Úvod > Ako správne vybrať kolobežku?

Ako správne vybrať kolobežku?

Chcete si kúpiť kolobežku a nie ste si istí, aký typ vybrať? Alebo plánujete kúpiť kolobežku Vašim deťom a neviete, ktorá by bola pre nich najvhodnejšia? Prečítajte si nášho radcu, ktorý Vám pri výbere pomôže.

Kolobežky sa v poslednej dobe stali doslova fenoménom. Z detskej zábavy sa stala aktivita, ktorú si obľúbila rada ľudí bez ohľadu na vek. Jazda na kolobežke je zábavný spôsob, ako stráviť voľný čas. Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpa a výber kolobežky je veľmi jednoduchá vec. Avšak aj napriek tomu nie je dobré výber kolobežky podceniť.
 

 Kritéria pred nákupom kolobežky

Než sa rozhodnete k nákupu kolobežky, či už pre dospelých alebo deti, je potrebné ujasniť si niektoré kritériá. Pred nákupom sledujeme nasledovné parametre:

 

 Aký typ kolobežky zvoliť?

Pred výberom je veľmi dôležité ujasniť si, k čomu budete kolobežku využívať. Kolobežky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií, ako skladacie kolobežky, kolobežky pre dospelých, detské kolobežky, freestylové kolobežky, trojkolobežky a v neposlednom rade špeciálne zjazdové kolobežky či dirtové. Ďalej môžeme rozdeliť kolobežky podľa využitia na:

  • kolobežky pre šport (sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamickejší tvar, väčšinou majú dve brzdy)
  • kolobežky pre turistiku (veľké kolesá pre pohodlnejšiu jazdu, mohutnejšia konštrukcia)
  • kolobežky pre zábavu (takmer všetky druhy kolobežiek) 
  • mestské kolobežky (úzke riadidlá, malé až stredne veľké kolesá, zvyčajne jedna zadná nášľapná brzda)

 

 Aká nosnosť je dostatočná?

Nosnosť čiže maximálne zaťaženie kolobežky je hodnota, ktorá určuje maximálne okamžité zaťaženie. Jedná sa aj o zaťaženie počas skokoch pri dopade, kedy sa ťarcha človeka pôsobiaca na kolobežku zväčší. Preto je dôležité práve tento parameter nepodceňovať. Na cestách a v mestách nehrozia žiadne veľké nerovnosti, diery a pod., teda postačia kolobežky s menšou nosnosťou. Pri jazde v náročnejších terénoch potom platí opak, teda sú tu vhodnejšie kolobežky s väčšou nosnosťou kvôli prípadným nerovnostiam terénu.


 Aký typ bŕzd vybrať?

Na trhu nájdete tri základné brzdy - nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky brzdy sa líšia stavbou, funkčnosťou a tiež cenou. Ak plánujete jazdu predovšetkým v mestách, postačí Vám nášľapná zadná brzda, pre váhovo ťažšieho užívateľa potom čeľusťové brzdy, ktoré budú dostačujúce. Nášľapné aj čeľusťové brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú cenovo dostupnejšie. Kotúčové brzdy sú vhodné pre športovcov, ktorí využívajú kolobežku pre rôzne preteky a iné. Kotúčové brzdy sú nákladnejšie a tiež je potrebné sa o ne kvalitnejšie starať (výmena brzdových doštičiek pod.).Ako zvoliť správnu výšku riadidiel?

Výška riadidiel patrí tiež medzi dôležitý parameter, ktorý neradno pri výbere podceniť. Výšku riadidiel si každý dospelý človek nastavuje sám, avšak obvykle sa pohybuje v rozmedzí 90 - 130 cm. Pre deti je potom vo väčšine prípadov vhodná výška od 50 cm. Príliš nízko nastavené riadítka spôsobujú kŕčovitý predklon, ktorý rozhodne neprospieva Vášmu chrbátu. V opačnom prípade, riadidlá nastavené príliš vysoko znemožňujú správne riadenie kolobežky a to môže byť pri vyššej rýchlosti nebezpečné.

Všeobecne platí, ak si nie ste istí, aká je pre Vás ideálna výška riadidiel, radšej si ich nastavte o niečo vyššie než nižšie a to kvôli pohybu nôh.
 

 Materiály rámu

Kolobežky sú bežne k dostaniu s oceľovým rámom, hliníkovými riadidlami a vidlicou. Táto kombinácia materiálov je pre bežné využitie dostačujúca. Pre športové účely sú kolobežky vyrábané z odľahčeného hliníka, mnohokrát i z karbónu. Jednotlivé materiály majú svoje výhody:

Hliník Karbón Oceľ (Hi-Ten)
 + nízka hmotnosť  + pevnosť  + tuhosť
 + tuhosť  + extrémna ľahkosť  + pružnosť
     + dobré spracovanie


Overené zákazníkmi Garancia kvality Finalista Shop roku 2017 Finalista Shop roku 2015 Shop roku 2011 Záruka 10 rokov
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.  Viac informácií V poriadku