Obujte sa do dobrodružstva, kolieskové korčule čakajú!

Nadšenie a dobrodružstvo máme vždy na dosah ruky. Ak ich spojíme so zábavným pohybom na čerstvom vzduchu, dostaneme recept na skvelú rodinnú zábavu. Spoločná vychádzka na kolieskových korčuliach ponúka vzrušujúci spôsob, ktorý vám pomôže aktívne stráviť čas s celou rodinou.

Dynamika na kolieskach

Jazda na kolieskových korčuliach patrí k jedným z najpopulárnejších vonkajších aktivít. Nie nadarmo! Rýchlosť, sloboda aj vzrušenie zo zdolávania vlastných limitov patria k jedinečným pocitom, ktoré na korčuliach môžeme zažiť. Korčuľovanie predstavuje tiež skvelú aktivitu ako sa udržať vo fyzickej a psychickej kondícii. Vďaka dynamickej premávke zabudnete na všetky starosti a s množstvom endorfínov, ktoré zaplavia váš organizmus sa po vzrušujúcich vychádzkach budete cítiť ako znovuzrodení. Okrem stresu a ťaživých myšlienok vám navyše pomôže zhodiť aj prebytočné kilá tým najlepším spôsobom - zábavou a bez toho, aby ste o tom vedeli. Posilníte nielen zadok, brucho a nohy, ale utužíte aj core svaly. Na korčuliach môžete po rušnom dni vyraziť na relaxačnú jazdu do parku, zažiť adrenalín v skate parku, poprípade sa vydať za dobrodružstvom na prírodné traily. S touto vzrušujúcou aktivitou si skrátka prídu na svoje všetci priaznivci aktívneho životného štýlu. Zábavu na korčuliach si navyše zamiluje celá rodina. Stačí si obuť korčule a spoločne vyraziť za vzrušujúcimi zážitkami.

Siahnite po správnych korčuliach

Pokiaľ je pre vás svet kolieskového korčuľovania novým teritóriom a iba sa chystáte objaviť jeho kúzlo, bude dobré sa zoznámiť s niekoľkými parametrami, ktoré vám pomôžu vybrať to správne vybavenie. Voľba korčúľ sa odvíja od typu jazdy a pokročilosti jazdca. 

⭐ Kolieska určujú jazdu

Rozhodne nebudeme preháňať, keď povieme, že kolieska sú základ. Ich počet, veľkosť a tvrdosť zásadne ovplyvňujú spôsob jazdy a celkový zážitok. Klasické in-line korčule sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj skúsenejších jazdcov a predstavujú skvelú voľbu pre kondičné či rekreačné vychádzky na stabilnom teréne. Väčšinou disponujú tromi alebo štyrmi kolieskami. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčšie kolieska korčule má, tým vyššiu rýchlosť dosiahnete. Menšie kolieska síce znížia rýchlosť, ale zase zaručia lepšiu stabilitu a ovládateľnosť. Pre začiatok ich voľbou preto rozhodne neurobíte chybu. Siahnite po stredne tvrdom variante, ktorý poskytuje vyváženú kombináciu rýchlosti, trakcie a ovládateľnosti. 
Výraznou výhodou korčulí určených najmä na rekreáciu je ich univerzálnosť. Mnohé modely ponúkajú možnosť nastaviteľnej veľkosti topánky, a vy si tak môžete korčule upraviť pre váš maximálny komfort a jedinečný pôžitok z jazdy. Modely s vymeniteľným podvozkom zase potešia rôznorodým využitím. Kolieska s nimi jednoducho vymeníte za nože a plynulo s ročnými obdobiami môžete prejsť z povrch asfaltu na ľadovú plochu. 
Jazdné vlastnosti fitness kolieskových korčulí ocenia najmä skúsenejší jazdci. Obľúbené sú vďaka svojej obratnosti a dobrej ovládateľnosti obzvlášť pre dynamické jazdy a fitness tréning. Vyberať je možné opäť z mnohých typov podľa potreby. Model s menšími kolieskami sa vďaka svojej lepšej ovládateľnosti hodí pre triky na U-rampách a v skate parkoch. Väčšie kolieska naopak skvele naberú rýchlosť a znesú aj nerovný povrch. Podobne, ako korčule s predĺženým rámom, sú určené skôr pre skúsenejších a profesionálnych korčuliarov.

⭐ Podvozok to istí

K ďalším prvkom, ktorý je pri výbere korčulí vhodné zohľadniť, patrí rám alebo podvozok. Pre stabilitu a ovládateľnosť je kľúčový. Jeho kvalita ovplyvní životnosť korčule a materiál, z ktorého je vyrobený, preto zohráva dôležitú úlohu. K najčastejším variantom patrí hliník a plast. S hliníkovým rámom sa stretnete pri kvalitnejších modeloch. Dobre odoláva záťaži, absorbuje nárazy a nerovnosti povrchu a jeho nízka hmotnosť zaručí odľahčenú jazdu. Rámy lacnejších modelov sú často vyrobené z plastu. Tieto modely majú nižší výkon a väčšiu tuhosť. 

Výborná veľkosť  

Po voľbe typu korčulí prichádza na rad výber modelu a veľkosti. Správna veľkosť korčúľ je kľúčová pre pohodlné a efektívne korčuľovanie. Vhodne zvolená topánka umožní chodidlu dobrú pohyblivosť a taktiež poskytne stabilnú oporu. Vyberte takú, ktorá vám dobre padne, nebude vás tlačiť, ale zároveň bude pevná. Na individuálne prispôsobenie korčule slúžia sťahovacie systémy a pracky, vďaka ktorým si upravíte šírku topánky a zafixujete tak chodidlo v správnej polohe. Rozhodne by vám noha v korčuli nemala jazdiť ani šmýkať sa. Osobitnú pozornosť si zaslúži oblasť členka a spôsob, akým mu topánka poskytuje oporu.

Korčule pre najmenších

Korčuľovanie je jedinečná aktivita, ktorá vzrušujúcim spôsobom angažuje celú rodinu. Okrem zábavy a aktívneho pobytu na čerstvom vzduchu podporuje jazda na kolieskových korčuliach rozvoj motoriky, koordinácie a stability a predstavuje tak ideálnu aktivitu aj pre deti.
Výber korčulí pre malých športovcov obnáša niekoľko špecifických faktorov, ktorým je dobré venovať pozornosť. Obzvlášť u menších detí, ktoré s korčuľovaním začínajú, stojí za zváženie voľba medzi in-line a dvojradovými (trekovými) korčulami. Kolieska v dvoch radoch poskytujú lepšiu stabilitu a môžu pomôcť s postupnejším rozvojom stability a prispieť k vyššej bezpečnosti.
Výzvou pri detských korčuliach býva veľkosť. Pretože deti často rastú ako z vody, oceníte výber modelu, ktorý disponuje nastaviteľnou veľkosťou. Dôležité sú aj stabilizačné prvky, ktoré pomôžu detskú nohu v korčuli bezpečne zafixovať. Mäkké výstelky a čalúnenie zaručia pohodlie a predídu otlakom. Pre plynulú a bezpečnú jazdu voľte modely s kvalitným rámom a ložiskami. Malým začínajúcim korčuliarom najlepšie poslúžia mäkké kolieska, ktoré efektívne absorbujú nárazy a poskytnú stabilnejšiu a pozvoľnejšiu jazdu. Úsmev na tvári im určite vykúzli špeciálne dizajnové prvky ako svietiace kolieska alebo pestré farby a vzory.
Pokiaľ sa obzeráte po korčuliach so skvelým pomerom medzi kvalitou a cenou, potešia vás modely z radu WORKER. 

Pre pády a dopady

Absolútne nenahraditeľnou súčasťou jazdy sú aj ochranné prostriedky. Hoci prilbu, na rozdiel od jazdy na bicykli alebo kolobežke, dieťa na korčuliach mať nemusí, nemožno ju ako dôrazne odporučiť pre deti i dospelých. Vybaviť by ste mali svoju ratolesť, rovnako aj seba chráničmi na ruky a kolená. Obzvlášť za pochmúrnejších dní alebo zníženej viditeľnosti myslite na reflexné doplnky v podobe pásikov, náramkov či vesty. Z bezpečnostných dôvodov naopak radšej nechajte doma slúchadlá. 

Či už vyrazíte sami, s priateľmi alebo rodinou, kolieskové korčule ponúkajú jedinečnú príležitosť ako s nádychom dobrodružstva a zábavy si viete pretiahnuť telo a uvoľniť myseľ. S ľahkosťou a pocitom slobody si na nich vychutnáte radosť z pohybu, ktorý povzbudí vaše zmysly a do žíl vám naleje novú životnú silu. 


 

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články