Kondičný box: Vyskúšajte zábavnú cestu k silnej a štíhlej postave

Kondičný box alebo taktiež fitness box na vás nenechá suchú nitku. Intenzita, rýchlosť, výdrž a ako odmena dokonale vytvarované telo patrí medzi charakteristické prvky tohto tréningu. Na rozdiel od klasického boxu bude vaším súperom maximálne vaša vlastná vôľa. V kondičnom boxe totiž nejde o súboj ani výhru nad protivníkom. Jeho cieľom je silná a fit postava. Pripravte sa na intenzívnu jazdu, počas ktorej dáte zbohom prebytočným kilám, stresu aj starostiam!

Vstúpte do ringu zmien

Hodiny kondičného boxu pôsobia na telo aj myseľ ako živelná smršť. Nenechajú v kľude jediný sval a endorfíny spolu s potom pri ňom tečú prúdom. Kondičný box je intenzívnou kombináciou kardio a intervalového tréningu a telo rozpumpuje na celé hodiny. Vďaka tomu je ideálnou cestou k pružnému, silnému telu a vyrysovanej postave. Doslova vybíja toxíny aj kalórie z vášho tela. A zapracujete aj na svojej pevnej vôli. Z lekcií budete odchádzať fyzicky aj psychicky odolnejší. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Technika je základ

Typická lekcia kondičná boxu prebieha buď v skupine, alebo individuálne a vyzerá približne takto: Na začiatku si zahrejete svaly a pripravíte telo na hlavnú časť tréningu. Potom nasleduje výučba boxerských úderov a kopov, ich kombinácie a nácvik správnej techniky postoja. Následne si všetko vyskúšate v akcii na boxovacom vreci alebo na takzvaných lapoch - molitánových blokoch nasadených na rukách tréningového partnera alebo trénera, ktoré sú cieľom úderov.
Samozrejme, žiadna hodina boxu, ani kondičná, sa nezaobíde bez boxerských rukavíc. Okrem nich si budete musieť zaobstarať aj vlastné omotávky - nevyhnutný doplnok, ktorý chráni vaše kĺby a zabezpečuje, aby rukavice dobre sedeli. Pri výbere správnych rukavíc je dôležité zohľadniť ich tvrdosť a hmotnosť.

Cvičenie s dopadom

Kopy a údery si vyžadujú vysokú koordináciu mnohých svalových skupín, najmä rúk, nôh, brušných svalov, chrbta a tiež jadra tela, ktorých aktivácia je pre ich správne vykonávanie zásadná. Silné jadro ovplyvňuje držanie celého tela a jeho stabilitu, poskytuje oporu vnútorným orgánom a pomáha nám správne dýchať. Má teda kľúčový vplyv na našu celkovú fyzickú kondíciu. Široká škála boxerských pohybov jedinečným spôsobom rozvíja flexibilitu a ohybnosť nielen svalov, ale aj kĺbov, ktoré zároveň posilňuje. Komplexne podporuje mobilitu nášho pohybového aparátu.

Výzva pre telo, posun pre myseľ

Po boxerskej časti nasleduje intenzívny intervalový tréning. Táto veľmi dynamická časť sa zameriava na posilnenie rôznych svalových skupín a rozvoj vytrvalosti s použitím vlastnej váhy alebo posilňovacích pomôcok. Kombinuje síce krátke, ale mimoriadne náročné intervaly fyzickej záťaže s krátkymi fázami odpočinku. Tepová frekvencia, ako aj množstvo spálených kalórií dosahuje závratné rýchlosti. Nezaobídete sa bez pevnej vôle, vytrvalosti a ochoty prekonať svoje limity.
Tento spôsob tréningu predstavuje aj jedinečnú príležitosť udržať telo vo vysokom tempe ešte dlho po skončení lekcie. Intervalové cvičenie aktivuje takzvaný "afterburn efekt" alebo "excess-post-exercise oxygen consumption". To znamená, že telo spaľuje značné množstvo kalórií ešte niekoľko hodín po tréningu, aby sa telo po extrémne náročnej fyzickej aktivite dostalo do normálneho stavu. Nakoniec sú tu stabilizačné cvičenia zamerané na posilnenie svalov jadra pomocou balančných pomôcok a vlastnej hmotnosti. Potom nasleduje strečing a cooldown.

Zaboxujte si doma

Pre dosiahnutie ešte lepších výsledkov môžete pokračovať v nácviku kopov a úderov doma. Budete potrebovať základné veci, bez ktorých sa nezaobídete: boxovacie vrece alebo trenažér, boxerské rukavice a omotávky. Ak sa venujete aj intervalovému alebo kondičnému tréningu, oceníte nejaké cvičebné alebo posilňovacie pomôcky.
Z dynamickej povahy boxu však môže profitovať každý, a to aj bez lekcií pod dohľadom trénera. Za pár minút strávených jednoduchými, ale prudkými údermi do boxovacieho vreca sa vám poďakuje nielen vaše telo, ale aj vaša myseľ. Uvoľníte nahromadený stres a napätie, rozpumpujete vaše srdce a metabolizmus. Úprimne, kto z nás si občas nepotrebuje zaboxovať :)?

Fit za hranicou všednosti

Kondičný box je jednou z aktivít, ktoré rozprúdia váš organizmus na maximum. Zapojíte pri ňom svaly celého tela, zapracujete na kondícii, obratnosti a budete odchádzať spokojní. Endorfíny doslova zaplavia vaše telo. Vďaka intenzite tréningu uvidíte zmeny veľmi rýchlo a v kondičnom boxe objavíte efektívny a dynamický spôsob k vypracovanému telu. Boxovanie si budete užívať. Pripravte sa! Dobrý pocit zo zhadzovania kilogramov a prekonávania vlastných limitov je návykový.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články

Súvisiace kategórie