Úvod > Aký je rozdiel medzi elektroboardom a elektrickou dvojkolkou?

Aký je rozdiel medzi elektroboardom a elektrickou dvojkolkou?

Elektroboardy a elektrické dvojkolky sú moderné dopravné prostriedky, ktoré sa stali hitom posledných rokov. Aj keď sa tieto výrobky na pohľad líšia, oba funujú na princípe intuitívneho ovládania. Tieto prístroje sú vybavené gyroskopickým systémom na udržanie rovnováhy a poháňané dobíjacou batériou. Elektroboardy i elektrické dvojkolky vám za jazdy pomáhajú zachovať vyrovnanú polohu, aj tak na nich ale cvičíte – hlavne na elektroboarde. Tieto osobné vozidlá sú teda vhodné nielen na rekreáciu, ale tiež k zlepšovaniu fyzickej kondície a trénovaniu koordinácie a rovnováhy. V tomto radcovi si bližšie popíšeme, ako vlastne tieto prístroje fungujú a aké sú medzi nimi rozdiely.

Spôsob jazdy

Ako už bolo povedané, elektrické dvojkolky aj elektroboardy sú vybavené gyroskopickým systémom. Gyroskopy sú zariadenia, ktoré sa naprieč sektormi využívajú k navigácii a vyváženiu polohy (na ich princípe pracujú napríklad letecké kormidlá). Spoločne so špeciálnym integrovaným softvérom a senzormi v kolesách dokáže tento systém nakláňať plošinu dvojkolky či elektroboardu a aktívne tak vyrovnávať jej polohu. Tento šikovný a jednoduchý mechanizmus umožňuje ovládať prístroj vlastnou váhou.

Jazdec na elektrickej dvojkolke zachováva rovnováhu pomocou riadiacej tyče. Tá mu tiež umožňuje zatáčať, zatiaľ čo rýchlosť sa reguluje nakláňaním tela dopredu a dozadu. Elektroboard naopak žiadnu riadiacu tyč nemá, preto je jazda na ňom trochu zložitejšia. Nie je to ale nič, čo by aj začiatočník po niekoľkých minútach nácviku nezvládol - ovládanie elektroboardu je veľmi intuitívne. S elektroboardom zrýchľujete a spomaľujete rovnakým spôsobom ako na dvojkolke, k zatáčaniu ale musíte použiť nohy, nie ruky. Ak chcete zabočiť doprava, zatlačíte ľavou nohou vpred a naopak. Stačí sa naučiť tieto základné pohyby a máte vyhraté!

Jazda na elektroboarde je trochu namáhavejšou aktivitou než jazda na dvojkolke - bez istoty, ktorú poskytujú madlá musíte byť predsa len viac v strehu a častejšie meniť ťažisko. Počas jazdy na dvojkolke môžete lepšie relaxovať a kochať sa okolím. Jazda na elektroboarde je na druhej strane skvelým spôsobom, ako trénovať rovnováhu. Naučíte sa tak dokonale ovládať svoje telo a precvičíte i hlboké svaly, o ktorých ani neviete, že ich máte!

Rozsah využitia

Základný rozdiel medzi elektrickou dvojkolkou a elektroboardom je v možnostiach ich využitia. Elektroboard je menší a lepšie prenosný. Môžete s ním kľučkovať po meste, alebo ho dokonca vziať do nákupného centra. Elektroboardy sú pre jazdu po meste naozaj ideálne, obzvlášť ak ide o krátku cestu na nákup alebo do parku. Možno ich tiež využijete na ceste do školy alebo do práce. Po jazde sa navyše dajú zbaliť do tašky alebo do batohu, takže ich po vybití môžete viacmenej bez problémov preniesť. S menšími elektroboardami môžete trénovať triky.

Elektrické dvojkolky sú ťažšie a rozmernejšie. Aj keď sa v našej ponuke nájde dvojkolka, ktoré váži rovnako ako priemerný elektroboard, je predsa len zložitejšie s nimi manipulovať. Na druhej strane s tými robustnejšími dvojkolkami môžete vyraziť aj do terénu, čo s elektroboardom nepôjde. Tiež sa často využívajú ako dopravný prostriedok v rozľahlých firemných areáloch.

Elektrické dvojkolky sú obľúbené najmä medzi turistami - ak ste v poslednej dobe navštívili nejaké väčšie mesto, mohli ste si všimnúť skupinky ľudí prechádzajúcich ulice práve na dvojkolkách. V takýchto lokalitách samozrejme fungujú požičovne, kde si môžete dvojkolku požičať. Ak chcete ale vyraziť na menej frekventované miesta alebo do prírody, je vaša vlastná dvojkolka ideálnym riešením.

Dojazd

Elektrické dvojkolky majú všeobecne vyšší výkon a väčšiu kapacitu batérie než elektroboardy. Tým pádom majú oproti elektroboardom aj vyšší dojazd. Väčšina elektroboardov má dojazd okolo 20 km a niektoré prístroje môžu zvládnuť vzdialenosť až 40 km. Dvojkolky môžu mať maximálny dojazd až 60 km. Tu je potrebné poznamenať, že dojazd nie je závislý len od batérie. Záleží tiež na hmotnosti užívateľa a náročnosti terénu, po ktorom idete. Čím menšia je váha užívateľa, tým menej zaťažuje batériu a prístroj je teda schopný prekonať dlhšiu vzdialenosť. Ešte väčšiu vzdialenosť potom prejdete, ak pôjdete po rovnom a pevnom povrchu bez prekážok. Ak sa vydáte do kopca alebo cez mierny terén, dojazd elektrického vozítka bude kratší. Priemerný aj maximálny dojazd prístroja nájdete vždy v popise produktu.

Rýchlosť

Elektroboardy i elektrické dvojkolky majú jasne danú maximálnu rýchlosť, ktorú nemožno prekročiť. Ak sa budete o to snažiť, väčšina prístrojov sa zastaví, prípadne bude prekročenie limitu signalizovať nejakým iným spôsobom. Dvojkolky dosahujú vyšších rýchlostí ako elektroboardy - môžete na nich jazdiť rýchlosťou až 20 km/h. Priemerná maximálna rýchlosť elektroboardu sa pohybuje niekde okolo 12 km/h, aj to je ale pomerne veľa na to, že sa za jazdy nemáte čoho chytiť. Maximálna rýchlosť jednotlivých produktov je uvedená vždy v popise produktu.

Zhrnutie na záver

Elektroboardy

 • Sú vhodné skôr na športové účely alebo krátke výlety.
 • Najlepšie využitie pre ne je v v mestských priestoroch.
 • ľahšie ako elektrické dvojkolky a lepšie sa s nimi manipuluje.
 • Na menších elektroboardoch je možné robiť triky.
 • Na elektroboarde aktívne vyrovnávate svoju rovnováhu a posilňujete tak hlboké svaly.
 • Viac informacií o tom, ako vybrať elektroboard >> tu <<

Elektrické dvojkolky

 • ťažšie a robustnejšie ako elektroboardy.
 • Riadiaca tyč poskytuje užívateľovi oporu a uľahčuje mu riadenie.
 • Elektrické dvojkolky sú vhodné najmä pre turistiku a výlety po okolí.
 • Všeobecne majú dvojkolky lepší dojazd a vyššiu maximálnu rýchlosť ako elektroboardy.
 • Viac informacií o tom, ako vybrať elektrickú dvojkolku >> tu <<


Teraz už iste viete, ako a kde používať elektroboard a elektrickú dvojkolku. Ak teda o kúpe jedného z týchto prístrojov uvažujete, zamyslite sa nad týmito bodmi a podľa vlastných potrieb zvoľte výrobok, s ktorým budete spokojní. Alebo si môžete kúpiť z každého jeden! Budete ich môcť striedať alebo vyraziť na malú rodinnú výpravu. Potom si môžete rozdiely medzi oboma vozidlami vyskúšať na vlastnej koži. Len nezabudnite, že aj jazda na dvojkolkách môže byť nebezpečná, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Preto by ste za jazdy mali byť vybavení prilbou a chráničmi.
 

Vyberte si z našej ponuky balančných vozidiel: