Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať detský bicykel

Ako vybrať detský bicykel
Ako vybrať detský bicykel

Detský bicykel je dôležitá investícia do športového vývoja Vášho dieťaťa a jeho budúceho zdravého životného štýlu. Venujte preto nákupu bicykla v každej etape rastu potomka náležitú prípravu.

Pozor na najväčšiu chybu pri výbere detského bicykla

Niektorí rodičia alebo starí rodičia majú tendenciu kúpiť dieťaťu väčší bicykel, aby mu takzvane "vydržal dlhšie". Avšak pozor, je to veľký omyl. Nič dieťaťu neznechutí šport tak ako nadmerný, ťažký a prípadne ešte nefunkčný bicykel (to keď sa nakupujúci zároveň snažil ušetriť). 

Kľúčové parametre výberu detského bicykla:

  1. veľkosť
  2. kvalita rámu
  3. komponenty

Detský bicykel vyberajte predovšetkým podľa výšky a skúseností dieťaťa. Okrem veľkosti rámu berte do úvahy aj jeho materiál a hmotnosť. Pri malom dieťati zvážte, či využije pomocné kolieska. Množstvo detí totiž zvládne potrebné zručnosti už v útlom veku na odrážadle. 

Zhodnoťte použité komponenty (osadenie bicykla), nastaviteľnosť bŕzd, spolu s dieťaťom tiež atraktívnosť spracovania (trh ponúka farby a motívy pre chlapcov aj pre dievčatá) a nakoniec celkový pomer medzi cenou a kvalitou vyhliadnutého bicykla.

Veľkosť detského bicykla

Pri výbere detského bicykla začnite vždy veľkosťou, ktorej správna voľba podmieňuje ľahkú ovládateľnosť. Bicykel musí byť pre dieťa v každom okamihu "tak akurát" - ani malý, ani veľký. Veľkosť (výška) rámu predstavuje vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej tyče rámu bicykla. Uvádza sa spravidla v palcoch (1 palec = 2,54 cm).

Zdá sa Vám to zložité? Využite jednoduchú pomôcku: keď sa dieťa rozkročí nad horným rámom bicykla, pričom má nohy na zemi, medzi rámom a jeho rozkrokom má byť ideálne 5 cm voľného miesta. V sede je potom nutné overiť optimálnu vzdialenosť k riadidlám. Výšku sedla nastavte tak, aby najmä menšie dieťa dočiahlo nohami na zem.

Určenie veľkosti bicykla podľa výšky a približného veku dieťaťa:

Priemer kolies v palcoch

Výška postavy v cm

Vek dieťaťa

 12"

   90–110 cm 

 2–4 

 14"

   95–115 cm 

 3–5 

 16"

 100–125 cm

 4–7 

 20"

 105–135 cm

 6–9

 24"

 115–155 cm

 8–12

 26"

 155 cm a viac

 10 a viac

 Výbava detských bicyklov:

  • 12", 14", 16" – najmenšie detské bicykle, nasledujúce po odrážadlách. Do ich výbavy patria pomocné stabilizačné kolieska (s možnosťou odmontovania alebo prizdvihnutia). Nemajú prehadzovačku, deti na nich brzdia spätným záberom pedálov (tzv. torpédo) a postupne využívajú aj prednú pákovú brzdu. Sedlo a riadidlá je možné výškovo nastaviť. Pri výbere týchto bicyklov dbajte na bezpečné zakončenie riadidiel a zakrytie celej reťaze plastovým krytom.
  • 20" – pokročilejšie detské bicykle, ktorá už mávajú prehadzovačku so 6 prevodmi. Rovnako ako bicykle pre dospelých obsahujú 2 pákové brzdy a voľnobežný náboj. Odpružená vidlica zaisťuje pohodlnejšiu jazdu v teréne.
  • 24",  26" – najväčšie detské bicykle (juniorské), prakticky totožné s bicyklami pre dospelých. Do ich výbavy patrí prehadzovačka, prešmykovač, 2 ručné brzdy a odpružená vidlica. Dieťa na nich bez problémov zvládne aj dlhší cyklistický výlet.

Kvalita rámu detského bicykla

K výrobe rámov bicyklov sa používa hliník, horčík, skandium, karbón, oceľ a niekedy aj titán.

  • Hliník je výhodný z hľadiska nízkej hmotnosti a tuhosti.
  • Karbón je pevný a extrémne ľahký.
  • Oceľ (Hi-Ten) vyniká tuhosťou, pružnosťou a nízkou cenou. Na zníženie hmotnosti sa používajú zliatiny ocele, ako napr. Cr-Mo alebo Columbus.

Komponenty detského bicykla

Najlepšie je, keď sú komponenty (jednotlivé časti) bicykla úplnou zostavou, teda rovnakej úrovne a od jedného výrobcu. Kvalitnejšie, hoci drahšie materiály zaručujú vyššiu spoľahlivosť, nastaviteľnosť a životnosť bicykla. Znižujú tiež jeho hmotnosť, čo deti aj rodičia ocenia pri výučbe cyklistických zručností a na dlhších trasách.

Cyklistická prilba – povinný doplnok detského bicykla

Ak ste úspešne vybrali detský bicykel, nezabudnite k nemu prikúpiť prilbu. Prilba je zo zákona povinná do 18 rokov - nielen k bicyklom, ale aj k in-line korčuliam, lyžiam a pod. Štatistiky dokazujú, že zabraňuje vážnym poraneniam hlavy až z 85%. Nepodceňujte cyklistickú prilbu pre deti ani v najbližšom okolí domu, pretože práve tam je zaznamenaných najviac úrazov.

Ako prevencia odrenín prídu zaiste vhod aj špeciálne rukavice. Ďalším vybavením sú odrazky, zvonček či cyklistická fľaša s košíkom (často súčasť nového bicykla). Bežnými a rozhodne užitočnými doplnkami detských cyklistov sa stávajú aj rôznofarebné reflexné vesty a zástavky pripevnené k stredu zadného kolesa.

Teraz ste urobili pre cyklistické sebavedomie i bezpečnosť svojej ratolesti všetko. Môžete ju s kľudným svedomím a svojím trpezlivým sprievodom vypustiť do športového života.


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter