Úvod > Ako vybrať zimné korčule?

Ako vybrať zimné korčule?

Tentokrát sa Vám v našom rádcovi pokúsime pomôcť pri výbere zimných korčulí. Nech si idete s kamarátmi zahrať hokej na zimný štadión, zakorčulovať si na verejnom klzisku alebo sa len zabaviť na zamrznutom rybníku, vždy dbajte na správny výber korčúl.

Delenie korčúl - korčule na ľad môžeme deliť podľa niekoľko kritérií. Napríklad na hokejové korčule a krasokorčule alebo na detské korčule a korčule pre dospelých.

Detské korčule
Prvou skupinou sú detské korčule. Tieto korčule majú výhodu v tom, že sú veľkostne nastaviteľné. Pri výbere dbajte na to, aby veľkosť topánočky pri akomkoľvek nastavení nikdy nebola väčšia o viac ako 3 čísla skutočnej veľkosti chodidla dieťaťa. Kúpiť dieťaťu korčule o 6 alebo 7 čísel väčšie, aby dlhšie vydržali, je absolútny nezmysel.

Korčule pre dospelých
Druhou skupinou sú korčule pre dospelých. Tu je sortiment dosť široký a každý si určite vyberie typ korčúl, aký mu bude vyhovovať. Pri skúšaní korčúl dbajte na to, aby Vás netlačili prsty v špičke a zároveň nedrela päta. Korčule si obujte, zaviažte a na mieste simulujte pohyb ako pri korčulovaní. V ideálnom prípade korčule aspoň 5 minút  tzv. zahrejte na nohe a pevne zaviažte.  Noha v korčuli musí byť pevná, ale nie stiahnutá ako vo zveráku. Pokiaľ Vám korčula sadne, máte vyhrané. 

Krasokorčule
Krasokorčule sú z jedného kusu ocele, rovnako vysoké, vpredu vybavené zúbkami. Krasokorčuliarská topánka je vyrobená z kože, päta a členok sú vystužené, dnes sa vyrábajú aj PVC korčule na ľad (podobné inline korčuliam). Topánky by mali čo najviac priliehať k nohe a ideálnym tvarovaním vnútra minimalizovať voľné miesta v nej. Od polovice topánky hore je šnúrovací systém. Jazyk topánky je vystužený a zabraňuje zarezávaniu šnúrok do nartu nohy. Drobné dierky v jazyku umožňujú cirkuláciu vzduchu. 

Hokejové korčule
Hokejové korčule majú z ocele len nôž, ktorý je zasadený do kovovej alebo umelohmotnej konštrukcie. Tieto korčule sú užšie ako krasokorčuliarské, z dôvodu dosiahnutia väčšej rýchlosti, pozdĺžne sú zbrúsené, vpredu do špičky a vzadu zdvihnuté, zaguľatené alebo vybavené chráničom. Hokejová topánka je nižšia ako krasokorčuliarská, má širšiu, tvrdú špičku a pevnú zvýšenou pätnou časťou.

Pri skúšaní korčulí na ľad vždy použite ponožky, ktoré budete nosiť aj pri korčulovaní. Pred prvým použitím je nutné si nechať korčule nabrúsiť.