Úvod > Ako vybrať paddleboard?

Ako vybrať paddleboard?

... alebo všetko o paddleboardoch. Akonáhle vyskúšate, už nikdy nedáte preč z ruky. Ako hovoríme my - keď Ti padla, chop sa pádla!

Ako vybrať paddleboard?

Čo to ten Paddleboarding vlastne je?

Paddleboarding, niekedy tiež SUP (Stand Up Paddle čiže pádlovania v stoji), je stále populárnejšie odvetvie vodného športu pôvodom z Havajských ostrovov. V súčasnej dobe sa jedná o jeden z najrýchlejšie rastúcich športov vo svete. Základným pohybom je pádlovanie v stoji na plávajúcej doske. Odtiaľ pochádza aj často používaná skratka SUP - Stand Up Paddle (alebo pádlovanie v stoji). Pôvodne išlo len o akési "náhradné riešenie" pre surfistov pri bezveternom počasí, kedy neboli pre surfing na vlnách ideálne podmienky. Používanie pádla sa medzi surfermi masívnejšie rozšírilo na začiatku 60. rokov, a to pri fotení turistov učiacich sa surfovať. Našťastie pre nás sa tento šport rýchlo uchytil a máme preto možnosť objavovať krásy paddleboardingu aj na našich slovenských (vcelku pokojných) rybníkoch, riekach, kanáloch a jazerách.

Pre koho je paddleboarding vhodný?

Vhodný je naozaj pre všetkých, ktorí radi objavujú nové veci, láka ich vodné dobrodružstvo, chcú zapracovať na svojej vytrvalosti a kondičke, či len tak relaxovať pri vode so svojimi najbližšími. Pre svoje jednoduché ovládanie, všestrannosť a variabilitu je paddleboarding vhodný pre všetky vekové kategórie:

 • Deti a juniori sa v tomto športe nájdu v hravosti, jednoduchosti a zábave.
 • Dospelí ocenia neobyčajné zážitky, objavovanie nových miest či zlepšovanie ich fyzickej kondície.
 • Seniorov nadchne možnosť aktívneho odpočinku s relaxáciou v prírode a jednoduchosť ovládania.

Ideálny je tiež pre všetkých nadšencov jógy, ktorí sa neboja objavovať neobyčajné miesta pre cvičenie a relaxáciu. Špeciálne jóga SUP (Stand Up Paddle) sú určené pre cvičenie jógy za jazdy na vode alebo počas relaxačnej plavby. Ich tvar zaručuje maximálnu stabilitu, ktorá je pri cvičení jógy nevyhnutná.

Paddleboarding má svojich priaznivcov aj medzi rybármi. Plaváky sú im prispôsobené širšou plochou, chladiacim boxom s operadlom a držadlami na prúty. Všetky tieto vychytávky sľubujú ničím nerušený lov vo Vašej obľúbenej zátoke či na pokojnej rieke.

Čo môže paddleboarding ponúknuť?

 • aktívne trávenie Vášho voľného času
 • relaxáciu a odpočinok v prírode
 • jednoduché ovládanie a všestrannosť
 • zlepšenie Vašej fyzickej kondície a zdokonalenie zmyslu pre rovnováhu
 • ideálna pomôcka na formovanie postavy a chudnutie
 • zábavné cestovanie po vodných plochách a preskúmavanie doteraz neobjavených kútov
 • aktívne strávený čas s rodinou či priateľmi
 • získanie nových a neopakovateľných zážitkov
 • prirodzené osvojenie pohybov bez potreby drahých inštruktážnych kurzov

Čítajte tiež:
10 zdravotných benefitov paddleboardingu!
Stres, tuky, nespevnená postava, slabá vytrvalosť - so všetkým si jednoducho poradí. 

Pár viet o rozdelení paddleboardingu:

Dosky určené na paddleboarding sa podľa svojich vlastností dajú rozdeliť do niekoľkých základných skupín:

Dosky do vĺn (SUP surfing) - svojím tvarom pripomínajú prehnutý banán, ktorý má výrazne zaoblené boky, aby ich hrany presne kopírovali hladinu vlny a dobre držali smer. Pádla mávajú menšiu plochu listu, čo umožňuje rýchlejší frekvenciu pádlovania. Paddleboardy sú širšie a krátke. Majú vysokú stabilitu a dobrú ovládateľnosť. Nehodia sa však na pokojnú vodu, pretože ich tvar pri jazde kladie veľký odpor a idú pomaly.

Závodné dosky (Race SUP) -  ich konštrukcia je vyladená pre čo najvyššiu rýchlosť a efektivitu. Bývajú dlhé a úzke, ale majú veľký výtlak pre zachovanie dostatočnej stability. Jazdí sa s nimi jednak na otvorenom mori, ale aj na stojatej vode. Hodia sa pre rýchlostné preteky skupín aj pre vytrvalostný tréning jednotlivcov. Pre začiatočníkov nie sú príliš vhodné vďaka ich horšej manévrovateľnosti a nie príliš stabilnému úzkemu tvaru.

