Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať boxovacie rukavice a boxovacie vrece?

Ako vybrať boxovacie rukavice a boxovacie vrece?
Ako vybrať boxovacie rukavice a boxovacie vrece?

Výber správnych boxerských rukavíc a boxovacieho vreca sa môže zdať na prvý pohľad ako jednoduchá záležitosť, ale opak je pravdou. Pred nákupom je potrebné sledovať hneď niekoľko základných parametrov, ako je hmotnosť používateľa, úroveň boxovania, alebo či sa jedná o tréning či zápas. V tomto radcovi Vám na všetky tieto otázky odpovieme.

Pokiaľ ste už nedočkaví, orientujte sa podľa zoznamu tém:

   1. Boxovacie rukavice
             - Typ boxovacích rukavic
             - Veľkosť boxovacích rukavic
             - Hmotnosť boxovacích rukavic
   2. Boxovacie vrecia
             - Typ boxovacieho vreca
             - Veľkosť a hmotnosť boxovacieho vreca
   3. Boxerské príslušenstvo
             - Potrebné doplnky

1. Boxovacie rukavice 

  Aký typ boxovacích rukavíc zvoliť?

Boxovacie rukavice vyberajte s ohľadom na to, na aký účel ich budete používať. Dizajn, konštrukcia i materiály sú odlišné, a ak si zvolíte zlý typ, môžete rukavice zničiť, zraniť protivníka alebo aj seba. Rozlišujeme 2 základné typy boxerských rukavíc a to tréningové a zápasové.

Zápasové rukavice - vhodné na sparing a zápasy, spravidla sa jedná o silnejšie rukavice, ktoré sú viac vypchaté a lepšie eliminujú nárazy. Rukavice sú doplnené o mohutné zapínanie na suchý zips v oblasti zápästia. Zápasové rukavice môžete vyberať tu

Tréningové rukavice - vhodné pre lapy a vrecia, spravidla sa jedná o tenké rukavice, ktoré umožňujú bližší kontakt s vrecom. Veľakrát sú vyrábané s otvoreným palcom. Tréningové rukavice môžete vyberať tu

  Akú veľkosť boxovacích rukavíc zvoliť? 

Veľkosť boxerských rukavíc patrí tiež medzi parameter, ktorý je dôležité sledovať. Väčšina rukavíc má však jednu univerzálnu veľkosť, ktorá sa líši len tvrdosťou. Aj cez túto jednu veľkosť je dôležité, aby rukavice netlačili, zároveň aby neboli príliš voľné, skrátka mali by sedieť "tak akurát". To možno prispôsobiť pomocou bandáži, ktoré hrajú pri boxovaní dôležitú úlohu. Nielen že chránia kĺby pred poranením a otlačeninám, ale zároveň vypĺňajú priestor v rukaviciach, vďaka čomu si môžete upraviť veľkosť podľa vlastných potrieb. Boxovacie rukavice s univerzálnou veľkosťou používajú ako začiatočníci, tak amatérski boxeri, ale môžeme sa s nimi stretnúť aj pri polo profesionálnych boxeroch.

Pri nižšej cenovej kategórií, alebo pri rukaviciach pre začiatočníkov, sa môžete stretnúť aj s klasickým číslovaním S, M, L, XL a pod. Aj u týchto rukavíc sa rozlišuje tvrdosť, rovnako ako u akýchkoľvek iných.

Profesionálni boxeri vo väčšine prípadov používajú rukavice, ktoré môžu mať dvojité číslovanie (spravidla S / M a L / XL), ktoré je navyše rozdelené zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy. Aj u týchto rukavíc sa však pre upravenie veľkosti používajú bandáže.

  Akú hmotnosť (oz) boxovacích rukavíc zvoliť?

Spoločne s veľkosťou rukavíc je nutné sledovať aj ich hmotnosť. Tá sa udáva podľa anglickej jednotky Unce (skratka OZ), ktorá predstavuje približne 28 gramov. Boxerské rukavice môžu vážiť približne od 8 do 16 oz.

Rukavice môžeme rozdeliť do 3 základných skupín:

  • boxovacie rukavice pod 10 oz - sú určené najmä pre deti, juniorov a ženy
  • boxovacie rukavice o hmotnosti 10 oz - najčastejšie sa využívajú v profesionálnych zápasoch
  • boxovacie rukavice s hmotnosťou vyššou ako 10 oz - zvyčajne sa používajú pre tréningy (rolu hrá vaša hmotnosť)

Pre tréningy je potrebné vziať do úvahy aj pokročilosť a hmotnosť boxera. Na základe hmotnosti tak môžete určiť, aké rukavice sú pre Vás najvhodnejšie. Tiež sa môže meniť hmotnosť rukavíc pre rôzne typy tréningov. Napríklad pre cvičenie rýchlosti sa odporúčajú ťažšie rukavice.

Odporúčané hmotnosti boxovacích rukavíc v unciach (oz) podľa hmotnosti:

Hmotnosť boxera Hmotnosť rukavíc
 79 kg a viac  16oz (0,45 kg)
 67 - 79 kg  14oz (0,40 kg)
 60 - 67 kg  12oz (0,34 kg)
 48 - 60 kg  10oz (0,28 kg)
 47 kg a menej    8oz (0,22 kg)

2. Boxovacie vrece


  Aký typ boxovacieho vreca zvoliť?

Boxovacie vrece je vhodné najmä pre milovníkov bojových športov. Slúži ako náhrada súpera, na ktorom si môžete trénovať vytrvalosť, techniky úderu / kopu, alebo rozvíjať silu. Boxovacie vrecia môžu byť však prínosom aj pre tých, ktorí si chcú vybiť energiu po náročnej práci, alebo zvýšiť celkovú fyzickú kondíciu. Boxerské vrecia sú mnohokrát používané tiež pre tréning fitbox a iné novodobé cvičenia. Štandardne môžeme boxovacie vrecia rozdeliť do troch základných skupín.

  Boxovacie vrece

Jedná sa o najobľúbenejší typ boxovacieho vreca, ktoré sa spravidla vešia na konštrukciu, alebo spúšťa zo stropu. Vďaka zaveseniu získa vrece ideálne vlastnosti pre silový tréning a techniky úderu / kopu. Boxovacie vrecia sú spravidla vyplnené rezankou, molitanom, pilinami, alebo iným mäkčeným materiálom.

Závesné boxovacie vrecia môžeme rozdeliť ďalej na tri druhy, podľa spôsobu plnenia:

▶️ Plniace boxovacie vrece
Výhodou plniaceho boxovacieho vreca je možnosť zvyšovania hmotnosti s rastúcimi skúsenosťami. Sú vhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí práve zo začiatku nemajú tak veľkú silu a skúsenosti, ale s postupným trénovaním tieto vlastnosti získajú. 
▶️ Vyplnené boxovacie vrece
Tento typ vreca je určený pre každého, kto má s boxovaním aspoň nejaké skúsenosti. Vrece nie je možné ďalej vypĺňať, preto je nutné dopredu zvoliť takú hmotnosť vreca, ktorá bude ideálna pre Váš tréning. Aká hmotnosť boxovacieho vreca je ideálna, to sa dočítate nižšie.
▶️ Nevyplnené boxovacie vrece
Boxovacie vrece, ktoré nie je vyplnené, je určené predovšetkým pre profesionálne využitie. Tieto vrecia si používatelia vypĺňajú sami podľa vlastných individuálnych potrieb. U nevyplnených boxovacích vriec je dôležité dbať na použité plniace materiály a presné vyváženie.

✅ Boxovací trenažér

Stojací boxovací trenažér je praktický typ boxovacieho vreca, ktorý nesie rad výhod najmä pre tých, ktorí nechcú vŕtať do steny, majú príliš nízky strop, alebo skrátka disponujú menším priestorom. Boxovací trenažér je vyhľadávaný často pre svoju variabilitu, keďže ho možno prenášať a využiť ako vo vnútorných, tak vo vonkajších priestoroch. Stabilitu trenažéra zaisťuje spravidla dutá podstava, ktorá sa vypĺňa pieskom, vodou, alebo iným plniacim materiálom.

Stojace boxovacie trenažéry je možné rozdeliť ďalej na dva druhy, podľa typu tréningu:

▶️ Boxovací trenažér – klasický
Jedná sa o bežný typ, spravidla valcovitého tvaru. Tento typ trenažéra sa využíva pre klasický tréning úderov / kopov a tiež pre rozvoj sily a rýchlosti.
▶️ Boxovací trenažér – figurína
Boxovacia figurína je na rozdiel od klasického trenažéra určená pre presnejšie údery, kedy boxer potrebuje trénovať presné údery do pásu, do hlavy, do tela a pod.

✅ Boxovacia hruška

Boxovacia hruška je vhodná pre kondičný tréning, tréning reflexov, rýchlosti úderov, koordináciu očí, ale aj pre nácvik úderov a koncoviek. Boxerské hrušky sú spravidla vyrobené zo syntetickej alebo pravej kože, ktorých vnútro je tvorené vzduchovým vakom (nafukujú sa pumpičkou s ihlou). Veľakrát sa môžeme tiež stretnúť s boxovacou loptou, ktorá je zavesená na gumovom lane a má takmer rovnaké vlastnosti ako boxovacia hruška.

Vzhľad jednotlivých typov vriec:

Plniace boxovacie vrece Vyplnené boxovacie vrece Boxovací trenažér - klasický Boxovací trenažér - figurína Boxovacia hruška

  Akú veľkosť a hmotnosť boxovacieho vreca zvoliť?

Keď už sme si vybrali typ boxovacieho vreca, zostáva zvoliť správnu hmotnosť a výšku vreca. Boxovacie vrece by malo mať približne polovičnú hmotnosť, než máte Vy (pr. ak vážite 90 kg, ideálna hmotnosť boxovacieho vreca je 45 kg). Táto hmotnosť vriec sa používa aj pri fitness boxovaní. Pre skúsenejších a profesionálnych boxerov sa potom odporúča hmotnosť vreca zodpovedajúca 80% Vašej hmotnosti. Pre úplných začiatočníkov sú vhodné vrecia s hmotnosťou do 35 kg.

Tip: Pre začiatočníkov odporúčame plniace boxovacie vrece. S postupnými skúsenosťami môžete vrece dopĺňať a mať tak stále optimálnu hmotnosť vreca.

Druhým dôležitým faktorom pri výbere je dĺžka boxovacieho vreca. Pre tréning boxu je dostačujúca veľkosť 80 - 120 cm. V prípade, že budete trénovať aj kopy, tak by malo byť boxovacie vrece väčšie ako 120 cm, ideálne 150 cm a viac.

UpozornenieZávesné boxovacie vrecia sa neodporúčajú nadstavovať ďalšou reťazou, pre upravenie výšky. Každé boxovacie vrece má vopred nastavenú dĺžku reťaze, ktorá zaručuje ideálne vlastnosti pre boxovanie. V prípade, že chcete využívať boxovacie vrece aj na kopy, odporúčame zakúpiť vyššie vrece.

3. Boxerské príslušenstvo


 

  Aké doplnky budem potrebovať? 

Pri boxovaní možno využiť mimo boxerských rukavíc a boxovacieho vrece aj množstvo pomôcok a ochranných doplnkov. Medzi tie najzákladnejšie radíme chrániče zubov, chrániče hlavy, bandáže alebo lapy. Vďaka tomuto príslušenstvo môžete zefektívniť svoj tréning a chrániť tak svoje telo.

✅ Chrániče zubov
Predovšetkým mnoho začínajúcich boxerov presne nevie, čo robiť s chráničmi zubov pred použitím. V prvom kroku je dôležité chránič zubov vložiť do vriacej vody a chvíľu ho nechať povariť, až hmota trošku zmäkne. Potom sa opatrne (pozor na obarenie) vloží chránič do úst a silne stlačí na pár sekúnd. Vďaka tomu sa chránič vytvaruje presne podľa Vášho chrupu a ďasien. Po pár sekundách stačí chránič vytiahnuť a vložiť ho do ľadu (možné použiť ľadovú vodu). Chránič tak vytuhne a bude pripravený na použitie.

✅ Chránič hlavy
Chrániče hlavy sú dôležitým doplnkom najmä pre začínajúcich boxerov, ktorí nemajú s boxovaním také skúsenosti. Tiež sa využívajú pri zápasoch nižšej triedy a zápasoch ženskej kategórie.

✅ Bandáže
Bandáže sú neoddeliteľnou súčasťou každého tréningu či zápasu. Omotávka vypĺňa priestor v rukaviciach tak, aby presne na ruke sedeli. Zároveň slúži aj ako ochranný prvok kĺbov.

✅ Lapy
Lapy nesmú chýbať v žiadnom tréningu, pri ktorom sa cvičí rýchlosť a reakcie. Jedná sa o penové / látkové "bloky", spravidla oválneho alebo okrúhleho tvaru, ktoré sa nasúvajú na ruky trénera. Boxer sa snaží podľa pokynov trénera čo najlepšie tieto bloky zasahovať.
  

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter