Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako sa starať o materiály moto oblečenia?

Ako sa starať o materiály moto oblečenia?
Ako sa starať o materiály moto oblečenia?

Moto oblečenie je vyrábané z vysoko kvalitných materiálov. O tieto materiály je ale potrebné náležite sa starať, aby vám v priebehu času boli schopné poskytovať stále rovnakú úroveň ochrany. Pamätajte, že dôkladná údržba vášho oblečenia je neoddeliteľnou súčasťou jeho používania. V tomto radcovi sa dozviete, ako sa správne starať o kožené aj textilné oblečenie.

POZOR: Je dôležité, aby ste pred čistením vybrali z oblečenia všetky odnímateľné chrániče.

Údržba textilného oblečenia

Textilné moto odevy sú pomerne nenáročné na údržbu, obzvlášť v porovnaní s tými koženými. Aj tak ale venujte náležitú pozornosť priloženým inštrukciám - váš odev môže obsahovať novo vyvinuté materiály, ktoré vyžadujú špeciálnu údržbu.

 • Textilné výrobky je najlepšie prať ručne v neutrálnom roztoku mydla a teplej vody. Pri väčšom znečistení je možné prať odevy v práčke, ale maximálne na 30 °C. (POZOR: V žiadnom prípade pri praní textilných moto odevov nepoužívajte aviváž alebo iné zmäkčovače látok. Mohli by ste tak narušiť vodoodolnosť daného materiálu.) Je možné, že súčasťou výrobku bude špeciálna membrána pre odvod pár. V takýchto prípadoch používajte špeciálne pracie prostriedky. Po vypraní sa uistite, že všetko mydlo bolo z odevu zmyté.

 • Po vypraní nechajte oblečenie sušiť pri izbovej teplote mimo dosahu zdrojov tepla alebo priameho slnečného žiarenia. Pri sušení odev buď nechajte visieť na vešiaku alebo ho rozložte na zem a zhruba v polovici procesu ho obráťte na druhú stranu. Po usušení aplikujte na oblečenie impregnačný sprej na textilné výrobky, aby ste tak zachovali jeho vodoodolnosť.

 • Nikdy na čistenie moto odevov nepoužívajte vysokotlakové čističe.

Údržba koženého oblečenia

Kožené moto odevy sú vyrábané z pevnej a odolnej kože, ktorá veľmi dobre vyzerá. Odev z kvalitnej kože vám vydrží po dlhú dobu, musíte ho však starostlivo a pravidelne udržiavať. Koža sa svojou podstatou správa podobne ako vaša vlastná pokožka - ak je príliš suchá, krehne a praská, ak je naopak príliš vlhká, mäkne a stráca svoje ochranné vlastnosti. Preto je potrebné kožené odevy udržiavať čisté, nabalzamované a poddajné. Koža je tiež citlivá na silné chemické prípravky, takže je vždy dobré sa uistiť, že na čistenie a údržbu svojho moto odevu používate tie správne prostriedky.

 • Kožené moto odevy čistite buď vlažnou vodou s čistiacim prípravkom špeciálne určeným na kožené výrobky alebo slabým roztokom saponátu. K nanášaniu a stieraniu čistiacich prípravkov používajte hubku. Hubkou jemne prechádzajte po povrchu odevu, najlepšie krúživým pohybom. Dbajte na to, aby ste kožu nepremočili. Zamerajte sa predovšetkým na oblasti švov a vetracích otvorov, kde sa špina rýchlo usadzuje. Ak máte problém dostať sa hubkou na menej prístupné miesta, použite vatové tyčinky namočené vo vami zvolenom čistiacom prostriedku. Ak sa dostane na oblečenie väčšie množstvo špiny, nechajte ju zaschnúť a potom odstráňte jemnou kefkou alebo gélom. Až potom pokračujte vyššie popísaným postupom.

 • Oblečenie nechajte úplne vyschnúť za stálej teploty mimo dosahu tepelných zdrojov alebo priameho slnečného žiarenia. Pri sušení odev buď nechajte visieť na vešiaku alebo ho rozložte na zem a zhruba v polovici procesu ho obráťte na druhú stranu. Odporúča sa nechať odev schnúť niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Zmäkčujúci prípravok, ktorý budete na koži následne nanášať sa totiž do materiálu nevsiakne, ak zostane v koži akýkoľvek náznak vlhkosti. Nesnažte sa proces schnutia nijako urýchliť.

 • Koža vyschnutím stvrdne a bude ju teda treba namazať. Je dôležité zvoliť si k zmäkčeniu kože vhodný prípravok. K tomuto účelu môžete použiť špeciálny sprej, pastu, alebo tuk na kožu. Prípravok vždy nanášajte podľa priloženého návodu. Starostlivo ho do kože vmasírujte, buď prstami alebo mäkkou handričkou. Venujte zvýšenú pozornosť švom, pretože v týchto oblastiach sa koža najčastejšie ničí. Nechajte prípravok do materiálu dôkladne vsiaknuť. Akonáhle zmäkčovací prípravok zaschne, utrite celý odev handrou a jemne ho naleštite.

 • Ak chcete, aby si váš kožený odev zachoval svoju vodoodolnosť, musíte ho pravidelne impregnovať. Po aplikácii vami zvoleného impregnačného prostriedku ho z odevu dôkladne zmyte vlažnou vodou.

 • Podobným spôsobom odporúčame udržiavať aj všetky moto rukavice

Kombinované materiály

Teraz už viete, ako sa starať o svoje kožené a textilné moto oblečenie. Ako však postupovať pri čistení odevu, ktorý je vyrobený ako z kože, tak z textilu? Riešenie je pomerne jednoduché. Pri čistení budete postupovať tak, ako je uvedené vyššie. Najskôr sa zamerajte na kožené časti a potom na tie textilné. Nakoniec nechajte odev opäť dôkladne vyschnúť.

Všeobecné informácie k údržbe

Textilné moto oblečenieKožené moto oblečenie
Perte maximálne na 30 °C. Neperte.
Nežehlite. Nežehlite.
Nesušte v sušičke. Nesušte v sušičke.
Nečistite chemicky. Nečistite chemicky.
Nebieľte. Nebieľte.

Údržba moto obuvi

Ak chcete, aby Vám moto obuv slúžila dlhú dobu a aby úplne plnila svoj účel, je potrebné venovať pozornosť jej ošetrovaniu a nasledujúcim pokynom:

 • Výrobok čistite vlažnou vodou a hubkou.
 • Podošvu odporúčame čistiť vlhkou handričkou a nášľapnú časť kefkou.
 • Po každom použití je nutné nechať obuv dôkladne vyschnúť a vyvetrať. Aj po krátkom použití dochádza vplyvom potenia nôh k zvlhnutiu vnútornej časti obuvi. V extrémnych prípadoch zvážte použitie prípravkov, ktoré pomáhajú absorbovať vlhkosť vo vnútri obuvi.
 • Do premočenej obuvi vložte noviny a postupne vysušujte pri izbovej teplote. Obuv držte z dosahu tepelných zdrojov. Nikdy obuv neperte.
 • K ošetrovaniu obuvi v žiadnom prípade nepoužívajte rozpúšťadlá, ani iné podobné látky.
 • Pre prípadnú elimináciu pachov možno využiť špeciálne dezodoračné prostriedky alebo pohlcovače pachov.
 • Nezabudnite, že čas, ktorý venujete údržbe výrobku, je priamo úmerný tomu, ako vám bude obuv dlho slúžiť.
 • Predpokladaná životnosť obuvi závisí od mnohých faktorov, napr. ako často sa používa, akým podmienkam je väčšinou vystavená, aká je hmotnosť používateľa, a samozrejme ako sa o ňu staráte.
 • Pre kožené topánky ešte odporúčame nasledujúce:
  • Umývajte hubkou a vlažnou vodou zmiešanou s čistiacim gélom alebo so slabým roztokom saponátu.
  • Aby ste zvýšili odolnosť obuvi voči vode, je nutné kožu riadne impregnovať. K tomuto sú najvhodnejšie prípravky na báze včelieho vosku, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Ten kožu nielen vyživuje, ale zároveň impregnuje a výrazne zlepšuje jej vzhľad. Rovnako výrazne zvyšuje životnosť kožených častí. Umelú kožu iba impregnujte. Pred impregnáciou sa uistite, že je všetok čistiaci prostriedok z obuvi riadne zmytý. Impregnáciu je potrebné po čase obnovovať.
  • Dbajte na to, aby koža dobre a pomaly vyschla. Nevystavujte ju preto priamemu slnku alebo vysokým teplotám (napr. v okolí radiátora). Koženú obuv sušte v miestnosti so stálou teplotou.
Súvisiace informácie:

Ako vybrať moto oblečenie?


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter