Úvod > Ako vybrať elektrickú kolobežku?

Ako vybrať elektrickú kolobežku?

Hľadáte elektrickú kolobežku a neviete, ako vybrať tú správnu? Určite nie ste sami. V tomto radcovi sa dozviete niečo o základných vlastnostiach elektrokolobežiek a ako z nich vybrať práve tú, ktorá bude vašim potrebám vyhovovať najviac.

Elektrická kolobežka je veľmi kompaktným dopravným prostriedkom na kratšie vzdialenosti, najmä v mestských oblastiach. Veľmi jednoducho sa ovláda a vďaka skladacej konštrukcii ju možno preniesť prakticky kdekoľvek. Elektrokolobežky sú zatiaľ na trhu novinkou, ale určite majú budúcnosť ako skladný a ekologický dopravný prostriedok vo väčších mestách, kde sa s nimi elegantne vyhnete hustej doprave. Dobre sa s nimi tiež jazdí na kratšie prechádzky, rýchly nákup alebo napríklad do krčmy.

Výhody elektrokolobežiek:

 • Šikovný dopravný prostriedok - S elektrickou kolobežkou sa dostanete všade, preto predstavuje hlavne vo väčších mestách veľkú výhodu. Vďaka jednoduchému ovládaniu a kompaktným rozmerom vám poslúži najmä vtedy, keď potrebujete často rýchlo prekonať kratšiu vzdialenosť.

 • Nový druh zábavy - Jazda na elektrokolobežke je nielen praktickou voľbou pre pohyb po meste, ale aj skvelým spôsobom, ako tráviť voľný čas. Zaobstarať ju môžete sebe aj svojim deťom a celá rodina si tak zaručene užije veľa zábavy, doma aj na dovolenke.

 • Ochrana životného prostredia - Ako už názov vypovedá, elektrokolobežky sú poháňané batériami. Batériu možno v priebehu niekoľkých hodín jednoducho dobiť a potom znovu vyraziť s kolobežkou na jazdu. Jej prevádzka je tak ekologická a napomáha šetriť životné prostredie.

 • Skladacia konštrukcia - Elektrické kolobežky sú prispôsobené tak, aby ich bolo možné rýchlo a jednoducho zložiť. V prípade, že už nebudete chcieť na kolobežke ísť alebo sa vám vybije batéria, môžete ju počas chvíľky zložiť a pokračovať pešo.

 • Jednoduché riadenie - Jazdu na elektrokolobežke zvládne každý. Stačí ju zapnúť, odraziť sa a vyraziť. Vďaka prehľadnému displeju, jednoduchému ovládaniu rýchlosti a efektívnemu brzdnému systému budete mať prístroj úplne pod kontrolou.

Na čo sa zamerať pri výbere:

Ak ste sa rozhodli, že si zaobstaráte elektrickú kolobežku, je vhodné si pred kúpou ujasniť, čo od svojho nového prístroja vlastne očakávate. Okrem dizajnu záleží aj na ďalších faktoroch, akými sú napríklad nosnosť, dojazd, výkon, maximálna rýchlosť atď. Nasledujúce body by vám mali pomôcť sa podľa týchto faktorov zorientovať vo výbere a zvoliť tak kolobežku, ktorá bude práve pre vás ideálna.

 • POUŽITIE

Najskôr zo všetkého sa zamerajte na to, akým spôsobom a ako často plánujete elektrokolobežku používať. Ak potrebujete spoľahlivý výrobok, ktorý vás pravidelne dopraví do práce alebo do školy, je vhodné zvoliť prepracovanejší model s vyššou kapacitou batérie a väčším výkonom motora. Ak ale kupujete kolobežku len pre zábavu a občasné výlety, môžete vyberať z nižšej cenovej kategórie.

 • RÁM/NOSNOSŤ

Nosnosť elektrickej kolobežky je určená robustnosťou jej rámu. Všetky elektrické kolobežky unesú hmotnosť dospelého človeka, niektoré sú však odolnejšie ako ostatné. U nás si môžete zvoliť medzi kolobežkou s nosnosťou od 100 do 120 kg, podľa toho, pre koho budete elektrokolobežku kupovať.

Väčšina elektrických kolobežiek má skladaciu konštrukciu, vďaka čomu sú ľahko prenosné. Aj tak je ale dobré si zistiť, ako ľahko možno kolobežku zložiť a ako je ťažká. Pri výbere teda zohľadnite, ako často budete kolobežku prenášať z miesta na miesto, prípadne koľko budete mať na jej zloženie či rozloženie času.

 • DOJAZD

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere elektrokolobežky je jej dojazd na jedno nabitie. Jednotlivé modely kolobežiek sa vo svojom dojazde (udávanom buď v kilometroch alebo minútach) môžu značne líšiť. Porovnajte si teda parametre jednotlivých kolobežiek a vyberte si model s takým dojazdom, ktorý najlepšie spĺňa vaše požiadavky. Najväčší dojazd nájdete samozrejme pri tých najdrahších modeloch s najkvalitnejšími batériami.

 • BATÉRIA

Kapacita batérie ide ruka v ruke s maximálnym dojazdom elektrickej kolobežky. Ten sa väčšinou pohybuje niekde medzi 40 minútami a niekoľkými hodinami. Výdrž batérie záleží však tiež od terénu, spôsobu jazdy aj hmotnosti jazdca. Mieru vybitia batérie môžete za jazdy sledovať na displeji kolobežky. Všeobecne platí, že čím väčšiu má batéria kapacitu (čím viac má Ah), tým dlhší má kolobežka dojazd.

 • RIADENIE

Pri väčšine elektrických kolobežiek zrýchľujete a spomaľujete pomocou páčky na riadidlách. Počet rýchlostí jednotlivých modelov sa môže líšiť, ale princíp zostáva väčšinou rovnaký. (Možnosť nastavenia niekoľkých rýchlostí je výhodná najmä v prípade, že na kolobežke bude jazdiť i dieťa.) Predávame aj modely vybavené tempomatom na nastavenie rýchlosti, ktorú má kolobežka v priebehu jazdy udržiavať. Existujú ale aj elektrokolobežky so špeciálnym gyroskopickým systémom, vďaka ktorému možno elektrokolobežku ovládať potlačením riadidiel smerom vpred alebo pritiahnutím smerom k jazdcovi. Výhoda tohto systému je v tom, že spomalíte plynule a vyhnete sa náhlemu a prudkému brzdeniu.

 • BRZDNÝ SYSTÉM

Brzdný systém elektrokolobežky môže mať niekoľko riešení. Často sa vyskytuje nášľapná brzda v zadnom blatníku, ktorá užívateľovi umožní kolobežku okamžite zastaviť. Niekedy môže byť doplnená ešte brzdou elektrickou pre plynulejšie a komfortnejšie zastavenie. Ďalej sa používa klasická zadná brzda (bubnová alebo kotúčová), ktorá sa ovláda páčkou na riadidlách. U modelov s gyroskopickým systémom spomalíte pritiahnutím riadidiel smerom k sebe.

 • KOLESÁ

Pri elektrických kolobežkách sa zvyčajne stretnete s dvomi druhmi kolies - nafukovacími alebo bezdušovými. Pri niektorých modeloch môžu byť kolesá kombinované tak, že predné je nafukovacie a zadné bezdušové. Bezdušové kolesá sú vyrobené z pevného materiálu, takže nehrozí, že by ste ich na ceste prepichli. Akonáhle sa opotrebujú, je potrebné ich vymeniť. Nafukovacie kolesá majú tú výhodu, že sa prispôsobia terénu, po ktorom idete a lepšie tak absorbujú nárazy spôsobené nerovným povrchom. Niektoré modely môžu mať s cieľom zmierniť nárazy na prednom kolese tlmič.

Pri kolesách máte ďalej na výber z niekoľkých veľkostí. Všeobecne platí, že väčšie kolesá sú stabilnejšie a lepšie prekonávajú nerovný terén.

 • MOTOR

Motor elektrokolobežky je prepojený s batériou, ktorá ho poháňa. Čím výkonnejší motor je, tým lepšie sa na elektrokolobežke jazdí. Výkon motora sa pohybuje medzi 250 a 500 W. Motory s vyšším výkonom sú vhodné pre ťažšiehho používateľa alebo pre jazdu do kopca. Motory elektrokolobežiek v našej ponuke sú buď reťazové alebo nábojové.

 

Všetky vyššie uvedené informácie by vám mali výber novej elektrokolobežky uľahčiť a zároveň poskytnúť ucelenú predstavu o tom, ako by mal vyzerať ideálny model práve pre vás. Ďalej je tiež vhodné zamyslieť sa nad osvetlením kolobežky a jej reflexnými prvkami. Ak viete, že na kolobežke budete jazdiť za šera alebo za zlej viditeľnosti, určite sa uistite, že vás bude dobre vidieť.

K vybraným modelom ponúkame aj špeciálne príslušenstvo, s ktorým si môžete jazdu na elektrickej kolobežke ešte viac spríjemniť. Môžete si tak na kolobežku namontovať sedlo alebo si na riadidlá pripevniť cestovnú tašku, do ktorej vložíte nevyhnutné zásoby na výlet a alebo tiež menší nákup. Vždy si ale skontrolujte, s akými modelmi kolobežiek je dané príslušenstvo kompatibilné.

POZNÁMKA: Počas jazdy na elektrokolobežke by ste vždy mali mať prilbu a najlepšie tiež chrániče. Spotrebiteľ je pri používaní výrobku plne zodpovedný za dodržiavanie právnych predpisov pre prevádzku výrobku na pozemných komunikáciách a za dodržiavanie pravidiel cestnej premávky (bližšie to špecifikuje Vyhláška č. 134/2018 Z. z. a Zákon č. 106/2018 Z. z.), respektíve za dodržiavanie právnych predpisov platiacich pre danú krajinu. 

Mohlo by Vás tiež zaujímať: 7 dôvodov, prečo budete chcieť elektrokolobežku