Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Zostavte si vlastnú bench činku

Sestavte si vlastní bench činku


Chceli by ste doma vlastnú činku? Poradíme Vám!


V ponuke značky inSPORTline nájdete skutočne široký výber všetkých typov činiek, kotúčov i príslušenstva  a vybrať si tak môže ozaj každý. Obojručné činkové osi sa môžu líšiť v niekoľkých svojich parametroch ako je dĺžka osi, hrúbka osi, ďalej podľa typu upevnenia samotných kotúčov, či podľa zakrivenia (tvaru) činky. 

Správna dĺžka osi je základ:

Podľa typu využitia činky vyberajte vhodnú dĺžku osi. Pre bežné vzpieranie možno využiť  činky o dĺžke 160 alebo 180 cm. Iný prípad nastáva vtedy, ak chcete činku využiť pre bench press používanú na konkrétnej bench lavici, ktorej súčasťou sú stojné tyče pre odloženie činky, V tomto prípade musíte poznať vnútornú vzdialenosť týchto stojok a činku tejto vzdialenosti  prispôsobiť. Najčastejšie  možno v týchto prípadoch využiť os s dĺžkou 180 cm, ale sú i prípady, kedy je nutné obstarať os dlhšiu.  V prípade, že sa rozhodnete os zaobstarať v kombinácií  s bench lavicami inSPORTline, potom sa rozstup stojných tyčí dozviete pri každej nami ponúkanej bench lavičke. 


Priemer 30 alebo 50 mm?


V ponuke činkových osí inSPORTline nájdete osi s priemerom 30 a 50 mm. Pre bežné domáce využitie sa väčšinou používajú osi s priemerom 30 mm, v profesionálnych podmienkach skôr osi s priemerom 50 mm.
V podstate je jedno, ktorý priemer hriadele si vyberiete, len je potrebné k tomuto výberu prispôsobiť výber samotných kotúčov. 

Aký zvoliť typ upevnenia kotúčov?


Činkové osi inSPORTline ponúkajú dva základné systémy upevnenia činkových kotúčov. Prvý spôsob je upevnenie kotúčov na báze pružinovej objímky. Tento spôsob je výhodný pre svoju nižšiu cenu a rýchlosť samotnej manipulácie s kotúčmi.  Jednoduchým stlačením dochádza k uvoľneniu  objímky a jej stiahnutia z osi - manipulácia s kotúčmi je preto pomerne rýchla. Druhý spôsob je upevnenie závitom. Tento spôsob je vhodný pre vysokú pevnosť, malou nevýhodou je o niečo dlhšia časová náročnosť v prípade manipulácie s kotúčmi, kedy je nutné objímku vždy úplne vyskrutkovať a potom znovu naskrutkovať späť. 

 

Rovnú alebo zakrivenú os?

 

Pokiaľ sa rozhodujete pre zakúpenie si osi, ktorú chcete ďalej využívať pre bicepsové vzpieranie v stoji, prípadne pre bench press v ľahu potom je správne zvoliť klasickú rovnú os bez zakrivenia. Naopak osi so zakrivením (napr. typu RZ) sú vhodné pre špecifické cviky, akými sú cviky pre posilňovanie tricepsov a podobne. 

Typy kotúčov:

V ponuke kotúčov  inSPORTline nájdete opäť niekoľko druhov kotúčov, ktoré sa od seba svojimi parametrami líšia.  Podľa materiálu sa kotúče rozdeľujú na oceľové a cementové. Oceľové kotúče, ako už názov hovorí, sú vyrobené z ocele a sú tak v komerčnej i nekomerčnej sfére veľmi obľúbené pre svoju vysokú odolnosť. Často sa u nich môžeme stretnúť s dodatočnou povrchovou úpravou napríklad pomocou zmäkčenej vinylovej vrstvy, či pogumovaním.  Oproti tomu cementové kotúče sú kotúče vyrobené z lisovanej cementovej náplne, ktorá je z vonkajšej časti potiahnutá veľmi tuhým plastovým skeletom, ktorý zaisťuje 100% tvarovú stálosť. Výhodou cementových kotúčov je podstatne nižšia obstarávacia cena. Pre tých z Vás, ktorí ste sa s cementovými kotúčmi doposiaľ nestretli, je nutné doplniť, že cementový kotúč je sám o sebe absolútne tvrdý, pevný a pre účely domácich posilňovní dnes veľmi vyhľadávaný.  Existujú taktiež kotúče s vnútornými otvormi pre ruky, ktoré možno mimo činkovej posilňovne využiť tiež samostatne ako jednoručnú či obojručnú činku pre posilňovanie bicepsov i tricepsov. Tieto kotúče bývajú označované názvom ERGO a môžu byť vyrábané ako z ocele, tak i z cementovej výplne. Team inSPORTline...

 

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter