Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Akú veľkosť a typ kolieskových korčúľ zvoliť?

Akú veľkosť a typ kolieskových korčúľ zvoliť?
Akú veľkosť a typ kolieskových korčúľ zvoliť?

Chcete si kúpiť kolieskové korčule a nie ste si istí, aký typ a veľkosť vybrať? Pripravili sme pre Vás podrobného radcu, ktorý Vám pomôže.

 Kritéria pred nákupom kolieskových korčúľ

In-line korčuľovanie, alebo ak chcete jazda na kolieskových korčuliach, sa stala športovým hitom posledných rokov. Než sa rozhodnete k nákupu kolieskových korčúľ, je treba si ujasniť niektoré kritéria. Kolieskové korčule sú dokonalým nástrojom na relaxáciu a pohyb, či už to v rekreačnej či športovej podobe. Sú vhodné pre celý rad aktivít a je len na Vás, ktorú si vyberiete.

Pri výbere sledujeme:

 

 Aký typ kolieskových korčúľ zvoliť?

Záleží na tom, či ste pokročilý a viete, aký typ korčúľ Vás najviac baví alebo sa radíte medzi začiatočníkov a ešte nemáte vyhradený žiaden štýl. Tiež je dôležité, na akom povrchu budete najčastejšie jazdiť a na základe týchto požiadaviek vyberať.

 Fitness In-line korčule 
Tieto korčule patria medzi najrozšírenejšiu kategóriu kolieskových korčúľ v SR. Fitness In-line korčule sú vďaka celkovej konštrukcii predurčené pre kondičnú či rekreačnú jazdu. Sú dobre ovládateľné, majú pohodlnú a dobre vetranú topánku.

 Aggressive In-line korčule
Tieto korčule využívajú predovšetkým vyznávači trikov a sú určené pre prekážkové jazdenie, jazdu v skate parkoch alebo pre street jazdu. Aggressive korčule sú dobre ovládateľné a obsahujú niekoľko bezpečnostných prvkov. Odolajú extrémnemu zaťaženiu pri rôznych skokoch, grandoch či slidoch. Väčšina ponúkaných aggressive korčúľ je UFS kompatibilná, čo umožňuje kupovať diely aj od iných výrobcov.

Rýchlostné (závodné) kolieskové In-line korčule

Športové výkonnostné kolieskové korčule sú určené pre závody a intenzívny tréning. Sú konštruované na časté jazdenie a vyššiu záťaž. Rýchlostné In-line korčule majú veľakrát predĺžený rám, ktorý obsahuje až päť koliesok a je pripevnený na topánke s nízkym členkom. Hodia sa predovšetkým pre skúsených korčuliarov a profesionálov.

Slalomové In-line korčule
Tieto korčule sú väčšinou vybavené menšími kolieskami blízko pri sebe a sú ideálne pre všestrannú slalomovú jazdu medzi prekážkami. Slalomové In-line korčule sú určené skôr pre mierne pokročilých a pokročilých korčuliarov, ktorí budú jazdiť skôr po kvalitnejšom povrchu.

Veľkou výhodou pri niektorých druhoch detských korčúľ je nastaviteľná veľkosť (tzn. posuvnou špičkou, prípadne pätou), ktorá umožňuje komfort a pohodlie začínajúceho malého korčuliara či korčuliarky. Dôležité je tiež zvážiť intenzitu a spôsob jazdenia a podľa toho zvažovať ďalšie dôležité prvky ako sú použité materiály pre výrobu topánky (plast, textil), rám (hliník, kov, plast), typ ložísk a veľkosť koliesok.

 

 Veľkosť a tvrdosť koliesok

Kolieska sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje výkonnosť korčule. Veľkosť koliesok sa udáva v mm na bočnej strane kolieska, napr. 80/20, kde väčší údaj označuje priemer a menší hrúbku. Veľké kolieska sú rýchlejšie a vhodné aj na menej kvalitný povrch. Naopak menšie kolieska sú pomalšie, určené skôr pre kvalitnejšie povrchy, avšak lepšie ovládateľné. 

Trojkolieskové vs. štvorkolieskové korčule
Inline korčule so 4 kolieskami sa vyskytujú jednoznačne častejšie, a to preto, že sú stabilnejšie a lepšie vyhovujú úplným začiatočníkom aj rekreačným korčuliarom. Na druhú stranu je nutné použiť kolieska menších rozmerov, čo korčuliam uberá na rýchlosti.

Trojkolieskové inline korčule sú naopak pre rýchlosť ako stvorené. Máte možnosť využiť maximálnu veľkosť koliesok až do 125 mm a pustiť sa tak do agresívnej jazdy. Toto usporiadanie ale nezaisťuje tak vysokú stabilitu a je vhodné najmä pre pokročilých korčuliarov. Väčšie kolieska taktiež navyšujú cenu korčúľ.

Tabuľka veľkosti koliesok a ich určenie

Rýchlosť kolies Veľkosť kolies Pokročilosť fitness korčuľovania
 Pomalšie  76 - 80 mm Pomalšie kolieska sú vhodné skôr pre začínajúcich korčuliarov, ktorí sa učia držať stabilitu a nepotrebujú vysokú rýchlosť.
 Stredne rýchle  81 - 84 mm Stredne rýchle kolieska sú určené takmer pre všetky typy používateľov rôznych skúseností (univerzálne).
 Rýchle  85 mm a viac Kolieska od 90 mm sú veľmi rýchle, vhodné pre skúsených korčuliarov (jedná sa o rýchlostné kolieskové korčule).
 Deti  60 - 70 mm Pre väčšiu bezpečnosť detí sú vhodné menšie kolieska, ktoré nie sú tak rýchle a deti sa učia skôr stabilitu a techniku jazdy.

Pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch sú vhodné menšie kolieska (55 - 62 mm) kvôli lepšej ovládateľnosti pri freestyle.

Durometer je prístroj na meranie relatívnej tvrdosti, ktorá sa často zisťuje pri výrobkoch z gumy a plastu. Tvrdosť má niekoľko škál, pričom škála označená písmenom "A" (od toho je odvodené napríklad označenie 78A) je používaná práve pre kolieska. Číslo pred písmenom "A" je vždy z intervalu od 0 do 100, kde 0 značí minimálnu tvrdosť a 100 naopak veľmi tvrdý plast. Akú tvrdosť koliesok zvoliť nie je tak jednoznačné a všeobecne nám napovie nasledujúca jednoduchá tabuľka:

72A, 78A, 82A, 85A
   Priemerná životnosť   ---------------------------   Najdlhšia životnosť
 Vysoká ovládateľnosť   ---------------------------   Priemerná ovládateľnosť  
Vysoká odrazivosť   ---------------------------   Priemerná odrazivosť
Nízka hmotnosť tela   ---------------------------   Vysoká hmotnosť tela
Hladká jazda    ---------------------------  Drsná jazda


Tabuľka tvrdosti koliesok a určenie:

Tvrdosť Označenie Pokročilosť fitness korčulovania
 Menej tvrdé  80A a menej Mäkké kolieska sú vhodné pre jazdu v menej kvalitnejšom teréne, lepšie absorbujú nárazy.
 Stredne tvrdé  80A - 90A Reálna tvrdosť, pre jazdu v bežných terénoch, ako sú cesty či chodníky pre korčuliarov (fitness korčule).
 Tvrdé  90A a viac Tvrdé kolieska sú vhodné pre rýchlejšiu jazdu (rýchlostné, závodné).

Pre jazdu na U-rampách a v skateparkoch sú vhodné tvrdé kolieska, kvôli životnosti a väčšiemu opotrebovávaniu.

 Typ a veľkosť topánky

Úlohou topánky je zabezpečiť maximálnu stabilitu nohy a členku. Topánka má zvyčajne dve časti - škrupinu (obklopuje chodidlo) a oporu (obklopuje členok). Najčastejšie ide o plast, ktorý je rôzne vystužený a tiež odvetrávaný pre vysoký komfort nôh počas jazdy.

Veľkostná tabuľka, ktorá Vám pomôže pri výbere správnej veľkosti.

US UK EUR Dĺžka (mm)
 5  4  36,5  230
 5,5  4,5  37  235
 6  5  38  240
 6,5  5,5  38,5  245
 7  6  39  250
 7,5  6,5  40  255
 8  7  40,5  260
 8,5  7,5  41  265
 9  8  42  270
 9,5  8,5  42,5  275
 10  9  43  280
 10,5  9,5  44  285
 11  10  44,5  290
 11,5  10,5  45  295
 12  11  45,5  300
 12,5  11,5  46  305
 13  12  47  310
 13,5  12,5  47,5  315
 14  13  48  320
 14,5  13,5  48,5  325
 15  14  49  330

 Dĺžka rámu, ložiská, materiál a ďalšie parametre

Rám je ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť. Kvalitu rámu možno určiť podľa materiálov, z ktorého je rám vyrobený a to buď hlinkový alebo plastový. Všeobecne sú hliníkové rámy oveľa pevnejšie a kvalitnejšie ako plastové a odolajú aj väčším nárazom.

Ložiská ovplyvňujú ako rýchlosť, tak kvalitu jazdy. Väčšina ložísk na trhu nesie označenie ABEC, nasledované nepárnym číslom od 1 do 9 (teda ABEC-1, ABEC-2, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7 a ABEC-9). Toto označenie informuje o tom, s akou presnosťou boli ložiská vyrobené. Čím vyššie je číslo, tým sú diely ložísk presnejšie vyrobené (s menšou odchýlkou).

Upevnenie rámu k topánke je ďalšia z vecí, na ktorú je potrebné brať ohľad. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou skrutiek, čo je výhodné pri čistení. Pri lacnejších korčuliach je rám ukotvený pomocou nitov a pri tých najlacnejších korčuliach je rám prilepený alebo vylisovaný ako súčasť topánky.

 Obrázkové znázornenie korčule

 

1️⃣ Bezpečnostná pracka - Lepšie fixuje chodidlo v korčuli a zároveň zaisťuje väčšiu stabilitu. Upevnenie členku zabraňuje voľnému pohybu šnurovacích šnúrok.
2️⃣ Vetracie otvory - Redukujú potenie nôh a následné navlhnutie vnútornej vložky korčule.
3️⃣ Kolieska - Sú väčšinou vyrobené z polyuretánu (PU) alebo plastického materiálu (PVC).

  • Priemer: Udáva sa v milimetroch, napríklad 80/20. Väčší údaj označuje priemer a menší šírku. Platí, že väčšie kolieska (nad 76 mm) sú rýchlejšie. Malé kolieska oproti tomu zaisťujú stabilitu za jazdy. Je preto vždy potrebné zvoliť optimálny kompromis medzi týmito veličinami s ohľadom na prevažujúce použitie korčúľ a skúsenosť korčuliarov.
  • Tvrdosť: Tvrdosť sa pri kolieskach označuje údajom A na konci, napríklad 80A. Pri niektorých hokejových modeloch nájdete aj označenie typu Soft (76A) a X-Soft (74A). Tvrdé kolieska (nad 78A) sú rýchlejšie, ale menej pohodlné na nerovnom povrchu - horšie absorbujú nerovnosti. Mäkké kolieska (pod 78A) sú pomalšie, ale pohodlnejšie. Musíte u nich tiež počítať s rýchlejším opotrebovaním, obzvlášť na menej kvalitnom povrchu.

4️⃣ Brzdový kolík - Tvrdená guma na plastovom nástavci. Brzda spravidla býva na pravej korčuli. Skúsenejší jazdci túto brzdu odnímajú, pretože môže prekážať pri dynamickom štýle jazdy či skokoch.
5️⃣ Rám - Podvozok môže byť plastový, kovový alebo hliníkový. Materiál určuje predovšetkým životnosť rámu, schopnosť absorbovať nerovnosti povrchu a pevnosť uloženia ložísk.
6️⃣ Ložiská - Väčšina ložísk na trhu nesie označenie ABEC nasledované nepárnym číslom medzi 1 a 9 (teda ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 a ABEC 9). Známe sú tiež ložiská od amerického výrobcu Twincam pod označením ILQ. Toto označenie informuje o tom, s akou presnosťou boli ložiská vyrobené. Čím vyššie číslo je, tým sú diely ložiska vyrobené presnejšie.

 Vybavenie a doplnky pri jazde na kolieskových korčuliach

Ani my nezabúdame na bezpečnosť a širokú škálu kolieskových korčúľ dopĺňame o bezpečnostné chrániče a ochranné in-line prilby. Tiež sa môžete vybaviť in-line oblečením. V neposlednom rade ponúkame rôzne príslušenstvo, či už sa jedná o ložiská, brzdy, svetlá či iné vybavenie.

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter