Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať odrážadlo?

Ako vybrať odrážadlo?
Ako vybrať odrážadlo?

Neviete si rady s výberom detského odrážadla? Aký typ či veľkosť zaobstarať? Sú vhodnejšie drevené odrážadlá, plastové odrážadlá alebo skôr kovové odrážadlá ? Aké odrážadlo pre deti od jedného roku, odrážadlá od dvoch rokov ?  Prečítajte si nášho radcu "Ako vybrať odrážadlo", ktorý Vám odpovie na všetky otázky.

Detské odrážadlá sú novinkou posledných rokov a u detí sa stávajú viac a viac populárne. Dalo by sa povedať, že detské odrážadlá sú prvá vec, ktorú dokáže dieťa ovládať samo. Mnoho rodičov preto rieši prvé zoznámenie dieťaťa s cyklistikou práve tak, že mu zaobstará detské odrážadlo, čo je najlepšia cesta ako v dieťati pestovať lásku k tomuto zdravému športu.

 Čo je to odrážadlo?

Odrážadlo je bicykel "orezaný na kosť" tak, aby na ňom mohli jazdiť deti už od jedného roka. Nemá pedále, reťaz ani postranné kolieska a nemusí sa na ňom dieťa učiť šliapať. Dieťa sa na odrážadle naučí jazdiť úplne samo a to pomocou odrážania nôh od zeme. Vaše ratolesti budú veľmi nadšené z jazdy a zo svojho prvého "bicykla". Odrážadlo je ideálnym medzistupňom medzi trojkolkou a prvým naozajstným detským bicyklom.

 Na čo dávať pred nákupom pozor?

Než sa rozhodnete k nákupu detského odrážadla, je potrebné ujasniť si niektoré kritériá. Hlavnú úlohu pri výbere zohráva kvalita a bezpečnosť odrážadla, ktorá je u detí obzvlášť dôležitá. (Všetky detské odrážadlá na e-shope insportline.sk patria medzi kvalitné, overené a certifikované výrobky.) Pred výberom odrážadla sledujte:

Bezpečnosť odrážadla
Odrážadlo musí byť pre dieťa bezpečné, nesmie mať žiadne ostré hrany a pozor na všetko, čo nepôsobí už od pohľadu dostatočne pevne či odolne.

Kvalitu odrážadla
Veľmi dôležitý je materiál, z ktorého je odrážadlo vyrobené. Jedná sa predovšetkým o rám, ktorý musí odolať aj hrubšiemu zaobchádzaniu detí. Na trhu máme niekoľko druhov, predovšetkým kovové, plastové alebo drevené. Odlišné materiály majú rôzne vlastnosti a výhody:

Kovové odrážadlá Plastové odrážadlá Drevené odrážadlá
 + pevnosť  + hmotnosť  + pevnosť
 + odolnosť  + cena  + tradičný materiál
 + kvalita  + odolnosť voči prírodným vplyvom   + návrat k prírode
 + vhodné pre viac generácií    + odolnosť
      + vhodné i do interiéru

Hmotnosť odrážadla
Odrážadlo by malo byť čo najľahšie, aby aj najmenší drobček nemusel pri jazde bojovať s hmotnosťou a tiež to určite ocenia rodičia, ktorí často musia bicykel niesť v ruke, keď už dieťa nechce jazdiť a ste niekde na prechádzke v parku či ihrisku

Typ kolies (nafukovacie / bantamové / plastové)
Na výber máte kolesá nafukovacie (kombinácia duše a plášťa), plastové alebo bantamové. Výhodou bantamových či plastových kolies spočíva predovšetkým v odolnosti, kde nie je potreba koleso dofukovať, tým pádom nemôže dôjsť k pichnutiu, čiže defektu. Jazdné vlastnosti sú však trošku odlišné, kolesá netlmia toľko nárazy a neabsorbujú nerovnosti terénu. Oproti tomu nafukovacie kolesá oveľa lepšie absorbujú nárazy a jazda je tak komfortnejšia aj pre malé deti. Tvrdé bantamové kolesá sú vhodné pre jazdu do parkov, mestských častí a miest, kde sú terény rovnejšie a naopak nafukovacie kolesá sú vhodné aj v nerovnom a náročnom teréne. Odrážadlá s plastovými kolesami sú určené primárne do interiéru.

Výška sedla od zeme
Sedlo odrážadla musí byť dostatočne nízko, aby dieťa bolo schopné odrážadlo bezpečne ovládať a dosiahlo oboma nohami na zem.

 Ako zvoliť správnu výšku sedla odrážadla?

Výška sedla odrážadlo je jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý pozorne sledujte! Je dôležité, aby dieťa dosiahlo oboma nožičkami na zem (nie len špičkami). Odrážadlá sú rôzne veľké a vo väčšine prípadov majú nastaviteľná sedlá. Všeobecne platí, čím väčšia možnosť nastavenia výšky je, tým dlhšie môže dieťa odrážadlo využívať.

Ak nemáte príležitosť odrážadlo osobne vyskúšať, jednoducho si pomôžete tým, že postavíte dieťa s mierne rozkročenými nohami v topánočkách (v prípade, že dieťa bude využívať odrážadlo aj v interiéri, tak merať na boso) a zmerajte rozmer od rozkroku k zemi v cm. Tento údaj potom porovnajte s údajmi u vybraného odrážadla na e-shope.


 

 Brzdy pri odrážadlách – ANO či NIE?

Táto otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Základom je, pre aké staré dieťa odrážadlo kupujete. U malých detí (1,5 - 3 roky) nie je brzda tak nutná, pretože deti v tomto veku intuitívne používajú na brzdenie nohy a ich pozornosť je zameraná na držanie rovnováhy. Navyše brzdenie brzdičkou je pre veľa detí vo veku 1,5 - 3 roky problém, pretože na to ešte nemajú dosť sily, aby brzdu dokázali dostatočne stlačiť. Vo veku od 3 rokov by sa deti už naopak mali učiť používať brzdu, pretože už sú schopné vyvinúť vyššiu rýchlosť a majú viac sily. Navyše pri prechode na detský bicykel je nutné, aby dieťa vedelo brzdu používať.

Veľmi dôležitá je kvalita a sila odporu bŕzd. Určite najprv vyskúšajte, či vaše dieťa dočiahne na brzdové páky a či zvládne brzdu pritiahnuť. Myslite tiež na to, že detské prstíky nemajú takú silu a čoskoro sa unavia. Príliš veľká obťažnosť pritiahnutia môže spôsobiť, že dieťa potom nemusí zvládnuť bezpečne zabrzdiť.

Vyberať môžeteOdrážadlá s brzdouOdrážadlá bez brzdy.  


Typy a rady, pri výbere bŕzd u odrážadla:

  • U detí do 3 rokov sú brzdy u odrážadla nadbytočné, deti ich nevedia používať alebo nemajú dostatok sily, aby ich stlačili. (Brzdu prípadne odmontujte a odložte na neskôr.)
  • Nechajte svojho malého jazdca vyskúšať si odrážadlo a posúďte, aká je ovládateľnosť bŕzd. (Všeobecne platí - lepšia žiadna brzda ako nevhodná)
  • Vhodnejšia je zadná brzda, predná môže spôsobiť zablokovanie kolesa a tým nepríjemné pády.
  • Vo veku okolo 3-5 rokov je vhodné, aby sa dieťa naučilo používať ručnú brzdu. (Pri prechode na detský bicykel už bude vedieť brzdu používať.)
Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter