Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať správnu posilňovaciu lavicu?

Ako vybrať správnu posilňovaciu lavicu?

1. Slovo na úvod - Prečo investovať do posilňovacej lavice?

Cvičenie je veľmi dôležitá činnosť, ktorú prevádzkuje mnoho ľudí po celom svete. Niekto chce schudnúť, nabrať svalstvo na leto, niekto cvičí zo zdravotných dôvodov a niekto sa cvičeniu venuje na profesionálnej úrovni. Ale nie všetci si môžu dovoliť vstup do komerčných posilňovní, či už z časových, finančných alebo iných dôvodov a zariaďujú si posilňovne domáce.

Do domácej posilňovne si môže každý dať čo chce. A najčastejšie veci v domácich posilňovniach sú práve posilňovacie lavice, ktoré sa líšia určením, prevedením, variablitou, a tiež samozrejme cenou, ktorá indikuje kvalitu, náročnosť prevedenia a prakticky všetko, čo lavica môže ponúknuť.

Cena nie je ale to jediné, na čo by sme sa pri výbere lavice mali pozerať. Pretože posilňovacia lavica nie je investíciou na mesiac, ale v najlepšom prípade nastálo, minimálne na niekoľko rokov, pripravili sme pre Vás tohto sprievodcu výberom posilňovacích lavíc.

Čo všetko by ste mali pri výbere zvážiť, na čo sa pozerať a ako sa rozhodnúť, sa dočítate priamo tu.

2. Typy lavíc a ich variabilita - Kedy akú lavicu vybrať a čím sa od seba jednotlivé typy líšia?

Rozlišujeme niekoľko základných typov posilňovacích lavíc. Väčšina zdrojov uvádza 3 typy: bench-pressové, brušné a chrbtové. V našom e-shope máme kategórií viac. Delia sa predovšetkým podľa toho, akú partiu alebo akým spôsobom chceme cvičiť. Kategórie sú:

  • bench lavice, 
  • nastaviteľné lavice, 
  • šikmé lavice, 
  • rovné lavice, 
  • Scottové lavice, 
  • hyperextenčné lavice (hyperextenzie) 
  • a multifunkčné lavice.

Aby toho nebolo málo, niektoré typy lavíc majú niekoľko obmien prevedenia, podľa ktorých sa lavice od seba viac či menej líšia. Každá z kategórií bude čo najpodrobnejšie vysvetlená.

 

 

Bench press lavice inSPORTline Olympic

Bench lavice
Bench lavice sú základným vybavením každej posilňovne. Primárne slúžia ku cviku bench press, najrozšírenejšiemu a najznámejšiemu cviku na rozvoj hrudníka. V priebehu rokov sa z bench pressu stala doslova kultová záležitosť. Každý chce vedieť, koľko zdvihne maximálne na bench, koľko v sériách atď. V prípade bench lavíc s nastaviteľnou lavicou (pozri obrázok) možno cvičiť aj tlaky, rozpažovanie (čo sa prsných svalov týka) alebo cviky mimo hrudník požadujúce iba klasickú alebo nastaviteľnú lavicu.

Bench pressové lavice sú skvelé pre tých, ktorí chcú vybudovať mohutný a silný hrudník.

 

Univerzální lavice inSPORTline Profi Sit up bench

Nastaviteľné lavice
Hlavnou výhodou nastaviteľných lavíc je ich flexibilita. Moderné nastaviteľné lavice majú pozitívny sklon opierky (hore), negatívny (dole), vertikálny (90°) a horizontálny (0°). Samozrejme nie je nutné na lavici len ležať, môžeme na nej takisto vykonávať cviky v sede alebo v sede a podpoierať sa o koleno.

Nastaviteľné lavice sú ideálne pre tých, ktorí majú radi obmeny a variabilitu cvikov.


Šikmá posilovací lavice inSPORTline

Šikmé lavice
Tento typ lavice má jeden jediný účel - premeniť Vaše brucho na železo. Na šikmých laviciach sa cvičí sed-ľahy, a to buď s vlastnou váhou, alebo v prípade pokročilých i so závažím. V závislosti na cviku sa posilňuje buď priečne (rovné sklápanie) alebo šikmé brušné svalstvo (vytáčaním).

Šikmá lavica je opäť niečím, čo možno nájsť v každej posilňovni. Ak chcete "kocky" nielen do plaviek na leto, šikmá lavica je to pravé.Rovná lavice inSPORTline LKU11010 Rovné lavice
Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. A to potvrdzujú aj rovné lavice. Cez svoju jednoduchosť ponúka veľa cvikov od rozpažovačiek (hrudník), Pullover (triceps), bicepsové zdvíhanie činky v sede (biceps), príťahy s jednoručkou v sede (ramená), až po výstupy na lavičku (nohy).

Pre tých, čo majú radi jednoduchosť a nemajú dostatok priestoru na veľké stroje a lavice, je rovná posilňovacia lavica ideálna.

 

Posilovač bicepsu inSPORTline LKC301Scottové lavice
Scottová lavica slúži pre rozvoj bicepsov. Lakte sú fixované do mäkkej polstrovanej opierky, pomocou ktorej sa spúšťa ruka s činkou dole do pravého uhla alebo ľahko pod neho. Sú dva typy Scottovej lavice. Buďto iba s opierkou, pričom možno posilňovať s jednoručnou alebo obojručnou činkou (väčšinou zahnutou), ktorá sa odkladá na stojan pod opierkou (pozri obrázok). Druhým variantom sú lavice so zabudovanými tehličkami závažia, ktoré sa dvíhajú pomocou napojenej tyče. Tento variant je regulárnym posilňovacím strojom, nie len lavicou.

Scottová lavica je skvelým nástrojom na vybudovanie veľkých a silných paží.
 

Lavička Hyperextense Body-Solid GRCH322

Hyperextenčné lavice (hyperextenzie)
Hyperextenčné lavice sú primárne určené na posilňovanie chrbta (široký sval chrbtový). Nohy sú pri tomto cviku fixované mäkkým čalúneným, väčšinou nastaviteľným adaptérom. Cvičí sa buď s vlastnou váhou, pokročilí môžu do rúk uchopiť závažia o ľubovoľnej hmotnosti.

Cvičenie a posilňovanie chrbtových partií je veľmi dôležité, pretože sú zodpovedné za držanie zvyšku tela. Slabé či ochabnuté chrbtové svaly môžu zapríčiniť pri väčšej dlhodobej námahe alebo vyššej telesnej hmotnosti nepríjemnú bolesť.

 
 

Multifunkční lavička inSPORTline Bastet

Multifunkčné lavice
Súčasťou multifunkčných lavíc je kombinácia väčšinou troch a viac rôznych strojov na rôzne partie. Príkladom môže byť lavica na obrázku, ktorá obsahuje nastaviteľnú lavicu, Scottovu lavicu, sťahovaciu kladku, stojan na bench press a adaptér na predkopávanie a zakopávanie.

Multifunkčné lavice sú najlepším variantom pre tých, ktorí chcú ušetriť nielen peniaze, ale aj miesto.

 
 

3. Na čo pri výbere nezabudnúť

Príslušenstvo

K laviciam je možné dokupovať aj rôzne príslušenstvo, ako napr. adaptér na fixáciu nôh, posilňovaciu sťahovaciu kladku, adaptér na predkopávanie a zakopávanie, Scottovu lavicu alebo prípadne celé stojany (na mŕtvy ťah a drepy, bench-press stojan alebo obyčajný stojan na činky a závažia).

Konštrukcia a montáž – Zvládnem to sám/sama?

Lavice sa konštrukčne líšia predovšetkým vzhľadom k výbave. Rovná či šikmá lavica bude logicky oveľa jednoduchšia na zostavenie, než multifunkčná bench-press lavica so sťahovacou kladkou, adaptérom na predkopávanie, zakopávanie a rozpažovanie.

Avšak každý priemerne zručný človek si poradí s každou posilňovacou lavicou a to aj so zložitejšími multifunkčnými. Pri každom produkte nájdete podrobný návod, ako lavicu zložiť, ale aj keby ste si neverili alebo mali s montážou problém, máme pre Vás riešenie. Môžete využiť služby odbornej montáže produktov skupiny 1, ktorá sa vzťahuje na všetky posilňovacie lavice. Tovar Vám bude dopravený prepravnou spoločnosťou a zložený naším vyškoleným servisným technikom, s ktorým si môžete dohodnúť termín tak, ako Vám to bude najviac vyhovovať. Nastavenie stroja zahŕňa aj inštruktáž k jeho používaniu.

Nosnosť a stabilita - Naše ciele vs. Technické parametre

Iná lavica, iná kvalita, iná nosnosť. Pri výbere konkrétnej lavice by sme si mali uvedomiť tri základné veci: koľko vážim, aké váhy chcem dvíhať a koľko chcem vážiť po roku cvičenia. Tu je tiež nutné rozlišovať nosnosti samotných lavíc a nosnosti operadiel, fixačných častí atď. Všetky informácie o produktoch sú k dostaniu buď priamo na stránkach inSPORTline.sk alebo na príslušnom telefónnom čísle e-shopu, na ktorom Vám poradia ľudia školení a znalí v danej problematike.

Čo sa stability týka, lavica by mala byť a dokonca musí byť na rovnom povrchu tak, aby sa nekývala. Ak rovný povrch doma nemáme, možno taký problém vyriešiť záťažovými podložkami o rôznych rozmeroch a hrúbkach.

Dĺžka záruky - Indikátor kvality

Povedzme si to na rovinu. Ak uvidím lavicu so zárukou 2 roky a so zárukou 10 rokov, budem viac veriť tej s desaťročnou zárukou. Dĺžka záruky je akési poskytnutie istoty a vnútorného pokoja od predajcu, pretože indikuje výšku kvality, za ktorou si sám stojí.

Sú záruky zvlášť na rám lavice a zvlášť na ostatné diely, napríklad polstrovanie. Na vybrané produkty značky inSPORTline a Body Solid, ktoré sami vyrábame podľa najprísnejších EU noriem a v najvyššej kvalite, automaticky poskytujeme nadštandardnú záruku 10 rokov na akékoľvek poškodenie rámu.

Pohodlie a bezpečnosť - Na čo nesmieme zabudnúť?

To najdôležitejšie na koniec - naše zdravie, jeho bezpečnosť a pohodlie pri cvičení. Ak máme možnosť, je rozhodne najlepším variantom vyskúšať si lavicu "na vlastnej koži". Lavice sa líšia ako kvalitou použitého materiálu, ako aj spracovaním (predovšetkým silou zvarov, hrúbkou polstrovania, typu a kvalitou plastu pri plastových častiach, a dĺžkou skrutiek).

Nie všetkým vyhovuje to rovnaké, nie každý môže mať to isté zo zdravotných dôvodov. Niekto sa cíti lepšie na mäkšom polstrovaní, na mäkšom "matraci", niekomu viac vyhovujú tvrdšie povrchy.

4. Dôležitá poznámka na záver

Ak sa Vás týka prípad, ktorý sme tu niekoľkokrát spomenuli, tj. ak máte zdravotné problémy, konzultujte vhodnosť posilňovacej lavice pred kúpou najskôr s Vaším lekárom.

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter