Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako správne vybrať kolobežku?

Ako správne vybrať kolobežku?
Ako správne vybrať kolobežku?

Chcete si kúpiť kolobežku a nie ste si istí, aký typ vybrať? Alebo plánujete kúpiť kolobežku Vašim deťom a neviete, ktorá by bola pre nich najvhodnejšia? Prečítajte si nášho radcu, ktorý Vám pri výbere pomôže.

Kolobežky sa v poslednej dobe stali doslova fenoménom. Z detskej zábavy sa stala aktivita, ktorú si obľúbila rada ľudí bez ohľadu na vek. Jazda na kolobežke je zábavný spôsob, ako stráviť voľný čas. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpa a výber kolobežky je veľmi jednoduchá vec. Avšak aj napriek tomu nie je dobré výber kolobežky podceniť.
 

 Kritéria pred nákupom kolobežky

Než sa rozhodnete k nákupu kolobežky, či už pre dospelých alebo deti, je potrebné ujasniť si niektoré kritériá. Pred nákupom sledujeme nasledovné parametre:

 Aký typ kolobežky zvoliť?

Pred výberom je veľmi dôležité ujasniť si, k čomu budete kolobežku využívať. Kolobežky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií, ako skladacie kolobežky, kolobežky pre dospelých, detské kolobežky, freestylové kolobežky, trojkolobežky a v neposlednom rade špeciálne zjazdové kolobežky či dirtové. Ďalej môžeme rozdeliť kolobežky podľa využitia na:

  • kolobežky pre šport (sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamickejší tvar, väčšinou majú dve brzdy)
  • kolobežky pre turistiku (veľké kolesá pre pohodlnejšiu jazdu, mohutnejšia konštrukcia)
  • kolobežky pre zábavu (takmer všetky druhy kolobežiek) 
  • mestské kolobežky (úzke riadidlá, malé až stredne veľké kolesá, zvyčajne jedna zadná nášľapná brzda)

 Aká nosnosť je dostatočná?

Nosnosť čiže maximálne zaťaženie kolobežky je hodnota, ktorá určuje maximálne okamžité zaťaženie. Jedná sa aj o zaťaženie počas skokoch pri dopade, kedy sa ťarcha človeka pôsobiaca na kolobežku zväčší. Preto je dôležité práve tento parameter nepodceňovať. Na cestách a v mestách nehrozia žiadne veľké nerovnosti, diery a pod., teda postačia kolobežky s menšou nosnosťou. Pri jazde v náročnejších terénoch potom platí opak, teda sú tu vhodnejšie kolobežky s väčšou nosnosťou kvôli prípadným nerovnostiam terénu.

 Ako zvoliť veľkosť a typ koliesok?

Všeobecne platí, že čím sú kolieska väčšie, tým sú rýchlejšie a zároveň sa kolobežka horšie ovláda. Preto sú pri detských kolobežkách malé kolieska a menšie kolieska sú vhodné aj pre začiatočníkov. Pri cestných a zjazdových kolobežkách, kde je kladený dôraz na rýchlosť, tak nájdeme kolesá veľké. Naopak freestylové kolobežky disponujú malými kolieskami, aby mohol jazdec pri rôznych trikoch čo najlepšie manévrovať.

Čo sa týka typu kolies, najdôležitejšiu úlohu hrá ich tvrdosť. Tá určuje pohodlnosť a rýchlosť jazdy. Tvrdšie kolieska (PVC, bantamové, PU gumové) sú rýchlejšie, ale ucítite každú nerovnosť. Preto sú vhodné na hladké cesty, chodníky a ďalšie rovné povrchy. Do terénu s nimi rozhodne nevchádzajte. Mäkšie nafukovacie kolesá sú naopak pre terén a iné nerovné povrchy vhodnejšie. Lepšie k povrchu priľnú a lepšie tlmia otrasy. Pre vyššiu rýchlosť ale budete musieť vynaložiť väčšie úsilie než v prípade tvrdých PU kolies.

 Aký typ bŕzd vybrať?

Na trhu nájdete tri základné brzdy - nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky brzdy sa líšia stavbou, funkčnosťou a tiež cenou. Ak plánujete jazdu predovšetkým v mestách, postačí Vám nášľapná zadná brzda, pre hmotnostne ťažšieho používateľa potom čeľusťové brzdy, ktoré budú dostačujúce. Nášľapné aj čeľusťové brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú cenovo dostupnejšie. Kotúčové brzdy sú vhodné pre športovcov, ktorí využívajú kolobežku pre rôzne preteky a iné. Kotúčové brzdy sú nákladnejšie a tiež je potrebné sa o ne kvalitnejšie starať (výmena brzdových doštičiek a pod.).

 Ako zvoliť správnu výšku riadidiel?

Výška riadidiel patrí tiež medzi dôležitý parameter, ktorý neradno pri výbere podceniť. Výšku riadidiel si každý dospelý človek nastavuje sám, avšak obvykle sa pohybuje v rozmedzí 80 - 110 cm. Pre deti je potom vo väčšine prípadov vhodná výška od 50 cm. Príliš nízko nastavené riadidlá spôsobujú kŕčovitý predklon, ktorý rozhodne neprospieva Vášmu chrbtu. V opačnom prípade, riadidlá nastavené príliš vysoko znemožňujú správne riadenie kolobežky a to môže byť pri vyššej rýchlosti nebezpečné. Pri výbere výšky riadidiel záleží na type kolobežky, všeobecne však platí, že by riadidlá mali byť vo výške bedrového kĺbu.

Orientačná tabuľka

Výška jazdca 100 - 110 cm 110 - 120 cm 120 - 130 cm 130 - 140 cm 140 - 150 cm 150 - 160 cm 160 - 170 cm 170 - 180 cm 180 - 190 cm 190 - 200 cm
Výška riadidiel 50 cm 55 cm 60 cm 65 cm 70 cm 75 cm 80 cm 85 cm 90 cm 95 cm

Všeobecne platí, ak si nie ste istí, aká je pre Vás ideálna výška riadidiel, radšej si ich nastavte o niečo vyššie než nižšie a to kvôli pohybu nôh.

 Materiály rámu

Kolobežky sú bežne k dostaniu s oceľovým rámom, hliníkovými riadidlami a vidlicou. Táto kombinácia materiálov je pre bežné využitie dostačujúca. Pre športové účely sú kolobežky vyrábané z odľahčeného hliníka, mnohokrát i z karbónu. Jednotlivé materiály majú svoje výhody:

Hliník Karbón Oceľ (Hi-Ten)
 + nízka hmotnosť  + pevnosť  + tuhosť
 + tuhosť  + extrémna ľahkosť  + pružnosť
     + dobré spracovanie

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter