Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako si poradiť pri výbere trekingových a Nordic Walking palíc

Ako si poradiť pri výbere trekingových a Nordic Walking palíc
Ako si poradiť pri výbere trekingových a Nordic Walking palíc

Správne zvolené turistické palice prídu vhod na svižnej prechádzke i pri náročnom výšľape. S tou správnou výbavou ťa podržia na akomkoľvek povrchu a vďaka rozloženiu hmotnosti uľavia kolenám a členkom. Ako si ale na internete vybrať palicu, ktorá ti bude sedieť? A je vlastne dôležité, či si zakúpiš palice trekingové alebo tie na Nordic Walking? Zákazníci sú často zo širokého výberu palíc trochu zmätení. Taká hrôza to ale zase nie je. Len je treba si ujasniť, aká dĺžka bude najlepšie vyhovovať tvojej postave. Potom už je to viac menej len o tom, kam sa s palicami chceš vydať.

KAM IDEŠ A PREČO?

Trekking vs Nordic Walking

Trekingové palice sú rozšírenejšie, obľúbenejšie a tiež všestrannejšie. Väčšinou sú teleskopické, takže si ich dĺžku ľahko upravíš podľa toho, či práve šliapeš do kopca alebo ho schádzaš. Vďaka skladaciemu mechanizmu sa tiež dobre balia do batohu. Pri chôdzi sa do nich môžeš zaprieť plnou váhou a získať tak spoľahlivú oporu v náročnejších úsekoch na ceste.

Aj Nordic Walking palice majú svoje čaro. Takzvaná severská chôdza je v podstate disciplína sama o sebe, pretože pôvodne vznikla ako spôsob kondičného tréningu. Namiesto opory slúžia tieto palice skôr ako nástroj k plnému zapojeniu svalov hornej polovice tela. Sú preto vybavené špeciálnym pútkom, ktoré má u Nordic Walking podobu rukavičky. Vďaka tomu môžeš palicu popustiť bez toho by ti vypadla z ruky a bez problémov plne zapojiť ruky. Dynamický pohyb potom prispieva k precvičeniu a spevneniu svalov celého tela rovnomerne.

SPRÁVNA DĹŽKA
Kľúč k úspešnému výšľapu

Štandardným pravidlom je, že keď zaprieš palicu kolmo o zem, tvoj lakeť by mal spočívať v 90° uhle. Trekingové palice sú z drvivej väčšiny nastaviteľné, takže nie je problém si dĺžku upraviť. Keď sa ale rozhodneš pre palice pevné (typické pre Nordic Walking), je dôležité si ujasniť, aké dlhé by mali byť. Zle nastavená dĺžka môže spôsobiť viac škody ako úžitku - napríklad bolesť spôsobenú vypätím rúk, chrbta či krku - takže starostlivý výber je na mieste.

ODPORÚČANÁ DĹŽKA PALÍC:

Výška používateľa (cm)TrekkingNordic WalkingTrail Running
120 85 cm 80 cm 85 cm
125 90 cm 85 cm 90 cm
130 90 cm 90 cm 90 cm
135 95 cm 90 cm 95 cm
140 100 cm 95 cm 100 cm
145 100 cm 100 cm 100 cm
150 105 cm 100 cm 105 cm
155 110 cm 105 cm 110 cm
160 110 cm 110 cm 110 cm
165 115 cm 110 cm 115 cm
170 120 cm 115 cm 120 cm
175 120 cm 120 cm 120 cm
180 125 cm 120 cm 125 cm
185 130 cm 125 cm 130 cm
190 135 cm 130 cm 135 cm
195 135 cm 135 cm 135 cm
200 140 cm 135 cm 140 cm

Poznámka: Je dobré podotknúť, že pri výšlapoch sa zvyčajne palice skracujú o 5-10 cm, aby sa človek mohol poriadne zaprieť. Čím je kopec strmší, tým kratšie by palice mali byť. Pri zostupoch je naopak dobré palice o 5-10 cm predĺžiť.

GRIPY 
Chop sa iniciatívy

Čím dlhšiu cestu podnikáš, tým je pohodlný úchop dôležitejší. Dôležitú úlohu tu zohráva materiál, rovnako ako tvar gripu. Záleží ale tiež na vonkajšej teplote či štýle chôdze.

Korkové gripy sa časom prispôsobia tvaru ruky a sú preto tým najpohodlnejším variantom. Ich materiál navyše odpudzuje pot a skvele absorbuje nárazy. Penové gripy sú zase najmäkšie. Pena tiež výborne absorbuje vlhkosť z upotených rúk, ale zase tak dobre nepohlcuje nárazy. To vedia dobre gripy gumové, nedokážu ale dobre absorbovať pot a preto sú ideálne pre chôdzu v chladnejších podmienkach. Skvelá voľba, ak nosíte rukavice.

Zaujímavou možnosťou je predĺžený grip, kde jeho materiál pokrýva aj časť palice pod úchopom. Takéto palice prídu vhod najmä pri výšlapoch do kopca, pretože miesto úpravy dĺžky palice je jednoduchšie ju skrátka chytiť trochu nižšie a zbytočne sa tak nezdržiavať.

Gumový gripPenový gripKorkový gripPredĺžený grip

 

HROTY, PÄTKY, KOŠÍČKY

Aké prekážky ťa na ceste čakajú?

Pevný kovový hrot, ktorým sú zakončené všetky palice, je univerzálnym riešením pre tvrdý podklad. Ak sa ale chystáš do rozmanitejšieho terénu, je dobré sa pripraviť na viac ako jeden druh povrchu. Človek by ani neveril, aký rozdiel také košíčky či gumové "topánočky" urobia.

Pevný hrotGumová pätkaKošíčekŠiroký košíčekNordic Waking "topánočka"
pevné prírodné povrchy: štrk, hlina, ľad pevné kamenné povrchy: betón, dlažba, kamene mäkký povrch: tráva, blato sypký povrch: sneh, piesok najmä tvrdý povrch: betón, hlina, dlažba

 

NASTAVENIE DĹŽKY
Na žiadne zdržiavanie nie je čas

Nastaviteľná palica sa dá zaistiť niekoľkými spôsobmi. Väčšinou sú to rýchloupínacie páčky alebo skrutkovací mechanizmus. Rýchloupináky majú tú výhodu, že ich nastavíte behom chvíľky a dokonca aj v rukaviciach, zatiaľ čo skrutkovanie predsa len zaberie trochu viac času. Existujú tiež varianty, pri ktorých možno celú palicu v podstate rozložiť na krátke časti spojené vnútorným lankom. Palica sa vďaka tomu omnoho lepšie prenáša a je ľahké ju zasunúť kamkoľvek do batohu.

Skrutkovací mechanizmusRýchloupínací mechanizmusRozložiteľné palice

A TERAZ NÁJDI TÚ PRAVÚ!


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter