Úvod > Neviete si pomôcť s nastavením vášho masážneho kresla? Poradíme vám.

Neviete si pomôcť s nastavením vášho masážneho kresla? Poradíme vám.

Funkcie a programy, ktoré masážne kreslo ponúka, sa prirodzene model od modelu líša. Ešte pred kúpou by ste si mali pozorne prečítať popis funkcií prístroja, o ktorého kúpe uvažujete, a rozhodnúť sa, či jeho funkčná výbava naozaj zodpovedá všetkým vašim požiadavkám. Pri všetkých našich kreslách možno manuálne nastaviť používateľskú masáž, pri niektorých výrobkoch sú však možnosti tohto nastavenia obmedzené. Výpočet dostupných programov jednotlivých výrobkov nájdete v priloženom manuáli, prípadne v podrobnom popise produktu.

Vaše masážne kreslo pracuje tak, že jeho elektrický motor poháňa mechanické ramená, na ktorých sú umiestnené masážne hlavice s valčekmi. (Všeobecne platí, že čím výkonnejší je motor, tým intenzívnejšiu masáž je kreslo schopné poskytnúť.) Ramená sa pohybujú hore a dole, zatiaľ čo valčeky sa rozťahujú do strán. V prípade 3D masáže zachádzajú aj do hĺbky. Pohyb ramien a masážnych valčekov bol navrhnutý tak, aby napodobňoval pohyb rúk maséra či masérky. Valčeky na svaly pôsobia cez polstrovanie kresla.

Automatické programy

Masážne kreslá majú vždy niekoľko automatických funkcií, ktoré možno jednoducho spustiť stlačením príslušného tlačidla. Takéto vopred nastavené programy sú tu na to, aby vám uľahčili prístup k tým najžiadanejším funkciám, ktoré masážne kreslá ponúkajú. Počet automatických programov sa líši v závislosti na jednotlivých modeloch. Pri masážnych kreslách inSPORTline vždy nájdete niektoré z týchto funkcií:

 • Relaxačná masáž k uvoľneniu svalstva a regenerácii kĺbov.

 • Jemná masáž k rozprúdenie krvného obehu. Jedná sa o veľmi mierny druh masáže.

 • Hĺbková masáž k odstráneniu bolesti vo svaloch. Táto masáž je komplexná a intenzívna.

 • Povzbuzujúca masáž k odstráneniu únavy a povzbudeniu organizmu.

 • Programy vzduchovej masáže, ktoré môžu byť zamerané na oblasť pása, zadku, rúk, krku a nôh (podľa modelu). Využitie vzduchových vankúšikov a ich kombinácie pri masáži záležia od funkčného vybavenia masážneho kresla. Kreslá vyššej triedy vám okrem vzduchovej masáže nôh poskytnú aj masáž chodidiel, ktorá môže byť doplnená aj vyhrievaním.

Manuálne nastavenie

Ak vám automaticky nastavené programy nebudú vyhovovať, môžete si samozrejme masáž prispôsobiť podľa svojich predstáv. Pamäť masážnych kresiel dokáže uchovať obmedzený počet užívateľských programov, takže budete mať možnosť si svoje obľúbené nastavenia uložiť. Pri ručnom nastavení môžete vyberať medzi rôznym druhmi masáže. Každý z nich simuluje inú masérsku techniku, takže sa líšia v účinkoch a celkovom pocite. V manuálnom nastavení našich kresiel nájdete tieto druhy masáží:

Druh masážePopis
Stláčanie Mechanizmus stláčanie vás zbaví bolesti svalov a nastolí po celej ploche vášho chrbta pocit uvoľnenia. Stláčanie stimuluje krvný obeh vo svaloch a napomáha k lepšiemu prekrveniu. Počas masáže dochádza k striedaniu tlaku, ktorý masážne hlavice s valčekmi na telo vyvíjajú. Ide o základný mechanizmus masáže k odstráneniu svalového napätia.
Plieskanie Plieskanie je intenzívny rytmický pohyb, pri ktorom sú masážne hlavice a valčeky vzdialené viac od seba. Rýchlosť masáže je možné upraviť podľa potreby. Pri tomto druhu masáže dochádza k uvoľneniu a prekrvenie svalov. Je preto vhodný pre uvoľnenie stuhnutých svalov a odbúranie únavy.
Poklepávanie Pri plieskaní sú masážne hlavice či valčeky naprogramované tak, aby v krátkych intervaloch rytmicky zatlačili na svalstvo a potom sa vrátili späť. Táto jemná masáž je vhodná pre povzbudenie unavených svalov.
Poklepávanie a stláčanie súčasne Pri tejto intenzívnej technike sa masážne valčeky pohybujú ako krúživými pohybmi, ktoré sú typické pre stláčanie, tak rytmickými údermi používanými pri poklepávaní. Táto kombinovaná masáž je vhodná pre odbúravanie bolesti hlboko vo svaloch.
Zvieranie Zvieranie je masážny mechanizmus, pri ktorom sa valčeky v masážnej hlavici pohybujú proti sebe a napodobňujú tak pohyb rúk maséra, keď prstami zviera svaly. Táto technika je zameraná hlavne na masírovanie oblasti ramien.
Shiatsu masáž Shiatsu je druh masáže pochádzajúci z Japonska. Táto masáž je založená na vyvíjaní tlaku na akupunktúrne body s cieľom obnoviť energetickú rovnováhu tela. V praxi je tlak na akupunktúrne body vyvíjaný prstami maséra či masérky. V masážnom kresle tlačia na špecifické body na vašom tele masážne valčeky. Cieľom shiatsu masáže je odblokovať energetické dráhy a uvoľniť organizmus.

Manuálne nastavenie vám pomôže aj vtedy, ak sa chcete v rámci masáže chrbta zamerať na konkrétne miesto alebo oblasť. Ak si miesto celkovej masáže chrbta zvolíte masáž bodovú alebo lokálnu, pomocou šípok na ovládacom paneli potom môžete masážne valčeky v kresle posunúť tak, aby boli počas masáže v ideálnej pozícii a mohli tak premasírovať svaly, ktoré to podľa vás najviac potrebujú. Bodová masáž sa zameriava naozaj iba na jedno konkrétne miesto, zatiaľ čo lokálna masáž vám umožní uprednostniť oblasť, ktorá vás najviac trápi.

Pri automatických aj manuálnych programov je možné nastaviť rýchlosť a intenzitu masáže. Intenzita masáže záleží na tom, ako hlboko budú valčeky zachádzať do svalového tkaniva. Ovládaním rýchlosti potom nastavujete, v akom rytme masážne hlavice pracujú. Počet úrovní nastavenia rýchlosti aj záťaže závisí od modelu kreslá s tým, že výrobky vyššej triedy zvyčajne ponúkajú väčšie množstvo možností. Bežné modely majú zvyčajne maximálne tri úrovne nastavenia.

Nastavenie polohy opierok

Polohu opierky chrbta možno nastaviť pri každom kresle, otázkou je, do akej miery. Chrbtovú opierku väčšiny kresiel možno zakloniť najmenej o 50°, aby ste počas masáže mohli čo najlepšie relaxovať. Kvalitnejšie kreslá potom disponujú funkciou "Zero Gravity", vďaka ktorej budete v kresle odpočívať s nohami hore, vo vyššej úrovni ako srdce. Pri kreslách vyššej kvality možno nastaviť aj polohu opierky hlavy tak, aby ste ju prispôsobili výške svojej postavy.

Ak používateľ nie je priemerného vzrastu, je dôležitým faktorom tiež nastaviteľná opierka nôh. Používateľ by sa mal počas masáže cítiť čo najpohodlnejšie, čo môže byť problém, ak je pre neho opierka nôh príliš krátka. Nastaviteľná lýtková opierka vám umožní ideálne prispôsobiť spodnú časť kresla, čím svojmu telu počas masáže zaistíte ideálnu polohu.

Ďalšie doplnkové funkcie

Pri masážnych kreslách inSPORTline sa ďalej môžete stretnúť aj s niektorou z nasledujúcich doplnkových funkcií:

 • Pretiahnutie chrbta - Masážne kreslá vyššej úrovne vám pomôžu pretiahnuť chrbát tak, ako by to urobil skúsený chiropraktik. Počas masáže dochádza k oddialeniu chrbtových stavcov, čo uvoľňuje tlak na medzistavcové platničky a nervy.

 • Aktívny twist - Táto funkcia masáži pridáva navyše prvok prehadzovanie tela zo strany na stranu, a to pomocou vzduchových vankúšikov. Masáž je tak dynamickejšia a zábavnejšia. Rozhodne pri nej nezaspíte.

 • Aktívny swing - Táto funkcia slúži na pretiahnutie oblasti chrbta a krku v priebehu masáže. Sedák sa bude nakláňať zo strany na stranu, zatiaľ čo opora nôh sa bude automaticky pohybovať hore a dole.

 • Podpora lymfatického systému - Masáž stimulujúca lymfatický systém prebieha pomocou vzduchových vankúšikov. Intenzitu zovretia si možno navoliť pomocou ovládacieho panela.

 • Magnetoterapia – Niektoré kreslá sú vybavené magnetmi, ktoré stimulujú reflexné body v kľúčových oblastiach nôh. Pôsobenie magnetov dodáva organizmu chýbajúcu energiu.

 • Prehrávanie hudby - Mnoho moderných masážnych kresiel je vybavených prehrávačom hudby, aby ste si uvoľňujúcu masáž mohli dopriať aj za sprievodu vašich obľúbených skladieb. Prehrávače s reproduktormi sú integrované do kresla. Svoj zvolený výber hudby môžete nahrať na USB disk, ktorý vložíte do konektora v kresle, alebo môžete prepojiť kreslo cez Bluetooth s vaším smartfónom a prehrávať hudbu cez neho. Ovládať hlasitosť potom možete pohodlne pomocou ovládacieho panela na kresle. Príslušenstvom niektorých modelov sú aj slúchadlá. Táto funkcia slúži k umocneniu pohodového zážitku z masáže a navodeniu tej správnej atmosféry.
   

Ďalšie informácie: