Korčule na ľad: Ako vybrať tie správne?

Chcete sa len tak prejsť po zamrznutom rybníku, struhnúť si pár piruet alebo takpovediac rezať ľad, keď letíte po ploche k vydesenému brankárovi? Na každú z daných situácií budete potrebovať trochu iné korčule. Poradíme vám, ktoré sú pre vás tie pravé.

Korčule ľuďom pomáhali v pohybe po zamrznutých vodných plochách už 3000 rokov pred naším letopočtom. Tie vtedajšie boli, samozrejme, vyrobené zo zvieracích kostí a kože a k dnešným korčuliam s oceľovými nožmi a z najmodernejších materiálov mali skutočne veľmi ďaleko. Samotný princíp korčúľ, teda ostrých predmetov pripevnených k nohám a uľahčujúcich pohyb po ľade, sa však zase až tak nezmenil.  

Dnešné najmodernejšie korčule sú prakticky dokonalou ukážkou možností súčasnej metalurgie a dizajnu. Pre netrénované oko môže byť korčuľa ako korčuľa a je pravda, že ich konštrukcie sú si dosť podobné. Korčule si však môžete kúpiť v cene od pár desiatok eur až do niekoľkých stoviek. Aby sme lepšie pochopili zložitosť a použitie korčúľ určených na ľad a aby sme vám pomohli nájsť tie pravé, je dôležité porozumieť jednotlivým častiam modernej korčule

Topánka

 • Má jednoduchý a funkčný strih s vystužením členka, aby nohe poskytovala podporu a držala ju pri skoku a doskoku.
 • Väčšinou sa končí tesne nad členkom, čo umožňuje väčšiu pohyblivosť, pohodlie a aj rýchlosť.
 • Vnútri je teplá podšívka, ktorá poskytuje teplo i pohodlie.
 • Niektoré korčule majú ešte spevnenie päty. 

Čepeľ

 • Obvykle je vyrobená z uhlíkovej ocele potiahnutej chrómom, čo zvyšuje jej životnosť, pevnosť, ostrosť, ale i štýl.
 • Väčšina čepelí má hrúbku asi 4 mm, to sa však môže líšiť v závislosti od preferencií, veku, hmotnosti a úrovne schopností.
 • Čepele korčúľ sú mierne zakrivené tak, aby vytvárali oblúk, ktorého polomer sa môže pohybovať medzi 180 – 220 cm. Označuje sa ako „kolíska“ čepele.
 • Drážkované dno čepele vytvára dva okraje – jeden vnútri a druhý vonku. Polomer tejto drážky sa líši v závislosti od úrovne schopností, preferencií, štýlu atď.
 • Krasokorčuliarska korčuľa má vpredu zuby, ktoré sa používajú pri niektorých prvkoch, ako sú odpichnuté skoky a piruety. Ich používanie zaviedol Ulrich Salchow. 

Aké sú vlastnosti dobrej korčule? 

V tejto oblasti sa začínajú prejavovať rozdiely medzi high-end a low-end korčuľami. Majte však na pamäti, že „dobrá“ korčuľa je taká, ktorá zodpovedá i vášmu rozpočtu a predovšetkým korčuliarskym schopnostiam. Niektoré z nasledujúcich funkcií by pre začínajúcich korčuliarov nemali význam, avšak pokročilý korčuliar by bez nich nemohol žiť.   

Špičkové moderné korčule majú:

 • Tepelne tvarované obloženie vyrobené zo silných, pohodlných a ľahkých materiálov.
 • Výstelku odvádzajúcu vlhkosť.
 • Výstelku pre pohodlie a ďalšiu podporu a štruktúru.
 • Vystuženie päty pre lepšiu oporu i ochranu.
 • Ohybné členky pre väčšiu flexibilitu.
 • Ľahké, silné a ostré nože. 

Ako teda nájsť tie pravé? 

Skôr než vám pomôžeme nájsť tie správne korčule presne pre vás, zodpovedzte si niekoľko kľúčových otázok:
 • Aká je vaša úroveň korčuľovania? Už ste niekedy korčuľovali alebo sa na ľad chystáte prvýkrát? Rôzne korčule sú navrhnuté pre rôzne úrovne schopností. Líšia sa čepeľami i ďalšími vlastnosťami topánok.
 • Na aký účel ich potrebujete? Chcete sa venovať hokeju, krasokorčuľovaniu alebo si chcete len tak zajazdiť? Korčule, ktoré potrebujete, závisia do značnej miery od typu korčuľovania, ktorému sa budete venovať, pretože každá disciplína vyžaduje rôzne techniky. 
 • Aký typ postavy máte, aký je váš vek a výška? Vaša výška, váha a vek ovplyvňujú veľkosť a typ korčule, ktorú potrebujete. Čím ťažší korčuliar, tým väčší rádius drážky čepele bude potrebovať. 

Schopnosti rozhodujú 

Väčšina korčúľ je rozdelená podľa úrovne korčuliarskych schopností. To znamená, že vlastnosti konkrétnej korčule sú najvhodnejšie pre danú úroveň schopností. Nie je to tak, že korčule pre začiatočníka by boli jednoznačne lepšie či horšie než tie, ktoré bude potrebovať pokročilý korčuliar.   
 

Korčule pre začiatočníkov

Sú navrhnuté pre tých, ktorí sa ešte len učia korčuľovať. Majú mäkšie topánky a obloženie zo syntetických materiálov, podrážky z PVC a univerzálne čepele, s ktorými nováčik bez problémov zvládne základné pohyby a korčuľovanie.  

Nastaviteľné korčule WORKER Nolan 2v1
Korčule 2v1 WORKER Marco

Rekreačné korčule

Ideálne pre príležitostného korčuliara. Rekreačné korčule majú jednoduché šnurovanie na ľahké obúvanie a vyzúvanie a základný tvar topánky i čepele. Podobne ako korčule pre začiatočníkov sú vhodné na jazdu. Amatérske krasokorčuliarske korčule sú však vybavené i zúbkami na robenie piruet a iných trikov. 

Hokejové korčule WORKER Hoky
Dámské zimné krasokorčule WORKER Liore

Stredne pokročilé/pokročilé korčule

Topánky a čepele, ktoré fungujú dobre na najvyššej úrovni. Sú síce komplikovanejšie a zároveň drahšie, no môžete od nich očakávať, že vás podržia aj pri náročnejších športových výkonoch. Najvyššou kategóriou sú potom profesionálne športové korčule, zamerané výhradne na hokej, krasokorčuľovanie či rýchlokorčuľovanie.  

Hokejové korčule CCM JetSpeed
Dámské ľadové korčule K2 Alexis Ice Boa
 

TIP: Ako zistiť veľkosť svojej korčule?
Len čo zistíte, ktorá úroveň schopností vám vyhovuje, je čas vybrať si tú správnu veľkosť korčúľ. Je to veľmi dôležité nielen pre vaše pohodlie, ale i bezpečnosť. Veľkosť nohy môžete zmerať napríklad tak, že sa bosí postavíte pätou k stene a presne pred palcom urobíte ceruzkou na zemi rysku. Vzdialenosť medzi stenou a ryskou je vaša veľkosť. Nohu vám však ochotne odmerajú aj v každej predajni inSPORTline, kde vám pomôžu i s výberom tých správnych korčúľ presne pre vás. Počítajte však s tým, že do nich budete nosiť hrubšie ponožky, preto je lepšie na vyskúšanie korčúľ jedny také priniesť rovno so sebou. 

Je článok užitočný?

-1x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články