Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať balančnú podložku

Ako vybrať balančnú podložku
Ako vybrať balančnú podložku

Aj keď o tom asi veľmi nerozmýšľate, dobrú koordináciu a rovnováhu potrebujete takmer ku všetkým každodenným aktivitám. Či už idete po ulici, zdvíhate sa od stola, alebo sa nakláňate, aby ste si zaviazali šnúrku, dobrá rovnováha a silné svaly Vám poskytujú oporu, ktorú neradno podceňovať.

Balančné podložky sú v tomto ohľade skvelým pomocníkom, pretože Vám umožnia na koordinácii a rovnováhe pracovať, a to priamo z pohodlia Vášho domova. K cvičeniu na balančnej podložke Vám stačia základné cviky, ktoré už dobre poznáte (kľuky, drepy, výpady, atď.). Tieto cviky sa však snahou o udržanie rovnováhy stanú oveľa účinnejšími. V tomto radcovi si bližšie predstavíme hlavné výhody balančného cvičenia a pomôžeme Vám vybrať taký druh balančnej podložky, ktorý Vám bude najviac vyhovovať.

Aké má cvičenie na balančných podložkách výhody?

  • Zlepšenie koordinácie - Pri cvičení na balančnej podložke musí Váš svalový aparát pracovať tak, aby zachoval telesnú rovnováhu. Tým sa prirodzene zlepšuje Vaša koordinácia, nielen pri cvičení, ale aj v bežnom živote. Keďže s pribúdajúcim vekom majú naše telá tendenciu koordináciu strácať, je cvičenie na balančných podložkách v tomto ohľade veľmi prospešné.
  • Posilňovanie izolovaných svalov - Pre zachovanie rovnováhy na balančnej podložke je potrebné použiť jednotlivé svaly samostatne bez zapojenia ostatných, ktoré by za normálnych okolností "napomohli". Posilníte tak i hlboké svaly, ktoré sa obvykle precvičujú len ťažko.
  • Zníženie rizika zranenia - Cvičenie na balančných podložkách Vám pomôže k väčšiemu súzvuku s vlastným telom, čo znamená, že si budete viac vedomý pohybu Vašich končatín v priestore. Znížite tak riziko pádu alebo narazenia do predmetov v okolí a predídete tak aj prípadným zraneniam.
  • Posilnenie kĺbov - V závislosti od druhu cvikov napomáha tréning s balančnými podložkami na stabilizáciu ramien, bedrových kĺbov, kolien a členkov a zlepšuje tak ich mobilitu. Pravidelný tréning taktiež znižuje riziko poranenia týchto kĺbov.
  • Koordinácia svalového a nervového systému - Pri tréningu dochádza k zapojeniu pohybového aj nervového systému. Cvičením na balančných podložkách sa Váš mozog učí, ako so svalmi pracovať čo najefektívnejšie a tiež, ako rýchlejšie reagovať. V zásade ide o to, že sa Váš mozog a svaly naučia lepšie komunikovať. Časom potom budete schopný pri posilňovaní (napr. vzpieranie) zapájať viac svalových vlákien.
  • Spálenie kalórií - Aby Vaše telo na balančnej podložke zachovalo rovnováhu, musia svaly silno zapracovať, čo vedie k spaľovaniu kalórií.
  • Zlepšenie držania tela - Pravidelným cvičením na balančnej podložke nielenže zlepšujete koordináciu, ale posilňujete tiež kľúčové brušné a chrbtové svaly. Tým dosiahnete správne držanie tela a zároveň zmiernite bolesti chrbta.

Na čo sa pri výbere zamerať?

1. Kto bude podložku používať

  • Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere balančnej podložky je jej nosnosť. Ak si kupujete balančnú podložku iba pre svoje využitie, riaďte sa svojou hmotnosťou. Ak viete, že na podložke bude cvičiť celá Vaša rodina, vyberte si výrobok s vyššou nosnosťou.

2. Kde budete na podložke cvičiť

  • Balančné podložky ponúkame v niekoľkých veľkostiach. Ak chcete cvičiť v byte, kde nie je na rozmerné cvičebné pomôcky veľa miesta, vyberte podložku menšej veľkosti, ktorá sa bude navyše vďaka nižšej hmotnosti lepšie prenášať.

3. Ktorý typ balančnej podložky Vám bude najlepšie vyhovovať

Celogumové balančné podložky
Tento typ balančných podložiek má podobu celogumových dosiek s menším priemerom, často vybavených masážnymi vrúbkami. Sú malé a skladné a možno ich nafúknuť podľa potreby a meniť tak obťažnosť cvikov. Môžu mať buď rovný alebo vypuklý tvar (tie rovné sú vhodné pre získavanie rovnováhy pri sedení, s tými vypuklými si lepšie zacvičíte). Keďže sú tieto podložky menšej veľkosti, možno ich pri cvičení použiť viac - napríklad jednu na každú nohu.

Balanční desky

Klasické balančné podložky s plochou základňou
Tieto balančné podložky umožňujú väčšiu škálu cvikov, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Balančné podložky s plochou základňou možno totiž položiť buď na plochú stranu, alebo na tú zaoblenú, čím sa výrazne rozširuje možnosť ich využitia. Ak je podložka položená na plochú stranu, poskytne vám nestabilný povrch k cvičeniu, ale zároveň zostane zakotvená pevne na zemi. Nehrozí tak príliš veľké riziko pádu. Podložku možno v tejto polohe použiť na mnohé štandardné cviky a zvýšiť tak ich účinok. Ak položíte podložku na zaoblenú stranu, získate tak vysoko nestabilnú pomôcku k balančnému tréningu. Mnoho používateľov používa podložku v tejto polohe k zlepšeniu stability ramien pomocou klikov a podobných cvičení.

Niektoré podložky sú vybavené masážnymi vrúbkami určenými k masáži akupresúrnych bodov na vnútornej strane chodidiel. Masážou podporíte imunitný systém, krvný obeh a aktivujete nervové zakončenia a zóny, ktoré majú pozitívny vplyv na správnu funkciu vnútorných orgánov. Je na Vás, či Vám bude takáto podložka vyhovovať.

Balančné dosky
Balančné dosky majú podobu pevných plastových diskov s vyklenutou spodnou stranou. Fungujú podobným spôsobom ako nafukovacie balančné podložky. Balančnú dosku možno tiež použiť k rozmanitým cvičeniam, pri ktorých si zlepšíte schopnosť udržať rovnováhu a rýchlo reagovať. Udržať rovnováhu na balančnej doske je spravidla zložitejšie ako na balančnej podložke, pretože povrch dosky je tvrdý a nepoddajný. Výhodou balančných dosiek je to, že sú pomerne lacné.

4. Má podložka nejaké príslušenstvo?

  • K podložkám je bežne dodávaná aj pumpička k ľahkému nafúknutiu. Niektoré podložky môžu byť doplnené gumovými držadlami, ktoré Vám umožnia do cvičenia zapojiť aj ruky.


Máte záujem o ďalšie balančné pomôcky?

Spoločnosť inSPORTline ponúka aj ďalšie druhy pomôcok vhodné na balančný tréning. Ak chcete okrem balančnej podložky skúsiť ešte niečo iné, máte u nás na výber z týchto kategórií:

Rotany
Rotana je účinná posilňovacia pomôcka k zoštíhleniu postavy, najmä v oblasti bokov a šikmých brušných svalov. Cvičenie s rotanou je veľmi jednoduché - stačí sa na ňu postaviť a pohybovať telom zo strany na stranu. Táto pomôcka je tiež veľmi vhodná pre tých, ktorí trpia bolesťami krížov a chrbta, pretože počas cvičenia nedochádza k prílišnému zaťažovaniu chrbtice. Určite rotanu vyskúšajte, obzvlášť ak pracujete v kancelárii a väčšinu dňa presedíte. Cvičenie je zábavné a výsledky sa dostavia už po pár dňoch pravidelného cvičenia.

Balančné vankúše
Balančné vankúše sú ideálnym doplnkom pre dlhodobé sedenie. Pôsobia priaznivo proti bolestiam chrbta, pomáhajú k správnemu držaniu tela a majú tiež rehabilitačné účinky. Ak sú vybavené masážnymi vrúbkami, budú Vám aj ideálnym masážnym doplnkom. Ak máte problémy s chrbtom, rovnováhou, stresom, či svalovým napätím, určite si balančný vankúš kúpte.

Joga balančné pomôcky
Balančné joga pomôcky sa využívajú najmä pri cvičení Pilates, jogy a core tréningu, ale s trochou vynaliezavosti s nimi možno posilňovať takmer celé telo. Ide o penové valce aj podložky, ale aj joga lopty. Tieto pomôcky môžete využívať aj k hĺbkovej masáži, či uvoľneniu svalov. Účelom cvičenia s joga pomôckami je odbúrať bolesti chrbta a kĺbov a uvoľniť stresové napätie. Navyše prispievajú k celkovému spevneniu postavy.

Kmitacie tyče
Kmitacia tyč je netradičná cvičebná pomôcka, ktorej použitie sa zameriava na dlhé, stredné a hlboké svaly v oblasti chrbta a brucha. To je samo o sebe vynikajúcou prevenciou proti bolesti chrbta. Pružnosť tyče Vám navyše umožní trénovať vytrvalosť a silu. Počas kmitania prechádzajú vibrácie z tyče do celého tela, čo robí cvičenie oveľa účinnejším ako za normálnych okolností. Kmitacie tyče sú vhodné pre používateľov akéhokoľvek veku.

Ak hľadáte niečo akčnejšieho, možno nájdete záľubu v skákacích tyčiach, popruhoch Slackline, alebo závesných systémoch. Všetky tieto produkty Vás budú viesť k zlepšeniu rovnováhy a koordinácie tela.

Zvoľte si balančnú pomôcku podľa svojich predstáv:

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter