Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať masážne lehátko?

Ako vybrať masážne lehátko?
Ako vybrať masážne lehátko?

Masáž je najstaršou formou terapie, ktorá má výborné regeneračné účinky na organizmus. Aplikovaním tlaku na svaly alebo tkanivá, možno liečiť zranenia, zmierňovať bolesť, stres, zlepšovať krvný obeh či uvoľňovať svalové napätie.

 Aké masážne lehátko vybrať?

Pri výbere masážneho lehátka je potrebné sledovať niekoľko základných parametrov. Medzi najdôležitejšie patrí typ lehátka, materiál, rozmery, nosnosť či možnosť polohovania. Ku každému lehátku existuje aj množstvo doplnkov, ktoré môžu masírovanie zefektívniť.

Skladacie či pevné lehátko?
Ak budete vykonávať iba masáže, je výhodou zaobstarať si skladací masážny stôl, ktorý môžete ľahko zbaliť a vziať so sebou ku klientom. Zároveň má lehátko minimálne rozmery a môžete ho schovať za skriňu či pod posteľ. V prípade prevádzkovania rehabilitácii či celodenného využitia sú vhodnejšie stoly s pevným, stabilným základom, najlepšie s elektronickým zdvihom.


Dvojdielne alebo trojdielne lehátko?
Trojdielne lehátka
 majú voľne polohovateľnú tretiu časť, ktorá umožňuje prispôsobiť masírovanú osobu do polohy, ktorá je pre danú masáž optimálna. Hodí sa tak pri častej masáži chrbta, tváre či dekoltu. Dvojdielne lehátka toto neumožňujú, avšak chýbajúci tretí diel možno nahradiť masážnymi klinmi a inými doplnkami.


Drevená či kovová konštrukcia?
Pri drevených masážnych stoloch je dôležité, aby neboli vystavené vysokej vlhkosti a veľkým teplotným výkyvom, keďže extrémne teploty poškodzujú drevenú časť. Nie sú tak vhodné do miestností, kde je sauna, naparovacia miestnosť a podobne. Pokiaľ nebude drevené masážne lehátko využívané v týchto priestoroch, potom je čisto na Vás, ktorý variant si zvolíte. Odolnosť oboch variantov je rovnaká a určite neplatí, že kovové masážne stoly sú odolnejšie a vydržia viac, než drevené, ako sa mnohí domnievajú.

Aká šírka masážneho stolu?
Pri šírke stola neplatí pravidlo "čím širší, tým lepší", preto je dôležité aj tento parameter sledovať. Čím širšie masážne ležadlo je, tým sa Vám bude horšie masírovať, pretože budete mať masírovanú osobu ďalej od seba. Šírka 70 cm sa ukázala ako najideálnejší a zároveň najviac vyhľadávaný variant masážneho stola. Toto všetko sa odvíja od vašej výšky. Ak meriate menej ako 165 cm, nemali by ste mať lehátko širšie ako 70 cm.


V akej výške sa masíruje?
Medzi dôležité parametre patrí aj možnosť nastavovania výšky lehátka. Všetky naše masážne stoly týmto disponujú a možno tak vždy nastaviť optimálnu výšku. A aká výška je tá optimálna? Všeobecne platí pravidlo, keď sa postavíte bokom k masážnemu lehátku, pripažíte, tak by sa špičky prstov mali dotýkať masérskeho stola. Dosť záleží na tom, aký masérsky kurz alebo školu máte absolvovanú, v dnešnej dobe sa masér snaží využívať hmotnosť svojho tela a toho možno docieliť práve vo chvíli, keď je osoba položená v nižšej výške.


Na čo pri výbere nezabudnúť?
Pri výbere nezabudnite tiež sledovať nosnosť, ktorá by mala byť minimálne 200 kg, pretože ako už bolo spomenuté vyššie, masér využíva pri masírovaní svoju hmotnosť a na ležadlo je tak kladený väčší nápor. S tým je spojená aj celková dĺžka, ktorá je priamo úmerná k masírovanej osobe. Všeobecne platí, čím väčšie, tým lepšie, avšak minimálny rozmer by sa mal pohybovať v rozmedzí medzi 180 - 190 cm. Výhodou je tiež možnosť plynulej regulácie podhlavníka či opierok.

 Masérske príslušenstvo a doplnky


Masážne doplnky sú neoddeliteľnou súčasťou každého masírovania. Ak chcete, aby bola masáž aj pre masírovanú osobu čo najkomfortnejšia, nezaobídete sa bez doplnkov, ktoré tento dojem vytvárajú.

Jeden z najdôležitejších masážnych prostriedkov sú masážne oleje, krémy či gély, ktoré veľakrát zvyšujú účinnosť masáže. Existuje množstvo masážnych hmatov, ktoré sa bez olejov či mastí skrátka nezaobídu. Ďalšiu dôležitú úlohu môžu zohrávať masážne valce, pol valce či kliny a to obzvlášť vo chvíli, keď nemáte polohovateľné lehátko. Pomocou týchto doplnkov ľahko podopriete hlavu, nohy alebo kolená.

Podopieranie jednotlivých častí tela zabraňuje zlému odtoku lymfy z tváre pri dlhšom ležaní. Pri častom masírovaní sa mnohokrát využívajú aj jednorazové papierové povlaky, banky, vône a ďalšie podobné doplnky. V neposlednej rade patria medzi masérske doplnky aj lávové alebo chladivé kamene, ktoré sa využívajú pri fyzickej aj duševnej termoterapii.  

 Akú techniku masírovania použiť? 

Každý účastník masérskeho kurzu pozná, že jednotlivých hmatov je niekoľko desiatok. Niektoré sa opakujú a vykonávajú pri masáži rôznych častí tela. Iné môžu byť tak špecializované, že sa vykonávajú na jedinom mieste tela. Preto je dôležité rozdelenie do nasledujúcich skupín.

1. Úvodné trenie
Vykonáva sa na veľkých plochách neveľkým tlakom. Najviac plochou dlane, pri ťahu späť niekedy bruškami roztiahnutých prstov (kľukato) a tiež chrbtom ruky. Vytieranie patrí tiež do trenia, ale vykonáva sa na menšej ploche a o niečo väčším tlakom (účinok do väčšej hĺbky). Najčastejšie spôsoby: vytieranie cez ruku a obťahovanie.

Účinky trenia: podpora miazgového obehu, prekrvenie kože a podkožného tkaniva a zníženie svalového napätia

2. Hnetenie
Hmaty určené k dôkladnému spracovaniu končatinových svalov. Druhy: napr. vlnovité uchopovanie a odťahovanie, fínske - slalom a špirála, pomalé váľanie, pretláčanie päsťami.

Účinky hnetenia: uvoľnenie hlbších tkanív, lepší odtok odpadových látok.

3. Roztieranie
Tieto hmaty sú určené na spracovanie krajiniek v okolí kĺbov a plochých svalov. Vykonáva sa na malej ploche a podstatne väčším tlakom. Druhy: napr. časti dlane - pätkou (používame svalový val palcový a malíčkový), štipkou (brušká štyroch prstov zovretých pohromade okrem palca), palcom, štyrmi prstami, ôsmimi prstami, päsťou - žehlička.

Účinky roztierania: uvoľnenie zrastených tkanív a kĺbového väziva.

4. Tepanie
Tepanie sú prispôsobené údery rukou na masírovanú oblasť. Pohyby robíme v rýchlom a svižnom tempe. Tepanie účinkuje povrchovo alebo do hĺbky.

Povrchovo: zametanie, tlieskanie, plieskanie.
Do hĺbky: vejárovité tepanie, sekanie, tepanie päsťou.
Povrchové tepanie spôsobuje upokojenie a uvoľnenie svalov, hlboké tepanie povzbudzuje, dráždi a navodzuje pocit tepla.

5. Chvenie
Vyžaduje maximálne uvoľnenie masírovanej oblasti, vykonáva sa rýchlymi pohybmi do strán. Patrí sem vytriasanie celej končatiny, rýchle váľanie, vidlicou a dlaňou. Chvenie účinkuje ako upokojenie, osvieženie a na uvoľnenie svalov.

6. Záverečné trenie zhodné s úvodným
Táto skupina hmatov sa ako jediná opakuje, a to po prevedení všetkých skupín v uvedenom poradí. Končí sa ňou masáž ktorejkoľvek oblasti tela pomocou pomalých upokojujúcich hmatov. Uvedený systém hmatov je základná abeceda "masérovho vyjadrovania". Uvedené poradie skupín hmatov musí masér ovládať úplne automaticky, bez premýšľania.

Príklad športovej masáže chrbta:

Dlhodobá skúsenosť nám ukázala, že pri celkovej masáži postupujeme tak, že masírovaný leží na bruchu a masáž začíname na chrbte, pokračujeme dolnými končatinami, následne brucho, hrudník a na záver horné končatiny.

úvodné trenie dlaňami, prevrtávanie (plochou dlane a bruškami prstov), obťahovanie - stojíme z boku
hnetenie vlnovité (okraj širokého chrbtového svalu)
roztieranie pätkou dlane (vzpriamovače), štyrmi prstami (celý chrbát), ôsmimi prstami (celý chrbát), palcom (vzpriamovače), päsťou (vzpriamovače - tzv. žehlička), vytieranie podlopatkového svalu, vytieranie medzirebier (od podložky k chrbtici)
tepanie zmetanie (okraj širokého chrbtového svalu), vejárovité (vzpriamovače trupu)
chvenie spája sa so záverečným trením (dlaňami)
záverečné trenie plochou dlane, spojené s vychvením

Súvisiace kategórie

Súvisiace produkty

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter