Úvod > Ako vybrať inline korčule

Ako vybrať inline korčule

Inline korčuľovanie je IN! Tento obľúbený šport do prírody aj mesta pre všetky generácie ideálne udržiava fyzickú kondíciu, prispieva k schudnutiu a celkovo dobrému zdravotnému stavu.

Inline korčuľovanie je navyše relaxácia a zábava podporovaná inline chodníkmi, skateparkami a ďalším zázemím, výučbou aj akciami vo všetkých regiónoch našej republiky.

Pomôžeme Vám vybrať tie pravé inline korčule pre deti i dospelých, aby ste mohli takto športovať a baviť sa v celej rodine alebo v kruhu priateľov.

Aký typ inline korčúľ potrebujete?

Zhodnoťte svoje korčuliarske zručnosti aj plány a podľa toho sa zamerajte na príslušný typ inline korčúľ:

 1. rekreačné (fitness) – na bežné korčuľovanie a prepravu (lacnejšie)
 2. profesionálne – rýchlostné, freestylové, slalomové (drahšie)

Pre deti môžete využiť praktickú nastaviteľnú veľkosť inline korčúľ (posuvnú špičku, prípadne pätu), vďaka ktorej korčule s dieťaťom "rastú" aj niekoľko rokov. Niektoré detské modely sú dokonca 2 v 1 - kombinácia so zimnými korčuľami.

Pri výbere inline korčúľ zohľadnite:

 • vek a osobné preferencie korčuliara
 • veľkosť topánky (EUR) a koliesok
 • kvalitu a prevedenie výrobku
 • dizajnové spracovanie a cenu

Kolieska na inline korčule

Výkonnosť korčúľ ovplyvňujú použité kolieska a ich pravidelná výmena. Inline korčule majú väčšinou 4 kolieska (freestyle korčule 5). Veľkosť koliesok označuje priemer a hrúbku v mm (napr. 80/20). Všeobecne platí, že veľké kolieska sú rýchlejšie a malé pomalšie. Preto sú malé kolieska vhodné pre začiatočníkov.

 • Pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch sa hodia malé kolieska (55 – 62 mm).
 • Detské in-line korčule majú mať menšie kolieska (do 70 mm).
 • Univerzálne, pre takmer všetkých korčuliarov, sú stredne veľké kolieska (81 84 mm).
 • Rýchlostné inline korčule pre skúsených korčuliarov majú veľké kolieska (od 85 mm).

Podstatná je tiež tvrdosť koliesok označovaná písmenom "A" na konci.

 • Mäkké kolieska idú pomalšie, ale dobre držia v zákrutách (do 80A).
 • Stredne tvrdé kolieska sú určené fitness korčuliarom pre jazdu v bežných terénoch, na cestách a inline chodníkoch (80A – 90A).
 • Tvrdé kolieska využijú vyznávači freestyle jazdy, pretože vyvinú väčšiu rýchlosť a dlhšie vydržia (od 90A).

Materiál, dĺžka rámu a ložiská inline korčúľ

Topánka inline korčule musí nohe a hlavne členku poskytnúť maximálnu stabilitu. Má zvyčajne dve častí - škrupinu obklopujúcu chodidlo a oporu členku. Najčastejšie je to rôzne vystužený plast, odvetrávaný pre zaistenie pohodlia pri jazde. In-line korčule sa majú kupovať zhruba o pol až celé číslo väčšie.

Štýl jazdy na inlajnoch ovplyvňuje tiež rám korčule. Pevnejší, odolnejší voči nárazom a celkovo kvalitnejší je hliníkový rám, ale používa sa aj plastový. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť.

Rýchlosť a kvalitu jazdy na inline korčuliach určujú aj ložiská. Väčšina ložísk na trhu nesie označenie ABEC spolu s nepárnym číslom od 1 do 9 (teda ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Čím vyššie je číslo, tým sú diely ložiska vyrobené presnejšie (s menšou odchýlkou). 

In-line korčule vyberajte aj podľa upevnenia rámu k topánke. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou skrutiek, čo je výhodné pri čistení. Pri lacnejších inline korčuliach je nôž ukotvený pomocou nitov a najlacnejšie typy majú rám prilepený, prípadne rovno vylisovaný ako súčasť topánky.

Vyberte si inline korčule podľa kategórie:

 • inline korčule pre začiatočníkov – pomalšie, pohodlné, s menšími kolieskami (72 - 80 mm), s mäkšou topánkou a nízkym rámom, vhodné aj pre fitness korčuľovanie a rodinné výlety
 • fitness inline korčule – najčastejšie používané, pre kondičnú či rekreačnú jazdu, s kolieskami 80 - 90 mm (pri športových modeloch aj 100 alebo 110 mm)
 • agresívne inline korčule – maximálne odolné, pre vyznávačov trikov, na skákanie a ďalšiu akrobaciu v skate parku, s malými stabilnými kolieskami (50 – 60 mm)
 • rychlostné (závodné) inline korčule – rýchle, s dlhým rámom a nízkou tvrdou topánkou, s kolieskami 100 alebo 110 mm, väčšinou s možnosťou doladenia podľa štýlu korčuliara
 • slalomové (freeskate, urban, freestyle) inline korčule – výborne ovládateľné, pre slalom, mestské jazdy aj fitness, s krátkym rámom, tuhou topánkou a tvrdšími kolieskami (76 – 80 mm)
 • hokejové inline korčule– rýchle, s tuhou odolnou topánkou a kolieskami 72 - 80 mm, prispôsobené zmenám smeru a väčšiemu zaťaženiu
 • nordic (outdoor) inline korčule – do prírody, na nerovný povrch aj trávu, s veľkými, väčšinou nafukovacími kolieskami a dlhým rámom, pri použití s palicami nahrádzajú v lete bežecké lyžovanie
 • detské inline korčule – pomalšie, s menšími kolieskami, patriace medzi in line korčule pre začiatočníkov alebo fitness, ale s nastaviteľnou veľkosťou v rozmedzí 3 - 4 čísel

Platí, že kvalita a prevedenie inline korčúľ je priamo úmerná ich cene. Odborníci odporúčajú pri ich nákupe nešetriť. Už pri korčuľovaní častejšom ako 2x týždenne sa rozhliadnite v cenovej kategórii 100 EUR a vyššie. Investované peniaze sa Vám vrátia v komforte a výborných jazdných vlastnostiach inline korčúľ.

Nezabudnite rodine k inline korčuliam zaobstarať tiež prilby (do 18 rokov veku povinné zo zákona) a bezpečnostné doplnky - chrániče lakťov, kolien, dlaní.

Kedy začať s inline korčuľovaním?

Zdatné deti ovládnu in-line korčule už v 3 až 5 rokoch, podľa trénerov je ale ideálna doba začiatku korčuľovania medzi 6. až 10. rokom. Naučiť sa jazdiť na kolieskových korčuliach však nie je problém ani pre dospelého v akomkoľvek veku, dôležitá je len chuť, odvaha a absencia zdravotných obmedzení. Výučba pre verejnosť sa koná v parkoch, rekreačných centrách, kurzoch a inline kluboch. Stačí zapátrať na internete, nakúpiť športové vybavenie a vyraziť do terénu.

Inline korčule sú ako malé okrúhle krídla. Nech Vám lietajú a slúžia dlhé roky!

Vyberte si z ponuky in-line korčúľ tie svoje