Dosky pre dobrodruhov (Touring SUP) – vhodné pre všetkých dobrodruhov, ktorí chcú objavovať svet. Lákajú ich doteraz neobjavené kúty a na vode chcú stráviť aj viac dní v kuse. Paddleboard je svojou užšou konštrukciou určený pre dlhšie výjazdy, preskúmavanie okolia i pádlovanie pri vyššej rýchlosti.

Dosky na rovnú stojatú vodu (Flatwater SUP) – sú širšie a väčšie než ostatné SUP. Vhodné sú pre pohodové jazdenie na jazerách, rybníkoch alebo stojatých riekach s dôrazom na ich vysokú stabilitu. Tieto paddleboardy sú skvelé pre aktívny oddych s rodinou či kamarátmi. Posilňujú rovnomerne celé telo a zvyšujú fyzickú kondíciu.

Allaround dosky – slovensky by sa dali nazvať ako "dosky pre všetko". Sú mixom všetkých vyššie uvedených typov. Sú stredne široké a stredne dlhé. Okrúhla špička je mierne zdvihnutá, a preto na pokojnej vode zbytočne nebrzdí. Vďaka svojim proporciám má dostatočnú stabilitu pre splav stojatých vôd, pokojných riek, ale aj zvládnutie menších vĺn. Spravidla poskytujú výhodu odnímateľnej stredovej plutvy, ktorá potom nelimituje splavovanie riek aj za nižšieho stavu vody.

Windsurf dosky (Wind SUP) - sú dokonalým spojením výhod paddleboardu a windsurfingu. Plavák je vybavený 4 popruhmi na uchytenie nôh a kýlom s rychloúchytným zariadením na plachtu. Pri bezvetrí možno plachtu odopnúť a plavák tak využívať k pádlovania ako normálny paddle board. Wind SUP je ideálny pre všetkých, ktorí chcú kompaktnú transportovateľnú dosku pre celú rodinu.

Yoga SUP– kategória paddleboardov, ktorá sa pýši výraznou stabilitou a šírkou paddleboardu, ktoré zaisťujú ideálne podmienky pre cvičenie jógy za jazdy na vode. Výhodou sú tiež úchyty na každej strane dosky, ktorými sa navzájom dá spojiť viac paddleboardov a cvičiť v skupine.

Rybárske dosky (Fishing SUP) – kategórie s vyľadenými paddleboardami určenými priamo potrebám rybárov.

Vedeli ste tiež, že ... ?
Počas jednej hodiny paddleboardingu spálite mnohonásobne viac kalórií ako pri behu či cyklistike?
Paddleboarding je tiež o mnoho zábavnejší, takže spaľujete svoje nechcené tuky počas príjemne strávených chvíľ na vode.

Aké parametre pri výbere paddleboardu sledovať?

nosnosť - by mala byť základným vodítkom pri výbere vášho SUP. Určuje, akou maximálnou hmotnosťou sa môže paddleboard zaťažiť bez toho, aby prišiel o svoj tvar a stabilitu. Pri vyššom zaťažení tiež dochádza k väčšiemu ponoru paddleboardu, a tým k sťaženiu pádlovania a horšiemu ovládaniu dosky.

objem -  objem paddleboardu sa vyjadruje v litroch a vypovedá o schopnosti dosky vysporiadať sa s nákladom na nej. To znamená, že čím väčší objem paddleboard má, tým vyššiu nosnosť bude mať. Pri krátkych doskách sa objem naháňa hrúbkou a šírkou. Rovnako tak dlhé dosky na vodu môžu mať nízky objem, pokiaľ budú úzke a tenké.

dĺžka - pri výbere dĺžky musíte premýšľať o tom, k čomu daný paddleboard budete využívať.

 • krátke dosky (do 270 cm) sú skvelé na surfovanie a sú ovládateľnejšie než dlhé dosky.
 • stredne dlhé dosky (od 270 do 370 cm) sú vďaka svojej dĺžke vhodné pre všestranné využitie.
 • dlhé dosky (od 380 do 430 cm) sú určené pre preteky či cestovanie. Sú rýchlejšie ako predchádzajúce dva typy, zato horšie ovládateľné.

šírka – šírka dosky je dôležitým faktorom pri určovaní stability. Všeobecne platí, že čím širší paddleboard, tým je stabilnejší.

