Úvod > Prečo je Nordic Walking tak účinný?

Prečo je Nordic Walking tak účinný?

V čom tkvie kúzlo Nordic Walking? Prečo je severská chôdza o toľko účinnejšia ako bežná chôdza? Je Nordic Walking lepší ako behanie?

Pri Nordic Walkingu zapojíte viac svalov, spálite viac kalórií

Pri Nordic Walking zapojujete 90% všetkých svojich svalov. Pri bežnej chôdzi zapájate len dolné končatiny a čiastočne trup. Hlavný rozdiel je v tom, že pri Nordic Walkingu používate aj ruky a tým zapájate prakticky celú hornú časť tela. Naviac kývaním bokov dopredu sa automaticky predlžuje dĺžka kroku a zvyšuje sa rýchlosť chôdze. Preto sa pri bežnej chôdzi spáli zhruba 800 až 1000 kilojoulov za hodinu, ale pri Nordic Walkingu až 1300 kilojoulov. Pri chôdzi však nie je najdôležitejšia absolútna hodnota spálených kalórií za hodinu, ale hlavne pravidelnosť pohybu. Pri krátkej prechádzke bez palíc preto prakticky nemôže dôjsť k aerobnému efektu. Jednoducho povedané sa pri normálnej chôdzi nezadýchate, nezapotíte, nespálite kalórie.

Nordic Walking je zdravý

Nordic walking má veľa pozitívnych účinkov na zdravie človeka:

  1. Horná časť tela pri Nordic Walking preberá až tridsať percent práce nôh a značne im uľahčuje, čo má význam najmä pri obéznych ľudí. Používanie palíc redukuje záťaž panve, kolien a členkov a tak nedochádza k ich preťažovaniu. Vďaka tomu môžu Nordic Walking robiť ľudia s problémami kĺbov. Preto sa často Nordic Walking používa taktiež ako rehabilitačná alebo dokonca liečebná metóda.
  2. Pri severskej chôdzi s palicami sa spevňujú nielen bedrové svaly, ale aj chrbtové, krčné a ramenné, a tak sa zlepšuje správne držanie tela. To potom uvoľňuje a odstraňuje bolesti chrbta.
  3. Zapojením hornej časti tela sa zvyšuje tepová frekvencia, zlepšuje srdcová činnosť a krvný obeh.
  4. Pri používaní palíc sa neustále strieda napätie a uvoľňovanie svalstva rúk a ramien, a tak sa zvyšuje prekrvenie celej hornej časti tela.
  5. Vďaka opore rúk sa pri Nordic Walking znižuje možnosť zranenia, pošmyknutia, podvrtnutia, pádu.
  6. Kúpte si kvalitné Nordic Waling palice