Bolí vás chrbát? Svaly? Otočte sa hore nohami!

Už ste sa niekedy skúsili vyvesiť dole hlavou? Ak nie, možno vás prekvapí, že tento "netopierí" trik v sebe skrýva jedinečné účinky na vaše zdravie, obzvlášť pokiaľ vás trápia bolesti chrbta. Našťastie sa netreba obzerať po jaskyni. Autotrakčné lehátko, známe aj ako inverzný stôl, vás v priebehu niekoľkých okamihov prenesie v pohodlí domova do inverznej polohy, teda hlavou dole, so všetkými benefitmi.

Autotrakčné lehátko je svojim spôsobom prístrojom snov. Zatiaľ čo vy na ňom relaxujete, vášmu chrbtu a natiahnutým svalom dopraje blahodarné uvoľnenie a regeneráciu. A nielen to. Jedinečné účinky tohto jednoduchého a zároveň multifunkčného zariadenia v sebe skrývajú pre mnohých doposiaľ neobjavený kľúč k nabudeniu vitality, odbúraniu stresu a celkovému posilneniu tela. 

Pod tlakom

Sila gravitácie je nemilosrdná a jej pôsobeniu ani účinkom sa nevyhneme. Naša chrbtica, kĺby i vnútorné orgány podliehajú neustálemu tlaku jej tiaže. A súčasný životný štýl ani sedavý spôsob života väčšiny z nás telu rozhodne nepomáha. Dlhé hodiny strávené či už v sede, alebo v stoji, zlé držanie tela, ale aj opakované zaťažovanie určitých svalových skupín a kĺbov pri fitness tréningu vám môže spôsobiť bolesti chrbta, napätie svalov a nedostatočné prekrvenie dolných končatín. 

Otočená záťaž

Autotrakčné lehátko ponúka jednoduché, avšak geniálne riešenie. Stačí sa do neho položiť a obrátiť pôsobenie gravitačných síl hore nohami. Jednoduchou koordináciou rúk a core svalov vás lehátko prenesie do inverznej polohy. Doslova vám umožní vyvesiť sa hlavou dole. Príde vám to "na hlavu"? Nenechajte sa mýliť! Táto nezvyčajná pozícia poskytuje telu relaxáciu, akej sa mu inak len ťažko dostane. Pôsobenie gravitácie v inverznom smere zbaví telo tlaku na medzistavcové platničky, uvoľní svaly okolo chrbtice a pomôže od boľavého chrbta. "Autotrakčné lehátko je skvelým riešením na bolesti chrbta. Znižuje medzistavcové napätie a platničky sa dostávajú na svoje miesto. Telo sa vlastnou váhou naťahuje a narovnáva chrbticu. Bolesť chrbta úplne ustúpila," napísal v recenzii jeden zo spokojných užívateľov lehátka inSPORTline Inverso Plus.

Natiahnite sa

V inverznej polohe budú blahom krochkať aj vaše svaly. Blahodarné účinky obrátenej príťažlivosti v podobe pretiahnutia a uvoľnenia si užije celé vaše telo. Odmení sa vám lepšou flexibilitou, pohyblivosťou, ale aj prekrvením a cirkuláciou krvi. Pravidelné používanie autotrakčného lehátka odľahčí bedrovým kĺbom, uľaví vnútorným orgánom a pomôže zmierniť preťaženie žilového obehu nôh. Pozitívny efekt má inverzná poloha aj na dýchací systém a uvoľnenie dýchacích ciest.

Sila vychádza z vnútra

Relaxáciou na autotrakčnom lehátku doprajete nielen úľavu svojmu chrbtu, svalom a kĺbom, ale zapracujete aj na sile jadrových (core) svalov, ktoré sú dôležité pre dobrú stabilitu. Inverzná poloha prirodzene aktivuje svaly brucha, chrbta a panvového dna a pozitívne pôsobí na správne držanie tela a ako prevencia proti zraneniu.

Obrátenú polohu si stačí dopriať niekoľko minút raz až dvakrát denne. Obzvlášť na začiatku je vhodné ju striedať s horizontálnou a vertikálnou polohou v dvojminútových intervaloch, aby si na ňu telo postupne zvyklo.

Vyvesiť sa hlavou dole môže znieť možno nekonvenčne, avšak účinky tohto jednoduchého rehabilitačného cviku na seba nenechajú dlho čakať. Okrem spokojných užívateľov ho odporúčajú aj maséri a odborníci zaoberajúci sa rekonvalescenciou tela. Či už potrebujete uľaviť svojmu chrbtu a pretiahnutým svalom, alebo podporiť svoju vitalitu, skúste sa na pár minút obrátiť hore nohami a vyskúšajte na vlastnej koži úľavu od bežnej tiaže.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články