 • úzke dosky (74 – 76 cm) – sú rýchlejšie ale menej stabilné.
 • široké dosky (od 78 cm ) – sú oveľa stabilnejšie, je ľahšie sa na ne postaviť, sú však pomalšie.

konštrukcia – paddleboardy se podľa svojej konštrukcie delia na 2 základné typy:

 • nafukovací paddleboard – ich veľkou výhodou je skladnosť a ľahký transport v prepravnej taške. Sú tiež odolnejšie proti poškodeniu napr. kameňmi či brehom (na čo sú pevné dosky náchylné). Vonkajšia vrstva je väčšinou tvorená z odolného dvojvrstvového PVC, ktoré vytvára priestor pre vzduch.

Náš tip!
V našom e-shope nájdete veľký výber práve týchto nafukovacích paddleboardov, pretože uznáváme ich výhody.
Chceme Vám ponúknuť to nejlepšie, čo trh ponúka.
 

 • pevný paddleboard – drží svoj tvar a ľahšie kĺže po vode. No má nižšiu odolnosť pri náraze napr. na kamene. Mínusom je aj jeho neskladnosť pri transporte a potreba väčších skladovacích priestorov.
 


Doplnky k paddleboardom:

Nemenej dôležité ako samotný paddleboard sú aj doplnky, ktoré neodmysliteľne patria k paddleboardingu. Niektoré paddleboard sady už doplnky obsahujú v cene, u iných ich odporúčame prikúpiť, aby ste si paddleboardovanie naplno užili.

1. Pádlo
Je nevyhnutný doplnok všetkých paddleboardistov, tak ako je motor nevyhnutný pre vaše auto. Existuje niekoľko typov materiálov a dĺžok.

Rozdelenie podľa skladnosti:

Pádla fixné Pádla rozkladacie
 + majú maximálnu tuhosť a umožňujú jazdcovi rýchlo preniesť svoju silu na list pádla  + majú možnosť rýchleho a jednoduchého nastavenia dĺžky podľa výšky
 + sú určené k závodom a schádzaniu vĺn  + dajú sa elegantne zložiť do malého rozmeru
 + dĺžku takéhoto pádla je nutné dôkladne vybrať presne podľa výšky jazdca  + možno ich využiť pre viac jazdcov rôznych výšok
   + vhodné pre začiatočníkov

Rozdelenie podľa materiálu:

Hliníkové pádla Laminátové pádla Bambusové pádla Karbónové pádla
 + odolnosť a nízká cena  + nízká hmotnosť  + návrat k prírode  + odolnosť a dlhá životnosť
 + plastový list  + nastaviteľná veľkosť  + veľmi nízká hmotnosť  + veľmi nízka hmotnosť
 + nastaviteľná veľkosť  + vhodné pre mierne pokročilých  + nastaviteľná veľkosť  + plastový list
 + vhodné pre začiatočníkov    + pre mierne a stredne pokročilých  + nastaviteľné aj fixné
 - vyššia hmotnosť           + pre pokročilých
       - vyššia cena    

Dĺžka pádla:

 • dĺžka pádla je veľmi dôležitá pre správny postoj, držanie tela a techniku Vášho záberu
 • správne by malo pádlo siahať kúsok pod zápästie vzpaženej ruky (vo všeobecnosti by pádlo malo byť vyššie asi o 15-20 cm než postava jazdca)
 • ak bude pádlo využívať viac ľudí, je vhodné zvoliť pádlo s nastaviteľnou dĺžkou


2. Leash (poistné lanko)
Spojovacie lanko nohy a plaváku je základný bezpečnostný doplnok, ktorý zaručí, že Vám Váš paddleboard nikdy neodpláva. Veľkou výhodou je tiež záchrana života paddleboardistu v prípade zhoršenia podmienok okolia či vysokej únavy jedinca. Preto je vrelo doporučované nevybrať sa na vodu bez kvalitného a dobre upevneného leashu.

Existujú dva základné typy laniek:

Krútené lanko Rovné lanko
 + vyskytuje sa vždy na vašom plaváku a nikdy nie vo vode  + po celú dobu ponorené vo vode, nevyskytuje se na plaváku
 + vylúčí sa možnosť zamotania pádla do lanka  + istota voľného pohybu po celom plaváku
 + vhodné na kľudnejšie vodné plochy  + vhodné na menej kľudné vody

3. Vodeodolný obal
Takmer nepostrádateľný doplnok pre všetkých, ktorí si na vodu často berú mobilný telefón či doklady a chcú mať istotu, že budú vždy suché a v poriadku.

4. Pumpa
Skoro pri všetkých našich paddleboardoch dostanete v rámci nákupu kompatibilnú pumpu zadarmo. Vďaka vysokým tlakom, ktoré nájdeme vo vnútri paddleboardu, nie sú všetky druhy púmp vhodné. Ak pumpu nemáte, odporúčame ju prikúpiť v našom e-shope.

5. Oblečenie 
S oblečením JOBE už nikdy nebudete potrebovať žiadne "extra" oblečenie na vodu. Naše oblečenie má ležérny, mestský vzhľad, a preto je vhodné ako na vodu, tak i na cestu po meste. Začnite deň vo vašej obľúbenej kaviarni, zvyšok dopoludnia si užite pádlováním a objavovaním nových kútov riek či kanála a po náročnom výkone sa odmeňte chutným obedom. To všetko len v jednom jedinom oblečení! Veľkou výhodou JOBE oblečenia je tiež super rýchloschnúci materiál. Vyleziete z vody a behom pár minút ste suchý, takže netrávite nepríjemné chvíle v mokrom oblečení a chlade. Oblečenie JOBE Vám tiež umožní venovať sa paddleboardingu aj v nie príliš priaznivom počasí (mrholenie, vietor, nižšie teploty) a predĺžite si s ním vodácku sezónu až dvojnásobne. Svojmu koníčku sa tak môžete venovať takmer celoročne - od prvých jarných dní v marci až do konca novembra.

Výhody oblečenia JOBE:         
  + nízká hmotnosť           
  + urban look 
  + vysoká priedušnosť               
  + rychlo schnúci materiál              
  + účinný odvod potu a vlhkosti               
  + pohodlné nosenie 
  + až dvojnásobné prodĺženie vodáckej sezóny (od marca do novembra)


6 zásad bezpečného pádlovánia:

Rovnako ako pri iných športoch aj pri paddleboardingu je nutné dodržiavať zásady bezpečnosti. Preto buďte opatrný a dodržujte nasledujúce pravidlá:

 1. Pri jazde na paddleboarde odporúčame používať plávaciu vestu. Aj tým najlepším plavcom môže zachrániť život. Komfortné plávacie vesty vás neobmedzujú v pohybe a na tele dobre držia. Odporúčame si vestu prikúpiť ku všetkým našim paddleboardom.
   
 2. Pádlujeme s priateľmi! Na vode je vždy lepšie, keď vyrazíte aspoň vo dvojici. Bude to nielen bezpečnejšie, ale aj zábavnejšie.
   
 3. Pri pádlovania dbajte nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojho okolia. Nepádlujte do blízkosti plavcov a ostatných plavidiel. Vždy dbajte na miestne pravidlá pre bezpečný pohyb na vodnej hladine.
   
 4. Ak budete paddleboard využívať aj na divokých riekach, odporúčame použiť vodácku helmu. Naopak pripútanie nohy lankom k plaváku nie je ideálne vzhľadom na možné zachytenie spojovacieho lanka.
   
 5. V prípade pádlovania na mori si najprv zistite informácie o prílive a odlive. Nepodceňujte varovanie miestnych, veľké vlny, vietor a spodné morské prúdy môžu zamávať aj so skúseným jazdcom. Na mori vždy používajte lanko, ktoré zabráni strate paddleboardu. Jazda vo vlnách sa odporúča až pokročilejším a skúsenejším jazdcom.
   
 6. Zohľadnite svoj zdravotný stav a pred vyplávaním poriadne zvážte všetky možné riziká prostredia. Ak sa dostanete do nebezpečnej a život ohrozujúcej situácie neváhajte kontaktovať príslušné organizácie.

Prečo si vybrať paddleboard značky JOBE? 

JOBE je značka pochádzajúca z Holandska s koreňmi v USA a je zárukou ozajstnej kvality a spokojnosti. Ich paddleboardy sú vyrábané špeciálnou technológiou "drop-stitch". Plaváky nie sú lepené manuálne lepidlom (manuálne lepené paddleboardy využívajú až 15 vrstiev lepidla, čo spôsobuje vznik viditeľných bublín a nižšiu pevnosť), ale laserom. Vďaka technológii drop-stitch a lepeniu plavákov pomocou laseru sú paddleboardy JOBE o tretinu ľahšie a pevnejšie ako produkty konkurencie. Sú tiež takmer nezničiteľné.

S paddleboardom JOBE v sade naviac získáte:

 • skladacie, nastaviteľné, hliníkové pádlo
 • pumpu s tlakomerom pre bezproblémové nafúknutie plaváku
 • praktický nepremokavý vak (na prenos paddleboardu či Vašich vecí)
 • bezpečnostné lanko pre pripevnenie nohy k paddleboardu
 • sadu na opravu plaváku

Vedeli ste, že...?
Vďaka svojej jednoduchosti a intuitívnemu ovládaniu nie je nutné si platiť drahé výučbové kurzy. Všetko se naučíte behom prvých dní svojpomocne alebo podľa internetových návodov. Podľa našej skúsenosti sa priemerne zruční športovci na paddleboarde naučia počas 2 hodín.  

Mohlo by Vás zaujímať: