Týchto 5 potravín môžete jesť na kilá a nepriberiete

Slovné spojenie „jesť a nepriberať“ znie ako tajný sen mnohých žien. To, že každá potravina sa spája s určitou energetickou hodnotou, s ktorou naše telo musí pracovať, už vieme všetci.

Napriek tomu však existujú potraviny, ktoré v pomere k svojmu objemu alebo sýtiacemu efektu môžeme označiť za magických pomocníkov, s ktorými sa takýto sen stáva takmer realitou. Ktoré to sú?


1. Listová zelenina

Zelenina všetkých druhov a farieb je nielenže zdravá, ale je aj skvelým doplnkom fitnes receptov s takmer zanedbateľnou kalorickou hodnotou. Pri tej listovej to platí dvojnásobne. Rukola, rímsky šalát alebo špenát – to všetko má zelenú. Doslova! Pri chudnutí si ju môžete dopriať takmer bez obmedzenia.

2. Cuketa

Okrem toho, že cuketa sa rovnako ako vyššie zmienená listová zelenina spája s benefitom nízkej kalorickej hodnoty i využiteľnosti v zdravej kuchyni, prináša so sebou aj ďalší efekt, ktorý uvíta každý, kto spoznal čaro fitnes receptov. Vďaka svojej neutrálnej chuti ide o veľmi variabilnú potravinu, ktorú môžeme okrem klasického využitia pridať napríklad i do sladkých dezertov. Už ste ju niekedy skúšali nastrúhať do ovsenej kaše na navýšenie objemu alebo z nej upiecť napríklad brownies?

3. Zemiaky

Zemiaky by na zozname potravín, ktoré bez strachu môžeme zaraďovať vo väčšom množstve, čakal asi málokto. Nálepku nevhodného zdroja sacharidov však nosí jednoznačne neprávom. Hoci ide o škrobovú potravinu, na celkový objem prináša v porovnaní s rovnakým objemom ostatných príloh nižšiu energetickú hodnotu. V porovnaní napríklad s ryžou si teda zemiakov môžeme dopriať viac.
 
Zdroj: Jeshoots/Unsplash

4. Cottage

Ďalším adeptom, ktorý sa smelo radí medzi široko využiteľné potraviny zdravej kuchyne, patrí cottage. Táto bielkovinami nabitá potravina sa pýši skvelými nutričnými parametrami, vďaka ktorým šikovne načerpáme dôležité živiny a zároveň zostaneme dlho zasýtení. A kalorická hodnota? Obrazne povedané: za málo peňazí veľa muziky.

5. Lesné ovocie a bobule

Okrem toho, že jahody, čučoriedky, maliny, ostružiny a iné bobuľovité ovocie väčšina ľudí miluje, dajú sa na nich nájsť ďalšie pozitíva, ktoré oceníme i pri chudnutí alebo snahe „ušetriť“ kalórie. Obsahujú veľa vlákniny, skvelo zasýtia a zo všetkých druhov ovocia sa pýšia najnižšími energetickými hodnotami.

Plný tanier bez výčitiek

Jesť zdravo neznamená obmedzovať sa a skladať svoje jedlá len z nízkokalorických alternatív. Na druhej strane však nie je od veci strategicky plánovať a vedieť, po čom bez výčitiek siahnuť, ak objem jedla potrebujeme navýšiť. Dajte šancu týmto pomocníkom a uvidíte, že svoju rolu zahrajú dokonale.

Mohlo by vás zaujímať:

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.Súvisiace články