Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Otužovanie: prečo sa otužovať a ako sa naň pripraviť?

Otužovanie: prečo sa otužovať a ako sa naň pripraviť?
Otužovanie: prečo sa otužovať a ako sa naň pripraviť?

Radi by ste začali s otužovaním a neviete, ako na to? Vedeli ste, že správnym výberom oblečenia podporíte výdrž vo vode a budete sa cítiť oveľa príjemnejšie? Pre všetkých nadšených otužilcov máme odporúčania, ako naštartovať váš metabolizmus a aké zvoliť oblečenie a doplnky tak, aby sa pre vás otužovanie stalo pozitívnym spestrením všedných dní.

Začnite pozvoľna, nie je sa kam ponáhľať

Pre začiatok je dobré si uvedomiť, že otužovanie nie je dobré uponáhľať. Najdôležitejšie je v prípade otužovania začať pozvoľna a otužovať sa pravidelne. Bohato postačí, keď si spočiatku budete umývať tvár, ruky či nohy vo vlažnej až mierne studenej vode. Otužovanie by pre vás malo byť totiž príjemné a znesiteľné, nie je vhodné sa nútiť do extrému.

Postupne môžete pridávať polievanie celého tela alebo rýchlu studenú sprchu (30s, neskôr 1 minúta aj dlhšie). Počas pár dní až týždňov zistíte, že ste schopný vydržať viac a naplno začnete vnímať blahodarné účinky otužovania. Najlepšiu radu, ktorú vám môžem ako vášnivý otužilec dať, je dobre načúvať svojmu telu a robiť len to, čo vám vaše telo dovolí. Otužovať sa pravidelne aspoň 2-3x týždenne a výsledky sa čoskoro dostavia.

Ako dlho vo vode vydržať? Už aj 30 sekúnd vie telo nabudiť ...

Pre prvé kontakty so studenou vodou sa odporúča vydržať najmenej 30 sekúnd a postupne pridávať. Záleží tiež na teplote vody i okolitého prostredia, poveternostných podmienkach a vašom mentálnom rozpoložení. Vytrvalosť sa postupom času bude výrazne zlepšovať a môže sa vyšplhať až k intervalom 5, 10 i viac minút. Nie je však dobré dávať si za cieľ určitý časový limit, ale skôr sa sústrediť na silu prítomného okamihu a užívať si všetky výhody, ktoré vám otužovanie prináša.

Dýchanie a uvoľnenie tela

"Zastavte sa, dýchajte a urobte z chladu svojho priateľa a učiteľa!"

Neoddeliteľnou súčasťou otužovania je správne dýchanie. Ak ste doteraz nepočuli o Holanďanovi Wim Hofovi, určite jeho rady a poznatky uvítate. Držiteľ niekoľkých svetových rekordov prišiel so špeciálnou kombináciou dýchacích techník, ktorými sa človek postupne dostáva k hyperventilácii. Sprevádzajú ju príjemné až euforické pocity a bezprostredný nával energie. Vďaka tomuto dychovému cvičeniu podstatne dlhšie odoláte chladu, nájdete v sebe viac motivácie, spokojnosti a budete sa lepšie sústrediť.

V súčasnej dobe je jeho metóda čím ďalej populárnejšia, pri vyhľadávaní nájdete veľa videí, článkov i aplikácií, ktoré vám s aplikáciou v praxi pomôžu. Smelo do toho. Základom je však uvoľnený vstup do vody, uvoľnené, najlepšie bráničné dýchanie, pokoj a uvoľnená myseľ.

Čo robiť / nerobiť bezprostredne po otužovaní?

Potom, čo dokončíte otužovanie, by ste nemali telo dlhšie vystavovať chladu. Pokiaľ sa teda napr. otužujete v rybníku či rieke, po otužovaní telo usušte a oblečte sa bez väčších prieťahov. Odporúčané je maximálne krátke (cca 1 minútové) cvičenie s predýchaním pre rozprúdenie krvi a spätné zahriatie organizmu. Bezprostredne po otužovaní si určite neľahnite do vyhriatej vane či nedávajte horúcu sprchu, radšej telu doprajte napr. hrnček teplého čaju.

Môžu sa otužovať aj deti?

Áno môžu, dokonca im to prospeje rovnako ako dospelým otužilcom! Zvlášť ak chcete zabrániť častým ochoreniam vašich ratolestí, bude pre vás otužovanie predstavovať skvelé východisko. Z najnovších vedeckých prieskumov možno vyčítať, že deti, ktoré sa správne otužujú, sú až trikrát menej choré ako tie, ktoré sa otužovaniu nevystavujú.

Už od jedného roka môžete svoje dieťa umývať uterákom s vlažnou vodou s teplotou 30 až 34°C a každým dňom teplotu vody mierne znižovať. Za mesiac až dva by ste sa mali dostať na hranicu 20°C, ktorá je pre dieťa najideálnejšia. Dajte tiež pozor na zbytočné prekurovanie v miestnosti, primerane deti obliekajte, dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu.

Jednou z metód, ako deti otužovať, je práve otužovanie chladným vzduchom, kedy dieťa necháte aj bez oblečenia alebo len s minimálnou vrstvou napr. vonku na záhrade. Ranná kratšia prechádzka dieťaťa naboso v tráve je ideálna. Deti potom hravo odolajú vírusom a baktériám v škôlke, škole a posilnia výrazne svoju imunitu!

Hlavné benefity otužovania

✅Otužovanie aktivuje imunitný systém a prechladnutia a choroby nebudú tak časté. Už pri 30 sekundovom sprchovaní sa chorobnosť podľa štúdie znižuje o cca 29%.

✅ Pokiaľ predsa len ochoriete, zmiernia sa príznaky a skráti sa čas choroby.

✅ Otužovaním nakopnete cirkuláciu celého krvného obehu, vďaka čomu sa stabilizuje vysoký krvný tlak a zlepší pružnosť ciev.

✅ Pravidelným otužovaním sa znižujú ťažkosti spojené s reumatizmom a jeho priebeh sa výrazne potlačí.

✅ Potlačí sa tiež vznik a nepríjemné prejavy alergií.

✅ Otužovaním podporíte nielen svoje fyzické, ale aj psychické zdravie. Otužovanie vás pohladí na duši, zvlášť ak trpíte úzkosťami, depresiami alebo vás zastihlo stresové obdobie. Pri otužovaní telo vyplavuje hormóny šťastia, ktoré vám zlepšia náladu.

✅ Lepšie zvládnete náhle výkyvy počasia a prechod z tepla do zimy pre vás nebude problém.

✅A čo viac? Otužovanie je ideálnym prostriedkom pre redukciu hmotnosti. Chlad pomáha telu tvoriť viac bielych krviniek, čím podľa štúdie navýši rýchlosť metabolizmu až o 350%.

Potrebujem pri otužovaní oblečenie?

Oblečenie špeciálne určené pre potápanie alebo pobyt vo vode ocení každý začiatočník aj pokročilý. Jednak je potrebné chrániť orgány náchylné na prechladnutie a tiež vám tieto odevy zvýšia komfort a spríjemnia zážitok z potápania, čo je pri začiatkoch veľmi dôležité. Vybrať si môžete z neoprénových čiapok, ponožiek, topánok, rukavíc a bedrových pásov.

Čiapky
Hlavu by sme nikdy nemali namáčať! Vedeli ste prečo? Náš mozog riadi celkovú termoreguláciu tela, preto ho musíme pred chladom chrániť a udržať hlavu v čo najväčšom teple. K tomu nám dopomôže neoprénová čiapka, ktorá oproti klasickej plaveckej lepšie izoluje a zachová hlavu v suchu aj keď sa ponoríte pod vodu.

Rukavice
Ruky nám ako prvé povedia, či sa pri otužovaní cítime komfortne alebo nie. Zo začiatku môžu byť niektorí z vás citlivejší na vnímanie chladu, vďaka čomu sú rukavice dobrým riešením, ako potlačiť nepríjemné zimomravé pocity. Nemali by ste si však na ne zvykať a využiť ich skôr pred a po samotnom otužovaní.

Ponožky
Správna ochrana našich chodidiel príde vhod najmä pri vstupe do prírodných kúpalísk, riek a jazier, kde sa môžete ľahko poraniť o ostré predmety, sklo a kamene. Ponožky však nájdu svoje využitie aj pri ostatných vodných športoch ako je paddleboarding, beach volejbal alebo kanoistika. Rozhodne vám tak nezostanú ležať v skrini!

Topánky
Neoprénové topánky sú čerešničkou na torte pre vaše maximálne pohodlie. Rovnako ako ponožky vás ochránia proti vodným nástrahám, navyše však disponujú pevnejšou podrážkou pre väčšiu stabilitu. Budú skvelou voľbou aj pri ďalších športových aktivitách alebo rybárčení.

Bedrové pásy
Bývate náchylný k zápalom močového mechúra a obličiek? Pobolieva vás často chrbát? Ľadvinový pás je pre vás riešením! Zateplí bedrovú časť chrbta a vy sa nemusíte obávať prechladnutia. Navyše je vďaka zvyčajnému "plyšovému" materiálu neskutočne komfortný a budete sa v ňom cítiť ako v bavlnke! Ľadvinový pás možno tiež univerzálne použiť prakticky pri akejkoľvek každodennej činnosti.

Ako sme už spomenuli, začať s otužovaním môžete skrátka kedykoľvek, trebárs aj dnes! Všetkým otužilcom pevne držíme palce, prajeme silnú vôľu a dávame posledné upozornenie na záver - otužovanie je veľmi návykové!

Súvisiace produkty

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter