Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať skateboard?

Ako vybrať skateboard?
Ako vybrať skateboard?

Skateboard je zábava, životný štýl a adrenalín pre veľa ľudí - deti, dospievajúcich, dospelých, pre chlapcov i pre dievčatá. Medzi doskami je stále najviac rozšírený, aj keď mu už "šliapu na päty" dlhšie a rýchlejšie longboardy, využiteľné aj ako dopravný prostriedok, či malé, ľahko prenosné plastové pennyboardy.

Skateboard je menšia, dobre ovládateľná doska, ktorá sa hodí do skateparku, na U-rampy, k prekonávaniu prekážok aj jazdám po meste a v parkoch. Poradíme Vám, ako vybrať ten správny skateboard, či pennyboard. Napríklad ako darček pre dieťa, s ktorým zaručene zabodujete!

Hlavné parametre výberu skateboardu

 • Šírka dosky - Boardy so štandardnou doskou 7,5" - 8" sú stabilné, pre začínajúcich aj skúsenejších jazdcov, vhodné na street, do skateparku aj na triky. Deti využijú dosky do 7,4" a širšie dosky (nad 8") sa uplatnia v bazéne a na U-rampe (mierka je 1 palec = 2,54 cm). Dĺžka tradičných skateboardov sa pohybuje okolo 32" (80 cm). Deťom sa lepšie ovládajú kratšie dosky, približne 28".
 • Konkáva dosky (prehnutie do tvaru "U" po celej dĺžke skateboardu) - spevňuje dosku a lepšie drží nohy jazdca. Má 3 stupne - mellow (ľahká), medium (stredná) a steep (veľká). Štandardom je stredná concave.
 • Materiál - najlepšie skateboardy sú z kanadského javora, lacnejšie z čínskeho javora, buku či dubu. Dosky sa skladajú z 5 až 9 vrstiev.
 • Veľkosť koliesok - uvádza sa v dvoch hodnotách: priemer (50 - 60 mm) / tvrdosť (78A - 101A a viac). Platí, že menšie a mäkšie kolieska sú pomalšie, väčšie a tvrdšie sú rýchlejšie.
 • Nosnosť, cena - pre mladých skejťákov vyberajte medzi odolnými plastovými a drevenými doskami, ktoré sa pohybujú v cenovej relácii od 15 do 40 EUR a majú nosnosť od 25 do 100 kg.

Kolieska skateboardu

Veľkosť a tvrdosť koliesok zásadne ovplyvňujú jazdné vlastnosti skateboardu. Volí sa podľa štýlu jazdy.

Priemer: kľúčový parameter výberu koliesok skateboardu:

 • 50 - 53 mm - malé, pomalé kolieska, stabilné pri trikoch, na street alebo do skate parku
 • 54 - 59 mm - kolieska pre začiatočníkov aj skúsenejších jazdcov, na jazdenie v bazéne, U rampe, skate parku
 • 60 mm a viac - rýchlejšie longboardové kolieska pre cruisery, aj na hrubší povrch

Tvrdosť: ďalšie kritérium výberu skateboardových koliesok

 • 78A – 87A – mäkké kolieska, na hrubšie povrchy s väčšou priľnavosťou, pre longboardy a pennybaordy
 • 88A – 95A – tvrdšie a rýchlejšie kolieska, na street a hrubší povrch
 • 96A – 99A – najviac používané kolieska skateboardov - univerzálne, rýchle a priľnavé, na hladké povrchy, tiež pre začiatočníkov
 • 101A a viac – kolieska profi skejtbordistov - najtvrdšie a najrýchlejšie, s najmenšou priľnavosťou

Trucky na skateboard

Veľkosť truckov (podvozkov dosky) na skateboarde zodpovedá šírke jeho dosky. Podľa profilu (výšky) sa trucky delia do 3 kategórií, z ktorých stredná je najbežnejšia:

 • Low (nízke) – pre extra stabilitu pri trikoch, osádzajú sa kolieskami 50 - 53 mm
 • Mid (stredné) – pre väčšinu štýlov, k osadeniu kolieskami 53 - 56 mm
 • High (vysoké) – pre cruising a carving, osádzajú sa kolieskami 56 mm a väčšími

Medzi trucky a dosku sa často vkladajú praktické gumové podložky.

Ložiská na skateboard

Rýchlosť a kvalitu jazdy na skateboarde, longboarde aj pennyboarde určujú aj ložiská. Označujú sa ako ABEC a nepárne číslo od 1 do 11 (teda ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9 a ABEC-11). Čím vyššie je číslo, tým sú diely ložiska vyrobené presnejšie (s menšou odchýlkou) a tým lepšie a rýchlejšie skateboard pôjde. Avšak je treba staviť na ložiská od známeho výrobcu.

Ako správne vybrať skateboard pre dieťa?

Pre deti voľte užšie dosky skateboardu - 7,4" a menšie:

 • Mid 7,3"pre dieťa s výškou 134 –157 cm
 • Mini 7"pre dieťa s výškou 104 – 133 cm
 • Micro 6,5" – 6,75"pre dieťa mladšie ako 5 rokov

Druhy dosiek a ich výhody

Skejty sú dnes "in", avšak "nie je doska ako doska". Podľa účelu a terénu, v ktorom ich chcete používať, vyberajte zo 4 kategórií skateboardov.

 1. Skateboard - najobľúbenejšia doska, menšia, vysoko odolná, dobre ovládateľná, určená do skateparku, na U-rampy, do parku, k prekonávaniu prekážok a ku krátkym jazdám po meste.
 2. Longboard - veľký trend, dlhšia doska, má širšie trucky a väčšie kolieska, vyvinie vyššiu rýchlosť a zaistí komfortné jazdenie na cestách, chodníkoch i do kopcov (mini longboardy sú vhodné aj do mestskej premávky a parkov).
 3. Pennyboard - populárny obzvlášť pre deti, malý typ skateboardu s nízkou hmotnosťou aj cenou, stabilný, vyrobený z plastu a bez gripu, predstavuje ideálny dopravný prostriedok do mesta (zmestí sa do batohu).
 4. Waveboard (Snakeboard) - doska pre nadšencov, má 2 diely spojené oceľovou tyčou a 2 kolieska nezávisle otočné o 360 stupňov, umožňuje rozhýbanie bez nutnosti odrazu a tréning rovnováhy, je využiteľný predovšetkým v parkoch a na rovných cestách.

Aby Vám skateboard dobre sadol:

 • Ak chcete streetovú dosku na flipovanie a technický skateboarding, zvoľte užší skateboard s menšími kolieskami.
 • Ak chcete jazdiť na rampe, prípadne hlavne jazdiť, vyhľadajte širšiu dosku s väčšími kolieskami, ktorá Vám zabezpečí stabilitu.
 • Ak chcete kúpiť skateboard menšiemu dieťaťu, zohľadnite pri výbere ponuky kratších dosiek - napr. pennyboard.

Ku každej doske prikúpte tiež chrániče a prilbu, ktorá je zo zákona povinná do 18 rokov veku. S dobrým vybavením Vám skateboarding zaručene prirastie k srdcu, rovnako ako ďalším vyznávačom tohto športu, ktorých módu, jazyk, hudbu aj systém hodnôt formuje už od polovice 70. rokov 20. storočia.

A ktorá doska bude pre Vás?


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter