Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Zoznámenie sa s detektormi kovov! Na čo si pri výbere dať pozor.

Zoznámenie sa s detektormi kovov! Na čo si pri výbere dať pozor.
Zoznámenie sa s detektormi kovov! Na čo si pri výbere dať pozor.

Detektory kovov boli odjakživa lákadlom pre všetkých dobrodruhov a amatérskych hľadačov pokladov. Rozhodne sa jedná o skvelý spôsob, ako si spestriť pobyt v prírode, a dokonca aj lepšie spoznať svoje okolie a jeho históriu. S detektormi totiž môžete naraziť na všeličo - staré mince, náboje, odznaky, šperky a áno, dokonca aj to zlato.

Naučiť sa s detektorom pracovať ale stojí čas a úsilie a neexistuje jasne definovaný postup, ako sa zaručene dopátrať k vytúženému nálezu. Úspešní môžete byť úplne rovnako so základným prístrojom za nižšiu cenu ako s tým najlepším modelom na trhu. Záleží na skúsenostiach, nastavení funkcií, pôde, lokalite, ale samozrejme aj na šťastí!

Aby sme vás do tajov hľadania pokladov predsa len trochu zasvätili, pripravili sme pre vás základný prehľad o tom, na čo si pri výbere nového detektora dať pozor.

FYZICKÉ VLASTNOSTI DETEKTORA

Nech vás ruky nebolia!

Čím ľahší, tým lepšie - To je u detektorov jasné pravidlo! Predsa len po celú dobu hľadania musíte prístroj držať v ruke, a to sa napríklad po celom dni strávenom v teréne určite prejaví. Uľahčite si prácu!

Čo uvidíte na displeji - Zistite, čo vám pri hľadaní bude najviac vyhovovať - jednoduchšie číselné znázornenie alebo komplexné grafické spracovanie? Pri niektorých prístrojoch dokonca môžete displej vybrať a niesť v ruke!

Vlezie sa do batohu? - Teleskopická konštrukcia je vždy plus! Obzvlášť ak si chcete detektor vziať so sebou v taške alebo batohu, skladací rám vám cestu naozaj uľahčí.

Hlavná časť každého detektora - Tou je samozrejme cievka. Cievky sú väčšinou okrúhleho alebo oválového tvaru s rôznymi priemermi. Vo všeobecnosti možno povedať, že menšie cievky skôr odhalia drobnejšie predmety. Dobre sa s nimi tiež dostanete do menej prístupných miest. Väčšie cievky potom majú spravidla väčší dosah, a to aj do hĺbky.

NAJDÔLEŽITEJŠIE FUNKCIE

Nastavte si, čo chcete hľadať!

Každý detektor kovu je vybavený funkciami a programami, ktoré vám pomôžu pri hľadaní reagovať na terén, zloženie pôdy i rušivé elementy. Ďalším dôležitým prvkom je možnosť zamerať sa na určité spektrum vodivosti, vďaka ktorému môžete lepšie zamerať konkrétne ciele. Samozrejme čím je prístroj drahší, tým prepracovanejšie funkcie ponúka. S tými základnými ale pracuje každý detektor, poďme si ich teda predstaviť:

⚙️ DISKRIMINÁCIA

Detektory rozlišujú ciele podľa vodivosti a podľa toho predmetom priraďujú ID - identifikačné číslo. Tieto čísla sa väčšinou pohybujú v rozmedzí 0-99, každý výrobca má ale vlastnú stupnicu. Diskriminačná funkcia vám umožní potlačiť ID predmetov pod určitú hodnotou a tým pádom sa zamerať len na ciele s požadovanou vodivosťou.

Príklad: Ak sa chcete vyhnúť železným predmetom (klince, skrutky, staré rúrky a pod.), zadáte ID rozmedzia železa do diskriminácie a detektor na tieto predmety nebude reagovať.

⚙️ CITLIVOSŤ

Citlivosť detektora udáva, ako dobre dokáže odhaliť vodivé materiály z určitej vzdialenosti. Úprava citlivosti je na mieste napríklad, keď sa pohybujete v oblastiach s vysokou mierou elektromagnetických vĺn, ktoré rušia signál detektora. Pri vyššie nastavenej citlivosti tiež môže dochádzať k prezvukom čiže falošným signálom. Pre začiatočníkov sa teda odporúča začať s citlivosťou nižšou, aby sa postupom času mohli naučiť falošné signály identifikovať.

Príklad: Ak sa budete pohybovať pozdĺž elektrickej ohrady pre dobytok, je na mieste citlivosť znížiť. Elektromagnetické pole drôtov inak bude pôsobiť rušivo.

⚙️ FUNKCIA NOTCH

Funguje na podobnom princípe ako diskriminácia, akurát namiesto eliminácie hodnôt pod určitou úrovňou si môžete zvoliť konkrétne rozmedzie ID hodnôt, na ktoré nebude detektor reagovať. V tomto ohľade je hľadanie špecifickejšie, môžete ale prísť o prípadné hraničné nálezy.

Príklad: Snažíte sa zamerať na hľadanie drahých kovov alebo železných predmetov, ale hliníkové nálezy (alobal, plechovky) vás nezaujímajú.

⚙️ GROUND BALANCE

Nech už sa vydáte kamkoľvek, pôda bude vždy obsahovať stopové prvky kovov a zliatin. Pri každom druhu pôdy je však zloženie iné a funkcia Ground Balance je tu na to, aby tieto vplyvy kompenzovala a vyladila tak vaše hľadanie. Pri drahších modeloch je možné s nastavením pracovať, u tých ostatných je väčšinou pevne daná výrobným nastavením.

Príklad: Ak sa pohybujete na vysoko mineralizovaných pôdach, bude treba detektor vyladiť tak, aby vysoký obsah kovových prvkov nerušil signál prístroja.


POMÔCKY, KTORÉ VÁM UĽAHČIA PRÁCU

Ako sa dostať k pokladu!

★ Dohľadávačky
Aj keď vás detektory dokážu doviesť k vytúženému pokladu, na centimeter presne nález bohužiaľ neidentifikujú. Akonáhle teda nájdete so svojím klasickým detektorom sľubné miesto, máte dve možnosti - pustiť sa do kopania na celej ploche indikovanej detektorom, čo zaberie viac času, alebo si zaobstarať dohľadávací detektor, s ktorým predmet nájdete oveľa rýchlejšie.

★ Slúchadlá
Skvelý doplnok pre tých, ktorí na seba nechcú pri detekcii upozorňovať hlasným pípaním! Tiež budete schopní zaznamenať aj prípadné jemnejšie tóny, ktoré by ste v teréne mohli prepočuť. Dokonalým riešením sú potom slúchadlá bezdrôtové - zbavíte sa starostí s káblami!

★ Príslušenstvo pre prácu s pôdou
Po úspešnej detekcii už zostáva jediné - pozrieť sa, čo ste to vlastne našli! K tomu sa bude hodiť kompaktná lopatka, poprípade aj krompáč. A ak sa chcete pustiť do hľadania zlata, potom sa určite nezaobídete bez panvice na preosievanie alebo plastových nádobiek na potenciálne nálezy.
 

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter