupnejšie. Kotúčové brzdy využívajú hlavne športovci, ktorí využívajú kolobežku pre rôzne preteky apod. Kotúčové brzdy sú nákladnejšie a taktiež je potreba sa o ne kvalitnejšie postarať (výmena brzdových doštičiek apod.)

Ak zvoliť správnu výšku riadítok?

Výška riadítok patrí taktiež medzi dôležitý parameter, ktorý nemožno pri výbere podceniť. Výšku riadítok si každý dospelý človek nastavuje sám, avšak obvykle sa pohybuje v rozmedzí 90 – 130 cm. Pre deti je vo väčšine prípadov vhodná výška od 50 cm. Príliš nízko nastavené riadítka spôsobujú kŕčovitý predklon, ktorý rozhodne neprospieva Vášmu chrbtu. V opačnom prípade, riadítka nastavené príliš vysoko znemožňujú správne riadenie kolobežky a to môže byť pri vyššej rýchlosti nebezpečné.

Všeobecne platí, pokiaľ si nie ste istí, aká je pre Vás ideálna výška riadítok, radšej si ich nastavte o niečo vyššie ako nižšie a to kvôli pohybu nôh.Materiály rámu

Kolobežky sú bežne v ponuke s oceľovým rámom, hliníkovými riadítkami a vidlicou. Táto kombinácia materiálov je pre bežné použitie dostačujúce. Pre športové účely sú kolobežky vyrábané z odľahčeného hliníka, častokrát aj z karbónu. Jednotlivé materiály majú svoje výhody:
 

Hliník Karbón Oceľ (Hi-Ten)
 + nízka hmotnosť  + pevnosť  + tuhosť
 + tuhosť  + extrémna ľahkosť  + pružnosť
     + dobré spracovanie
Overené zákazníkmi Garancia kvality Shop roku 2011 - finalista Záruka 5 rokov Servis u zákazníka SAEC - bezpečný nákup

Sledujte nás

Akcie a zľavy na email