Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Skateboard, longboard, pennyboard. Aké sú rozdiely?

Skateboard, longboard, pennyboard. Aké sú rozdiely?
Skateboard, longboard, pennyboard. Aké sú rozdiely?

"Niekoľkokrát som sa strepal, ale nemôžem bez toho žiť; longboarding je ako droga; bez Pennyboardu si jazdu mestom neviem predstaviť". Toto všetko sú výrazy nadšencov do "skejtovania", ktorým prirástla doska na kolieskach k srdcu. Úprimne si však povedzme, množstvo ľudí nemá ani poňatia, aký je v jednotlivých typoch rozdiel, na aký účel alebo jazdu sú určené. Trend týchto dosiek sa stále rozširuje a tak si poďme jednotlivé typy popísať. Ako sa hovorí, "nie je doska ako doska".

V súčasnej dobe rozdeľujeme skejty do 4 základných skupín, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami i vzhľadom. Jedná sa o skateboardy, longboardy, pennyboardy aj menej známe waveboardy. Pred nákupom je dôležité si uvedomiť, v akom teréne alebo na aký účel dosku kupujem.

 Skateboard

Skateboard patrí stále k najrozšírenejšiemu a najobľúbenejšiemu typu dosky, na päty mu však šliape longboard, ktorý v posledných rokoch zaznamenal raketový vzostup (o lonboardoch nižšie). Skateboard je charakteristický svojím obdĺžnikovým tvarom so šírkou 7,5" - 8", ktorý je zaoblený z oboch kratších strán. Kolieska sú v porovnaní oproti longboardu menšie i tvrdšie a odolnosť veľmi vysoká.

Ako už tieto vlastnosti napovedajú, skateboard našiel svoje uplatnenie predovšetkým v skateparkoch, U-rampách, skrátka všade, kde môže jazdec prekonávať nejakú prekážku. Zároveň sa dá povedať, že je skateboard vhodný aj pre kratšiu mestskú jazdu, či jazdu v parkoch. Spomeňme si, donedávna sa ešte všetci preháňali v parkoch na skateboardoch a pojmy ako longboard či pennyboard neboli vôbec známe. Preto sú skateboardy z pohľadu univerzálnosti na prvej priečke.

Výhody: menší rozmer, vysoká odolnosť, dobrá ovládateľnosť
Určenie: skateparky, U-rampy, parky Longboard

Longboard patrí v súčasnej dobe medzi trend v oblasti skateboardingu a tak sa môžeme na trhu stretnúť s množstvom longboardov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Ako už názov napovedá "Long Board" je charakteristický svojou dlhou doskou, ktorá meria okolo jedného metra. Tvar rozlišuje, pre aký typ jazdy je longboard určený (cesty, downhill, kopce), najčastejšie sa však môžeme stretnúť s tvarom v podobe pretiahnutej kvapky. Oproti skateboardu ponúka longboard širšie trucky s väčšími kolieskami, čo umožňuje dosiahnuť vyššie rýchlosti. Samotná tvrdosť koliesok potom ovplyvňuje, akým spôsobom a štýlom chcete jazdiť.

Z pohľadu využitia boli longboardy vytvorené za účelom rýchlej jazdy po asfaltových cestách, docieliť tak akúsi simuláciu "surfingu na súši". Pri jazde na logboarde robíte totiž rovnaký pohyb, ako pri surfovaní na vlnách. Zároveň sa na longboarde môžete preháňať v parkoch, chodníkoch i pustiť sa z prudkých kopcov. Tiež je možné sa stretnúť s verziou mini, ktorá je oproti klasickému longboardu kratšia, užšia, vhodná skôr do mestskej premávky (podobné pennyboardu).

Výhody: veľké kolieska, vyššia dosiahnuteľná rýchlosť, komfortné jazdenie
Určenie: kopce, cesty, chodníky, (mini longboardy i do mestskej prevádzky alebo parku)


 Pennyboard

Pennyboard bol donedávna sortiment, ktorý vo svete skateboardingu poznali maximálne tí najväčší nadšenci. V súčasnej dobe už to tak nie je, pretože obľuba pennyboardov rastie a to najmä u mladšej generácie. Tieto krátke, asi pol metra dlhé skateboardy sú vo väčšine prípadov vyrobené z plastu a bez gripu. Vizuálne pripomínajú "väčšieho brata" – longboard, pretože predná časť dosky je taktiež zaoblená do špičky. Kolieska pennyboardu majú väčšinou rovnakú veľkosť ako longboardu, teda 60 - 80 mm, čo vytvára lepšiu priľnavosť a stabilitu pri jazde.

Ako už z týchto parametrov vyznieva, pennyboard nebude hitom v skateparkoch, ale svoje uplatnenie nájde ako dopravný prostriedok v meste. Malý rozmer a nízka hmotnosť umožňujú pennyboard ľahko prenášať alebo uschovať do batohu, čo sa hodí obzvlášť v mestskom ruchu. Na druhú stranu je možné pennyboard využiť aj v parkoch alebo na ceste a tí zručnejší aj na niektorých U-rampách. Ako sa dnes hovorí, "kto chce byť cool, musí mať pennyboard".

Výhody: malé rozmery, nízka hmotnosť, vyššia stabilita, nižšia cena
Určenie: mestská prevádzka


 Waveboard

Waveboard, známy tiež ako snakeboard, je druh skateboardu, ktorý nie je v súčasnej dobe toľko rozšírený, avšak svoje uplatnenie si medzi nadšencami nájde. Základnú stavbu waveboardu tvoria 2 dosky spojené tyčou, ktorá je väčšinou vyrobená z odolného oceľového materiálu. Ďalším charakteristickým prvkom sú dve kolieska, ktoré sú nezávisle na sebe otočné o 360°. Princíp jazdy na waveboarde spočíva v kmitaní nôh zo strany na stranu, čím vzniká potencionálna energia, vďaka ktorej možno waveboard poháňať dopredu, bez toho aby sa jazdec musel odrážať od zeme.

Tento typ skateboardu je určený skôr pre zábavu v parkoch a na rovných cestách. Ak sa jazdec naučí správnu techniku jazdy, potom je možné prekonávať aj mierne kopce bez toho aby ste sa museli dotknúť zeme. Tento princíp poháňania je považovaný za najväčšie výhody Waveboardu

Výhody: rozpohybovanie bez nutnosti odrazu, tréning rovnováhy
Určenie: park, cesty
 

 Vyber si z kategórií:


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter