Úvod > Ako správne vybrať detskú kolobežku?

Ako správne vybrať detskú kolobežku?

Chcete svojmu dieťaťu zaobstarať kolobežku a nie ste si istý, ako správne vybrať? Prečítajte si nášho radcu, ktorý Vám pri výbere pomôže.

Ako správne vybrať detskú kolobežku?
 

Kolobežky sú vďaka svojmu jednoduchému ovládaniu ideálnou zábavou, pohybovou aktivitou aj dopravným prostriedkom pre deti už od dvoch rokov. Ponuka kolobežiek je široká a človek sa v nej môže ľahko stratiť. Iba vekové obmedzenie, ktoré u väčšiny kolobežiek nájdete, nestačí. Existuje rad kritérií, ktoré je pri kolobežkách potrebné sledovať.

Kritéria pred nákupom kolobežky

Aký typ kolobežky zvoliť?

Pred výberom detskej kolobežky je najdôležitejšie ujasniť si, ako a kde bude Vaše dieťa jazdiť. To úzko súvisí s jeho vekom. Pre najmenšie deti od dvoch rokov sú vhodné kolobežky s tromi kolieskami, ktoré pomáhajú stabilite a dieťa sa tak môže ľahšie oboznámiť s pohybom na kolobežke. Pre staršie deti je už možností viac. Tu predovšetkým rozhoduje povrch, na ktorom sa bude Vaša ratolesť pohybovať. Pre pohyb po meste sú vhodné menšie, skladacie kolobežky s PVC či PU kolesami. U tých nehrozí defekt a majú dlhú životnosť. Pre turistiku a zradnejšie terény odporúčame kolobežky s nafukovacími kolesami a zosilneným rámom. Dieťa sa môže vyblázniť aj na špeciálne prispôsobených freestylových kolobežkách.

 

Ako zvoliť správnu výšku riadidiel?

Výška riadidiel je ďalším dôležitým faktorom pri výbere. Príliš nízko nastavené riadidlá spôsobujú kŕčovitý predklon, ktorý neprospieva chrbtu Vášho dieťaťa a jeho rozvoju. V opačnom prípade, riadidlá nastavené príliš vysoko, znemožňujú správne riadenie kolobežky. Ideálna je výška riadidiel približne na úrovni bedier dieťaťa. Pre najmenšie deti sú vhodné riadidlá s výškou od 50 centimetrov. Pre deti od 140 cm už možte vyberať aj v kategórií kolobežiek pre dospelých. U detských kolobežiek je vhodné vyberať medzi kolobežkami s nastaviteľnou výškou riadidiel, kolobežka tak môže rásť spolu s Vašim dieťaťom.

 

Aký typ brzdy vybrať?

Na trhu detských kolobežiek nájdete dva základné typy bŕzd - nášľapné a čeľusťové. Brzdy sa líšia stavbou a funkčnosťou. Ak Vaša ratolesť bude jazdiť predovšetkým v mestách, postačí nášľapná zadná brzda. Čeľusťové brzdy môže dieťa ovládať páčkami na riadidlách a nájdete ich predovšetkým pri kolobežkách s nafukovacími kolesami. Nášľapné aj čeľusťové brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu. U kolobežiek pre najmenšie deti často brzdy nenájdete. Predpokladá sa, že dieťa nedosiahne takú rýchlosť, aby brzdu potrebovalo.

 
 

Aká nosnosť je potrebná?

Potrebná nosnosť kolobežky sa pochopiteľne odvíja od hmotnosti Vášho dieťaťa. Nezabudnite, že záťaž na kolobežku sa zvyšuje napríklad pri dopadoch počas skoku či pri jazde na nerovnostiach. Trojkolobežky pre najmenšie deti majú väčšinou nosnosť 20-25 kg a je na to treba brať ohľad. Výhradne detské kolobežky sú spravidla obmedzené nosnosťou 50-60 kg. Ak už Vaše dieťa presiahlo túto hranicu, je potrebné vyberať medzi kolobežkami určenými pre deti i dospelých. U týchto sa nosnosť pohybuje medzi 100 a 150 kg.

 

Materiály rámu

U detských kolobežiek nájdete najmä dva typy rámov - oceľové a hliníkové. Hliníkové rámy vynikajú svojou nízkou hmotnosťou, sú teda ľahko prenosné aj pre menšie deti. Oceľové rámy sú ťažšie, ale odolnejšie. Vydržia tak aj tvrdšie zaobchádzanie od Vašej ratolesti.