Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako si vybrať ten najlepší paddleboard a dobre sa vybaviť na vodu!

Ako si vybrať ten najlepší paddleboard a dobre sa vybaviť na vodu!
Ako si vybrať ten najlepší paddleboard a dobre sa vybaviť na vodu!

AKTÍVNA ZÁBAVA PRE VŠETKÝCH
Čo to paddleboarding vlastne je?

Paddleboarding je aktivita jednoduchšia ako windsurfing a zábavnejšia ako obyčajné plávanie či veslovanie! Nie sú k nemu potrebné žiadne predražené kurzy, dá sa vykonávať na takmer akejkoľvek vodnej ploche a získate s ním kopu nových a neopakovateľných zážitkov. Jednoducho naskočíte na dosku a pádlujete – nič na tom nie je!

Čo môže paddleboard ponúknuť? A ako môžete jazdou na ňom zlepšiť svoju fyzickú kondíciu aj duševné zdravie? Pozrite sa na pár základných výhod tohto unikátneho športu.

Zlepšuje rovnováhu – Pre pádlovanie na paddleboarde je veľmi dôležitý cit pre rovnováhu a vzpriamený postoj, čo vyžaduje vnútornú stabilitu a silu v nohách na udržanie rovnováhy.

Zapojí celé telo – Na paddleboarde zapojíte takmer všetky svalové partie v tele. Svaly na nohách, na bruchu a na chrbte sa starajú o vyrovnanie ťažiska a stabilizáciu tela, zatiaľ čo paže a ramená zaisťujú pohyb po hladine. Navyše sa jedná o aeróbny šport, ktorý je veľmi prínosný pre srdce aj pľúca.

Nízke zdravotné riziká – Zaťažuje celé telo rovnomerne a nenamáha tak šľachy či kĺby. Pre svoju nenáročnosť je paddleboarding taktiež vhodný pre všetkých športovcov, u ktorých došlo k zraneniu, a napriek tomu sa počas zotavovania nechcú vzdať pohybu.

Znižuje stres – Voda prirodzene upokojuje telo a cvičenie pomáha znižovať stres. Pridajte k tomu všetkému upokojujúce zvuky ako je kĺzanie po vode, tep srdca a spev vtákov a zrazu cítite, ako všetok nahromadený stres povoľuje svoje zovretie a vy sa cítite voľní a plní energie.

Zvyšuje celkovú pevnosť tela – Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, po celý čas strávený na paddleboarde musí vaše telo reagovať na pohyb dosky po hladine. Vaše stabilizačné svaly sú tak neustále v pohybe a postupom času sa posilňujú.

Kardio cvičenia – Pokiaľ budete na vode tráviť dostatok času, stane sa pre vás paddleboarding perfektný nástroj pre kardio cvičenia. Preteky s priateľmi sú ideálnou motiváciou, kedy v rámci zábavy a hecovania dostanete svoju tepovú frekvenciu do vyšších hodnôt.

Zlepšuje vytrvalosť – Akonáhle si osvojíte základné princípy paddleboardingu, začnete si budovať svoju kondíciu a vytrvalosť každým momentom stráveným na vode.

Vedeli ste tiež, že...?
Počas jednej hodiny paddleboardingu spálite mnohonásobne viac kalórií ako pri behu či cyklistike?

PRE KOHO JE PADDLEBOARD VHODNÝ?
Takmer pre všetkých!

Vhodný je naozaj pre všetkých, ktorí radi objavujú nové veci, láka ich dobrodružstvo, chcú zapracovať na svojej kondičke a samozrejme tiež len tak relaxovať pri vode. Vďaka jednoduchému ovládaniu a všestrannosti, je jazda na paddleboarde vhodná pre všetky vekové kategórie:

 • Deti a juniori získajú jednoduchú aktívnu činnosť, ktorá ich bude baviť.
 • Dospelí ocenia neobyčajné zážitky, objavovanie nových miest či zlepšovanie svojej fyzickej kondície.
 • Seniorov nadchne možnosť aktívneho odpočinku s relaxáciou v prírode a jednoduchosť ovládania boardu.

Ideálny je tiež pre všetkých nadšencov jogy, ktorých už omrzeli fitness centrá alebo cvičenia v najbližšom parku. Joga na paddleboarde je predsa len iný zážitok!

V neposlednom rade sa budú paddleboardy páčiť aj rybárom, ktorí si môžu k paddleboardu pripevniť sedák a v kľude čakať na úlovok priamo na hladine.

AKO S PADLEBARDINGOM ZAČAŤ?
Je to tak ľahké, že nebudete chcieť prestať.

Na pádlovaní nie je nič zložité a po chvíľke tréningu už budete plynule kĺzať po hladine. V balení nafukovacích paddleboardov WORKER, JOBE, Aquatone a Bestway nájdete všetko, čo na vodu potrebujete - pumpu, pádlo aj bezpečnostné lanko. To všetko aj s doskou navyše zbalíte do priloženého nepremokavého batohu. Stačí tak hodiť batoh na chrbát a vyraziť k vode!

Pár tipov do začiatkov:

 • čím širšie, tým stabilnejšie - pre začiatočníkov sú vhodnejšie širšie dosky, na ktorých sa vám bude lepšie držať rovnováha
 • vždy používajte leash - myslite na bezpečie a majte vždy pripnuté bezpečnostné lanko, aby vám pri páde board náhodou neuplával
 • opatrné rozjazdy - začínajte v kľaku uprostred plaváka a pomaly sa postavte na nohy s mierne pokrčenými kolenami
 • striedajte strany aj ruky - aby ste išli rovno, pravidelne pri pádlovaní striedajte strany (nezabúdajte prechytávať pádlo a meniť polohu rúk)
 • zapojte stred tela - pri pádlovaní nepoužívajte iba svaly paží, zapojte aj stred tela a pádlovanie bude efektívnejšie


Čítajte tiež:
10 zdravotných benefitov paddleboardingu!
Stres, tuky, nespevnená postava, zlá vytrvalosť – so všetkým si poradí.

NIE JE BOARD AKO BOARD
Ktorý je pre vás ten najlepší?

Typy paddleboardov sa podľa svojich vlastností dajú rozdeliť do niekoľkých základných skupín. Pozrite sa, ktorá bude vyhovovať práve vám!

☀️ Závodné (Race SUP) - Vyladené pre čo najvyššiu rýchlosť a efektivitu. Bývajú dlhé a úzke, ale majú veľký výtlak na zachovanie dostatočnej stability. Hodia sa pre rýchlostné preteky skupín aj pre vytrvalostný tréning jedincov. Pre začiatočníkov nie sú príliš vhodné vďaka horšej manévrovateľnosti a užšiemu profilu.

☀️ Pre dobrodruhov (Touring SUP) – Vhodný pre všetkých, ktorí chcú objavovať svet. Doska je svojou užšou konštrukciou určená na dlhšie vychádzky, preskúmavanie okolia i pádlovanie pri vyššej rýchlosti.

☀️ Na pokojnú vodu (Flatwater SUP) – Sú širšie a väčšie ako ostatné paddleboardy. Vďaka vysokej stabilite sú ideálne pre pohodové vychádzky na jazerách, rybníkoch alebo stojatých riekach. Tieto dosky sú skvelé pre aktívny oddych s rodinou či kamarátmi.

☀️ Allaround – Slovensky by sa dali nazvať ako „dosky pre všetko“. Stredne dlhá a široká s mierne zdvihnutou zaguľatenou špičkou, aby na pokojnej vode zbytočne nebrzdila. Vďaka svojim proporciám majú dostatočnú stabilitu na splavovanie stojatých vôd, pokojných riek, ale aj menších vĺn.

☀️ Windsurf (Wind SUP) - Dokonalé spojenie tých najlepších vlastností paddleboardu a windsurfu. Plavák je vybavený kýlom na pripevnenie skladacej plachty. Pri bezvetrí je možné plachtu odopnúť a board tak využívať na pádlovanie ako obvykle. Wind SUP je ideálny pre všetkých, ktorí chcú skladací prenosný windsurf pre celú rodinu.

☀️ Rodinné - Boardy s vysokou nosnosťou a priestorom pre viac ľudí sú ideálne pre rodiny s malými deťmi alebo výpravy s priateľmi!

ČO JE PRI VÝBERE PADDLEBOARDU DÔLEŽITÉ?
Choďte pri výbere na istotu

⚓️ nosnosť - Mala by byť základnou vôdzkou pri výbere vášho boardu. Určuje, akou maximálnou hmotnosťou sa môže paddleboard zaťažiť bez toho, aby prišiel o svoj tvar a stabilitu. Pri vyššom zaťažení tiež dochádza k väčšiemu ponoru paddleboardu, a tým k horšiemu ovládaniu dosky.

⚓️ objem - Objem paddleboardu sa vyjadruje v litroch a vypovedá o schopnosti plaváka vysporiadať sa s nákladom. To znamená, že čím väčší objem paddleboard má, tým vyššiu nosnosť bude mať. Pri krátkych doskách sa objem naháňa hrúbkou a šírkou. Rovnako tak dlhá doska na vodu môže mať nízky objem, pokiaľ bude úzka a tenká.

⚓️ dĺžka - Pri výbere dĺžky musíte porozmýšľať o tom, k čomu daný paddleboard budete využívať .

 • krátke boardy (do 270 cm) sú skvelé na surfovanie a sú dobre ovládateľné
 • stredne dlhé boardy (od 270 do 370 cm) sú vďaka svojej dĺžke vhodné na všestranné využitie
 • dlhé boardy (od 380 do 430 cm) sú určené pre preteky či cestovanie; sú rýchlejšie ako predchádzajúce dva typy, ale zato horšie ovládateľné

⚓️ šírka – Šírka dosky je dôležitým faktorom pri určovaní stability. Všeobecne platí, že čím širší paddleboard, tým je stabilnejší.

⚓️ konštrukcia – Podľa typu konštrukcie môžete paddleboardy rozdeliť na 2 základné typy:

 • nafukovací paddleboard – Ich veľkou výhodou je skladnosť a ľahký transport v prepravnej taške. Sú tiež odolnejšie proti poškodeniu napr. kameňmi alebo odretím o breh (na to sú práve pevné dosky náchylné). Vonkajšia vrstva je väčšinou tvorená z odolného dvojvrstvového PVC, ktoré vytvára odolné vzduchové vrecko.

Náš tip!
V našom e-shope nájdete veľký výber práve nafukovacích paddleboardov, pretože uznávame ich výhody.

 • pevný paddleboard – Výhody: držia tvar a ľahšie kĺzajú po vode. Nevýhodou je ale ich náchylnosť na poškodenie o pevné predmety, rovnako tak ako horší transport a skladovanie.
 

DOPLNKY K PADDLEBOARDOM
Samotný board nestačí!

Nemenej dôležité ako samotný plavák sú aj doplnky, ktoré budete na vode potrebovať. Niektoré súpravy paddleboardov už príslušenstvo obsahujú v cene, u iných ich odporúčame prikúpiť, aby ste si paddleboardovanie plne užili.

▶️ Pádlo
Nevyhnutný doplnok všetkých paddleboardistov – bez neho sa nikam nedostanete! Existuje niekoľko typov materiálov a dĺžok.

Rozdelenie podľa skladnosti:

Pádla fixné Pádla rozkladacie
+ majú maximálnu tuhosť a umožnia jazdcovi rýchlo preniesť svoju silu na list pádla + majú možnosť rýchleho a ľahkého nastavenia dĺžky podľa výšky
+ sú určené na pretekanie a splavovanie vĺn + dajú sa elegantne zložiť do malého rozmeru
+ dĺžku takého pádla je nutné dôkladne vybrať presne podľa výšky jazdca + je možné ich využiť pre viacerých jazdcov rôznych výšok
  + vhodné pre začiatočníkov

Rozdelenie podľa materiálu:

Hliníkové pádla Laminátové pádla Bambusové pádla Karbónové pádla
+ odolnosť a nízka cena + nízka hmotnosť + návrat k prírode + odolnosť a dlhá životnosť
+ plastový list + nastaviteľná veľkosť + veľmi nízka hmotnosť + veľmi nízka hmotnosť
+ nastaviteľná veľkosť + vhodné pre mierne pokročilých + nastaviteľná veľkosť + plastový list
+ vhodné pre začiatočníkov   + pre mierne až stredne pokročilých + nastaviteľné aj fixné
- väčšia hmotnosť     + pre pokročilých
      - vyššia obstarávacia cena

Dĺžka pádla:

 • dĺžka pádla je veľmi dôležitá pre správny postoj, držanie tela a techniku vášho záberu
 • správne by malo pádlo siahať kúsok pod zápästie vzpaženej ruky (všeobecne by pádlo malo byť vyššie asi o 15-20 cm ako postava jazdca)
 • pokiaľ bude pádlo využívať viac ľudí, je vhodné zvoliť pádlo s nastaviteľnou dĺžkou

▶️ Leash (poistné lanko)
Spojovacie lanko nohy a plaváka je základný bezpečnostný doplnok, ktorý zaručí, že vám váš paddleboard nikam neupláva.

Existujú dva základné typy laniek:

Krútené lanko Rovné lanko
+ vyskytuje sa vždy na vašom plaváku a nikdy nie vo vode + po celú dobu ponorené vo vode, nevyskytuje sa na plaváku
+ vylúči sa možnosť zamotania pádla do lanka + istota voľného pohybu po celom plaváku
+ vhodné na pokojnejšie vodné plochy + vhodné na menej pokojné vody

▶️ Vodoodolný obal
Takmer nenahraditeľný doplnok pre všetkých, ktorí si na vodu často berú mobilný telefón či doklady a chcú mať istotu, že budú za jazdy v suchu a bezpečí.

▶️ Pumpa
Napospol u všetkých našich paddleboardov dostanete v rámci nákupu kompatibilnú pumpu zadarmo. Pokiaľ pumpu nemáte, odporúčame ju prikúpiť v našom e-shope. Vždy tiež môžete upgradovať na pohodlnejšiu elektrickú verziu.

▶️ Oblečenie
So špeciálnym oblečením na paddleboardy už nikdy nebudete potrebovať žiadne „extra“ oblečenie na vodu. Väčšina oblečenia od JOBE alebo Aquatone má navyše ležérny mestský vzhľad, a preto je vhodné ako na vodu, tak potulky po okolí. Veľkou výhodou je tiež super rýchloschnúci materiál. Vyleziete z vody a behom pár minút ste suchší, takže netrávite nepríjemné chvíle v mokrom oblečení. Môžete sa tiež venovať paddleboardingu aj v nie príliš priaznivom počasí (mrholenie, vietor, nižšie teploty) a predĺžite si s ním vodácku sezónu až dvojnásobne.

6 ZÁSAD BEZPEČNÉHO PÁDLOVANIA
Vyhnite sa problémom a užívajte krásne počasie

Rovnako ako pri iných športoch aj pri paddleboardingu je nutné dodržiavať zásady bezpečnosti . Preto buďte opatrní a dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

❗️ Pri jazde na paddleboarde odporúčame používať plávaciu vestu. Aj tým najlepším plavcom môže zachrániť život. Komfortná plávacia vesta vás neobmedzuje v pohybe a na tele dobre drží. Odporúčame si ju prikúpiť ku všetkým našim paddleboardom.

❗️ Pádlujte s priateľmi! Na vode je vždy lepšie, keď vyrazíte aspoň vo dvojici. Bude to nielen bezpečnejšie, ale aj zábavnejšie.

❗️ Pri pádlovaní dbajte nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojho okolia. Nepádlujte do blízkosti plavcov a ostatných plavidiel. Vždy dbajte na miestne pravidlá pre bezpečný pohyb na vodnej hladine.

❗️ Pokiaľ budete plavák využívať aj na divokých riekach, odporúčame použiť vodácku helmu. Naopak pripútanie nohy lankom k plaváku nie je ideálne vzhľadom na možné zachytenie spojovacieho lanka.

❗️ V prípade pádlovania na mori si najprv zistite informácie o prílive a odlive. Nepodceňujte varovania miestnych, veľké vlny, vietor a spodné morské prúdy môžu zamávať aj so skúseným jazdcom. Na mori vždy používajte lanko, ktoré zabráni strate plaváka. Jazda vo vlnách sa odporúča už pokročilejším a skúsenejším jazdcom.

❗️ Zohľadnite svoj zdravotný stav a pred vyplávaním poriadne zvážte všetky možné riziká prostredia. Pokiaľ sa dostanete do nebezpečnej a život ohrozujúcej situácie neváhajte kontaktovať príslušné organizácie.

Vedeli ste, že...?
Podľa našej skúsenosti sa priemerne zruční športovci naučia s paddleboardom zaobchádzať počas 2 hodín.

 


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter