Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Ako vybrať luk? Pár základných tipov pre začiatočníkov.

Ako vybrať luk? Pár základných tipov pre začiatočníkov.
Ako vybrať luk? Pár základných tipov pre začiatočníkov.

Lukostreľba je skvelá rekreačná aj športová aktivita pre deti i dospelých. Koniec koncov, kto niekedy netúžil po tom popustiť uzdu fantázii a zahrať sa na indiánov, stredovekých bojovníkov alebo postavy z obľúbených fantasy filmov? Pre nezasvätených môže byť problém vyznať sa v ponuke a vybrať ten správny luk, nie je však potrebné sa ničoho báť. V nasledujúcom radcovi vám stručne vysvetlíme, na čo si dať pri výbere luku pozor a ktoré údaje pre vás budú smerodajné. S nami budete s výberom hotoví za pár minút!

TYP LUKU
Vyberte si favorita

Reflexný – Reflexné luky sú typické svojimi prehnutými ramenami. Konce luku smerujú smerom k terču a vytvárajú tak jednoduchý systém pre zvýšenie sily pri vypustení šípu. Vďaka kratšej dĺžke sú skladnejšie, väčšina moderných lukov sa navyše dá rýchlo zložiť alebo rozložiť, takže pre nich ľahšie nájdete doma miesto.

Kladkový – Moderná verzia luku, pomenovaná podľa kladiek na oboch koncoch luku. Kladky rozložia silu pri natiahnutí tetivy, ale nerovnomerne, takže najväčší nárast sily príde na začiatku náťahu, zatiaľ čo ku koncu bude výrazne nižší. Tento systém zvyšuje rýchlosť aj dolet šípu a vďaka menšiemu spätnému rázu tiež uľahčuje mierenie. Vďaka tomu sú kladkové luky skvelé najmä pre začiatočníkov.

Priamy - Jedná sa o jednoduchý luk klasického tvaru, ktorý máme všetci s lukmi spojený. Jeho telo tvorí jednodielny prehnutý kus dreva, plastu, kompozitu alebo iného materiálu. Tieto luky môžu byť krátke aj dlhé a ich zakrivenie sa môže líšiť.

KTOROU RUKOU STRIEĽATE?
Máme výbavu pre ľavákov aj pravákov!


Luk je nutné vyberať podľa toho, ktorou rukou budete naťahovať tetivu. Praváci teda držia telo luku v ľavej ruke a pravou mieria - ľaváci to majú presne naopak. Pri niektorých rekreačných lukoch – obzvlášť detských – sa môžeme stretnúť aj s obojstranným prevedením.

 

SILA NÁŤAHU

Nepreceňujte svoje sily

Napínacia sila luku sa udáva v librách a je pre každého lukostrelca individuálna. V podstate je to označenie sily, ktorú je potrebné na plné natiahnutie luku. Samozrejme platí, že pre začiatočníkov sú vhodné luky s menšou silou náťahu a naopak. Všeobecne teda môžeme začínajúcich rekreačných strelcov rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

  • Deti (cca do 13 rokov): do 15 lbs
  • Ženy a mládež: 18–26 lbs
  • Muži: 24–28 lbs

(1 lb = 0,454 kg)

Pokiaľ si však luk kupuje už niekto skúsenejší, väčšinou už vie, na čo má. Praxou a tréningom sa navyše sila zvyšuje, takže sa bude treba obzerať po vyšších číslach.

Vysokú silu náťahu vyžadujú luky lovecké, kde je potrebná sila minimálne 40 lbs.
Poznámka: Luky so silou náťahu vyššou ako 32 lbs sa nesmú predávať osobám mladším ako 18 rokov.

 

VEĽKOSŤ LUKU

Každému sedí niečo iné

Dĺžka luku samotného je ďalšou záležitosťou, ktorá závisí čisto na potrebách (a postave) lukostrelca či lukostrelkyne. Tiež tu záleží na type luku, ktorý si zabezpečíte – reflexné luky sú logicky kratšie ako luky priame. Ideálnym riešením je najprv si luk vyskúšať. Pri deťoch myslite na to, že majú tendenciu rýchlo rásť, takže pri rozhodovaní radšej voľte dlhšie modely.

ŠÍPY

Nech sa vám dobre mieri

Bez dobre zvolených šípov sa žiadny lukostrelec nezaobíde. Ako ale zvoliť ten správny zo značného množstva dĺžok, materiálov a hrotov ?

Dĺžka – Ideálna dĺžka šípu sa odvíja od dĺžky náťahu používateľa. Nemusí na 100% zodpovedať, väčšinou sa ale budete s menšou odchýlkou v tomto rozmedzí pohybovať.

Materiál – Materiálov používaných na výrobu šípov je v súčasnej dobe naozaj veľa a pri výbere záleží hlavne na vašich preferenciách. Praktickým riešením pre začínajúcich a rekreačných strelcov sú šípy laminátové, pretože toho veľa vydržia a v prípade straty nie je nákladné ich nahradiť. Stará dobrá klasika sú samozrejme šípy drevené, alternatívou potom môžu byť odolnejšie hliníkové alebo ľahké a tenké karbónové šípy.

Tuhosť (spine) – Pre pokročilejších strelcov bude ďalej dôležitá tuhosť šípu, zvyčajne označovaná ako spine . Platí, že čím nižšia je hodnota spine, tým tvrdší šíp je. (Čím je šíp tuhší, tým menej sa pod záťažou prehne.) Tvrdšie šípy sa spravidla používajú so silnejšími poľovníckymi a športovými lukmi, pretože menej tuhé šípy by pri streľbe nemuseli absorbovať energiu luku a nebezpečne sa roztrieštiť. Pri klasickom rekreačnom strieľaní ale vyššia spine nevadí.

Výber tuhosti sa spravidla rieši až pri športových a loveckých šípoch. Pre rekreačnú lukostreľbu je smerodajnejšia dĺžka a tiež materiál (napríklad na detské šípy, ktoré sa často strácajú, budeme voliť lacnejšie plastové modely).

VÝBAVA

Výzbroj pre každého poriadneho lukostrelca

Akonáhle máte ten správny luk a súpravu šípov k tomu, ste v podstate pripravení na akciu! Je ale dobré zaobstarať si ešte pár vychytávok, s ktorými sa vám bude strieľať o to lepšie.

Terč a terčovnica - Ak chcete trénovať mušku, budete potrebovať nejaký cieľ. Pri lukostreľbe sa najčastejšie používajú papierové terče pripevnené k terčovnici. Terčovnice sú zväčša vyrobené z pevného penového materiálu, ktorý sa pri vyťahovaní šípov neponičí. Na papierových terčoch máte zase farebne vyznačené oficiálne cieľové zóny.

Tulec - Praktický spôsob na prenášanie aj úschovu šípov, hodí sa aj pri podávaní počas streľby.

Chrániče - Dôležité pomôcky, ktoré by nemali chýbať vo výbave začiatočníkov ani pokročilých strelcov. Chrániče prstov vám pomôžu lepšie uchopiť tetivu a eliminujú riziko nepríjemného poranenia. Chrániče predlaktia sú tu potom na to, aby vás tetiva pri vypustení šípu nešvihla.

Zakládka - Malý ale nedoceniteľný pomocník pre ľahšie mierenie. Niektoré luky majú zakládky integrované, u tých jednoduchších sa zakládka lepí na stranu luku podľa toho, ktorou rukou mierite.

Napinák tetivy - Praktické pomôcky pre tých, ktorí majú problém s natiahnutím tetivy. S naťahovákom luk bezpečne a šetrne ohnete a nasadenie tetivy potom nebude predstavovať žiadny problém.


TIP: Skúste lukostreleckú súpravu ! Ak si kupujete luk prvýkrát alebo deťom pre zábavu, určite je zakúpenie kompletnej súpravy praktickejším riešením. V súprave okrem luku nájdete aj niekoľko kompatibilných šípov a zvyčajne aj chrániče, poprípade ďalšie doplnky.

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter