Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Ako vybrať freestyle kolobežku?

Ako vybrať freestyle kolobežku?
Ako vybrať freestyle kolobežku?

Pri výbere kolobežky na freestyle, streetové použitie a triky v skateparku sa možno rozhodovať podľa niekoľkých kritérií, ktoré si v tomto radcovi predstavíme.

Výška jazdca

Hlavným kritériom je výška jazdca, respektíve výška riadidiel kolobežky. Tie nie sú na rozdiel od skladacích kolobežiek výškovo nastaviteľné. Navyše sa u freestyle kolobežiek zvyčajne meria až od hlavového zloženia a nejedná sa tak o celkovú výšku kolobežky.

výška jazdca výška riadidiel orientačný vek
100-130 cm 35-40 cm 3-6 rokov
110-140 cm 40-45 cm 5-8 rokov
120-150 cm 45-50 cm 6-10 rokov
130-160 cm 50-55 cm 8-12 rokov
140-170 cm 55-60 cm 10-13 rokov
150-180 cm 60-65 cm 11-15 rokov
160-190 cm 65-70 cm 13-17 rokov
170-200 cm 70 a viac cm 15 a viac rokov

Technická pokročilosť kolobežky

Tento aspekt úzko súvisí s technickou vyspelosťou jazdca - kolobežky pre začiatočníkov sú určené prevažne deťom s výškou do 170 cm. Vyšší začiatočník by mal vyberať už z pokročilých alebo profesionálnych konštrukcií kolobežiek. Samozrejme si aj začiatočník môže kúpiť kolobežku pre pokročilých, ale cena takejto kolobežky je dvakrát až trikrát vyššia ako kolobežka pre úplného začiatočníka. Na druhej strane, často sa oplatí investovať do o niečo drahšej kolobežky, jazdec je potom s kolobežkou spokojnejší, viac si kolobežku šetrí, dlhšie mu vydrží.

Ak stojíte pred ekonomickým rozhodnutím, koľko do kolobežky investovať: Či zakúpiť lacnejšiu kolobežku takzvane "na skúšku", alebo rovno investovať do nejakej lepšej, potom z ekonomického hľadiska sa zvyčajne odporúča ako prvú kolobežku zakúpiť lacnejší variant a pokiaľ tento šport dotknutého chytí, následne po vyjazdení kolobežky kúpiť už kolobežku vyššej triedy. Z kvalitatívneho hľadiska sa odporúča kúpiť aj začiatočníkovi kolobežku drahšiu. Ak dotyčného prestane tento šport baviť, možno kolobežku následne predať.

Avšak rozhodnutie, či zvoliť ekonomickú cestu, kvalitatívnu, alebo zlatú strednú cestu nemožno všeobecne odporučiť.

Výber podľa parametrov a komponentov

S rôznymi kritériami je možné ísť aj do konkrétnejších detailov, takže sme ich zoradili od tých hlavných a dôležitejších k tým skôr vedľajším.

Výška kolobežky

Freestyle kolobežky sú už na pohľad relatívne nízke. Jazdec by sa pri jazde nemal hrbiť, nemal by mať napnuté ruky. Je vhodné teda vyskúšať kolobežku vopred alebo sa riadiť podľa orientačnej tabuľky vyššie.

Šírka kolobežky

Trendom sú zvyčajne čo najširšie riadidlá, kolobežka sa ľahšie ovláda. Širšia nášľapná doska je pohodlnejšia pre jazdcov a jednoduchšie sa s ňou robia streetové triky.

Doska

Hrá hlavnú úlohu na kolobežke. Dosky máme rôznych dĺžok (45-58 cm) a šírok (10-13 cm), veľkosť dosky by mala byť úmerná veľkosti topánok, a ďalej je vhodnejšie voliť dlhšiu dosku na street použitie, kratšiu do skateparku. Tvar dosky v priečnom reze má vplyv na bezpečnosť a možnosti trikov. Ideálny je "krabicový" tvar dosky bez ostrých hrán. Začiatočnícke kolobežky mávajú ostré hrany na bokoch a nie sú tak vhodné na triky pri ktorých točíme doskou.

Riadidlá

Okrem estetickej úlohy je dôležitá predovšetkým ich výška a šírka, čo je popísané vyššie. Tvar riadidiel sa rozdeľuje na T-bar a Y-bar (BMX štýl). Veľkú úlohu hrá materiál riadidiel - oceľové riadidlá sú pevnejšie, ale zase ťažšie (a lacnejšie). Hliníkové riadidlá sú ľahučké, ale zase menej odolné (a drahšie). Pre začiatočníka a stredne pokročilého jazdca je výhodnejšie mať hliníkové riadidlá. Pokročilý jazdec potrebuje skôr riadidlá oceľové s vyššou výdržou. Riadidlami a vidlicou na freestyle kolobežkách možno otáčať o 360°.

Kolieska

Všeobecne platí, že väčšie koliesko jazdí rýchlejšie a lepšie sa s ním prekonávajú prekážky. Štandardný rozmer koliesok pri freestyle kolobežkách je 110 mm. U kolobežiek pre začiatočníkov sa používa ešte menšia veľkosť 100 mm. Objavujú sa však kolieska s veľkosťou 120 až 125 mm, ktoré sú vyhľadávané u pokročilých jazdcov. Kolieska s plastovými stredmi sú menej odolné, horšie vyzerajú, na druhej strane sú oveľa lacnejšie ako kolieska so stredmi kovovými. Do skateparku sa väčšinou odporúčajú plné kolieska z dôvodu odolnosti pri skákaní po rampách, čo sa týka koliesok s lúčovým stredom, sú vhodnejšie na street jazdu kvôli ich ľahkosti.

Vidlice

Existujú oceľové (ťažšie a lacnejšie) alebo hliníkové (ľahké a drahšie), do ktorých pôjde väčšina jazdcov. Vidlica je spojená s kompresným systémom, ktorých máme niekoľko typov (závitový, HIC, IHC, ICS, SCS), a sú popísané nižšie. Každá vidlica pojme rôzne veľkosti koliesok od 100 do 125 mm, avšak kompatibilita s ich veľkosťou sa líši.

Headset

Headset čiže hlavové zloženie je prakticky ložisko umiestnené v hrdle dosky, ktoré zaisťuje pretáčanie hriadeľa riadenia (vidlice) a je pod tlakom kompresného systému. Kvalita ložiska ovplyvňuje hladkosť pretáčania riadidiel, čo je potrebné pre vykonávanie pokročilejších trikov.

  • závitový - súčasťou je matica pre závitovú vidlicu, jedná sa o základné a najlacnejšie hlavové zloženie, ktoré sa používa pri lacných kolobežkách, ich chod nie je zďaleka tak plynulý, hladký a tichý, ako je tomu u bezzávitových headsetov.
  • bezzávitový integrovaný - doska má pripravené misky pre ložiská, majú veľmi plynulý, hladký a tichý chod.
  • bezzávitový neintegrovaný, štandardný - doska nemá misky pre ložiská, misky sú súčasťou headsetu, majú veľmi plynulý, hladký a tichý chod.

Kompresný systém

Stará sa o utiahnutie hriadeľa riadenia (teda prakticky vidlice a hlavového zloženia) v doske. Kompresných systémov je celý rad. Závitový je najbežnejší u začiatočníckych kolobežiek. Najpoužívanejšie je SCS a ICS. Stále častejšie sa používa IHC (IHIC), čo je zmenšenina profesionálneho kompresného systému HIC.

  • Závitová vidlica + objímka (závitový systém) - jedná sa o najstarší a najzákladnejší kompresný systém, ktorý sa používa na najlacnejšie kolobežky pre začiatočníkov. Jedinou výhodou je nízka ceny výroby. Je nutné občasné doťahovanie.
  • ICS (Inverted Compression System) + objímka (bezzávitový systém) - svojho času najpoužívanejší systém, dnes je skôr na ústupe. Je to de facto dlhá či krátka skrutka s oceľovým ježkom na konci. Ten sa "zahryzne" do vnútornej časti tuby riadidiel a funguje ako fixačný bod, do ktorého sa zaskrutkuje dlhá skrutka. Je vhodný iba pre hliníkové riadidlá, pretože u oceľových dochádza k občasnému preklzu. Jedinú výnimku tvorí proprietárny ICS systém značky Ethic, "ježko" je vnútri riadidiel napevno privarený.
  • HIC (Hidden Internal Compression System) + objímka (bezzávitový systém) - jednoznačnou výhodou oproti ICS je stálosť spoja medzi riadidlami a vidlicou. Nemá tendenciu sa povoľovať. Jednoduchá je tiež demontáž a montáž riadidiel. Povolíte objímku, zložíte riadidlá a hlavové zloženie zostane stále dotiahnuté, čo sa môže hodiť napríklad pre uloženie kolobežky do užších miest (skrinka, v MHD a podobne).
  • IHC (Inverted Hidden Compression) + objímka (bezzávitový systém) - výhody zostávajú rovnaké ako pri systéme HIC, len je menší a používa sa na vidlice s menším vonkajším priemerom.
  • SCS (Standard Compression System) (bezzávitový systém) - podľa mnohých sa jedná o najviac efektívny kompresný systém, ktorý navyše eliminuje nutnosť použitia objímky. Hlavnou výhodou je vysoká životnosť a vďaka väčšej ploche kompresného systému sa šetrí aj samotné hlavové zloženie.

Objímka

Tvorí dôležitú časť kolobežky, ktorá pevne spája riadidlá a vidlicu. Líši sa počtom skrutiek prechádzajúcich konštrukciou objímky. Všeobecne platí, že čím viac skrutiek, tým lepšie, takže možno nájsť objímky až so štyrmi skrutkami.

Brzda

U freestyle kolobežiek nájdeme len zadnú brzdu. Typovo rozdeľujeme na "pružinovú" a "flex". Pružinová brzda sa ľahšie ovláda začiatočníkom, brzda je osadená na osi s pružinou, ktorá dvíha brzdu, často však môže dochádzať k únave pružiny a brzda za jazdy vytvára hluk. Flex brzda je najobľúbenejšia, je napevno prichytená k doske, pri zošliapnutí sa brzda flexibilne prehne.

Pegy

Jedná sa o "stúpačky" upevnené do stredu kolieska - ide tak o doplnok kolobežky predovšetkým pre pokročilejšie triky, začiatočníkom kolobežku s pegmi skôr neodporúčame.

Ložiská

Označujú sa podľa presnosti ABEC 1ABEC 9 - čím vyššie číslo, tým presnejšie ložiská sú. Presnejšie ložiská by mali byť rýchlejšie. Kvalitu ložísk ako takých často však spoznáte až v praxi.

Materiál

Oceľ je odolnejšia, lacnejšia, ale oveľa ťažšia. Ľahšia kolobežka sa ľahšie ovláda, je rýchlejšia a ľahšie sa s ňou robia triky.

Nosnosť

Freestyle kolobežky majú štandardne uvádzanú nosnosť 80 až 100 kg. Musíme si však uvedomiť, že kolobežka je konštruovaná k extrémnemu zaťaženiu, teda kolobežka znesie oveľa väčšie zaťaženie pri šetrnejšom použití (hmotnosť jazdca viac ako 100 kg) a naopak nižšie zaťaženie pri extrémnom použití (hmotnosť jazdca pod 80 kg).

Súvisiace kategórie


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter