Úvod > Aký je rozdiel medzi trekingovými a Nordic Walking palicami?

Aký je rozdiel medzi trekingovými a Nordic Walking palicami?

Palice na Nordic Walking (čiže Severskú chôdzu) sa od palíc trekingových (trekové, hiking) na prvý pohľad príliš nelíšia. Avšak rozdiely medzi týmito dvoma typmi palíc existujú a rozhodne nie sú zanedbateľné. V tomto radcovi sa dozviete, v čom sa tieto dva typy palíc líšia, a na čo sa pri ich výbere zamerať.

Aký je rozdiel medzi trekingovými a Nordic Walking palicami?

Rýchla navigácia

1. Typ madiel

Nordic Walking – podobne ako u palíc na bežecké lyže je aj tu madlo dlhé a štíhle. Vďaka tomu jedna veľkosť vyhovuje viacerým užívateľom. 

Trekingové – madlá u trekingových palíc sú anatomicky tvarované (drážky na prsty), aby čo najpresnejšie sadli užívateľovi. Z toho dôvodu je najlepšie, ak palice nepoznáme, si ich pred kúpou vyskúšať.

2. Materiál madiel

Na madlá je používaných niekoľko materiálov, ktoré sa líšia ako kvalitou, tak potom aj výslednú cenou. Je používaný plast, ktorý je najlacnejší a najjednoduchší na údržbu, guma a neoprén, ktoré majú vysokú protisklzovosť, a nakoniec syntetický a prírodný korok. Prírodný korok je najkvalitnejší a pocitovo najlepší, avšak s tým je spojená aj cena.

3. Pútko

Nordic Walking – tu pútka predstavujú skôr menšiu "rukavicu", nie klasické pútko ako u trekingových, poprípade palíc na zjazdové lyžovanie. To z toho dôvodu, že je palica pri pohybe dozadu púšťaná, nie stále držaná, ako u trekingových palíc. V prípade, že pútko nie je riešené rukavičkou, malo by obsahovať prinajmenšom otvor na palec.

Trekingové – tu je pútko klasické v tvare jednoduchého očka, ktoré plní základnú opornú funkciu. Palica je v prípade trekingových držaná nepretržite a k tomu je prispôsobené aj pútko.

4. Telo palice

Nordic Walking – palice na Nordic Walking sú najčastejšie jednodielne, teda z jedného kusu a nedajú sa zložiť. Môžeme sa ale stretnúť aj s dvoj až trojdielnymi palicami (teleskopické), ktoré sú praktickejšie vzhľadom na skladovanie a prevážanie. Každý predajca NW palíc má vo svojom sortimente aspoň pár kusov skladacích palíc. Pri dynamickej chôdzi, aká u NW je, je na takéto palice ale menší spoľah. Na druhú stranu môže jeden pár palíc používať viac ľudí s rôznou výškou.

Trekingové – u trekingových palíc sa s teleskopickým telom stretneme prakticky všade. Nastaviteľná dĺžka je nevyhnutná pre pohyb v rôznom teréne (skrátenie pri chôdzi do kopca, predĺženie pri chôdzi zo svahu atď.)

Dĺžka palíc – optimálna dĺžka palíc zodpovedá jednoduchej rovnici "telesná výška x 0,68", teda človek vysoký 180 cm by mal mať palice najmenej 122 cm vysoké. V praxi to vyzerá tak, že by mal byť v lakti zvieraný pravý uhol.

5. Materiál palice

Chodci majú na výber z niekoľkých materiálov - hliník, sklolaminát, karbón, alebo z ich kombinácií. Najťažší, a tiež najlacnejší, je hliník. Hliníkové palice sa hodia pre nenáročného užívateľa, ktorému slúžia skôr ako opora.

Sklolaminátové sú ľahšie ako hliníkové, ale hodia sa skôr na mäkký povrch. Aj tieto sú vhodné skôr pre rekreačných chodcov. Naopak náročnejší a častí chodci by sa mali obzerať po karbóne. Karbónové palice sa líšia podľa obsiahnutého karbónu v tyči, teda náročnejší užívatelia by mali siahnuť po karbónovej palici. Všeobecne platí, že čím viac karbónu sa v palici nachádza, tým je ľahšia, tvrdšia, dobre vedie a tlmí otrasy, ktoré by inak prechádzali do tela. Takisto čím má chodec väčšiu telesnú hmotnosť, tým vyššie obsiahnuté percento karbónu by mal v palici mať.

6. Zakončenie palice

Nordic Walking – jedným z rozpoznávacích znakov sú okrem rukavičiek na držadlách tiež koncovky jednotlivých palíc. Palice na Nordic Walking sú zakončené tzv. papučou, ktorá je tvarovaná tak, aby bolo odpichovánie sa čo najpohodlnejšie. Takisto je redukovaný nepríjemný zvuk cvakania kovu o zem, ako je tomu u palíc trekingových.

Trekingové – Trekingové palice majú oproti tomu zakončenie kovovými hrotmi, ktoré slúži na zapichovanie sa v teréne pre lepšiu odrazivosť. Môžeme sa však stretnúť aj s topánočkami, ktoré sú ale na rozdiel od zošikmených u NW palíc guľaté s rovnou odrazovou plochou.

7. Odpruženie

Nordic Walking – tu odpruženie stráca zmysel, chôdza je rýchla, dynamická, a odpruženie by v takom prípade znižovalo vydanú energiu. Preto býva väčšina palíc na Nordic Walking bez odpruženia, prípadne ho možno uzamknúť.

Trekingové – vzhľadom k často meniacemu sa terénu a mnohokrát aj náročnému terénu je odpruženie u trekingových časté, ale nie všadeprítomné. Zákazník má na výber palice s odpružením aj bez. Odpružené palice môžeme často rozoznať podľa skratky AS (Anti-Shock).

Súvisiaca téma: