Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Aký typ hrazdy zvoliť?

Hrazdy sú jednoduché, ale extrémne účinné posilňovacie pomôcky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácej posilňovni. Umožnia Vám efektívne posilňovať celú hornú polovicu tela pomocou vlastnej hmotnosti, a to priamo z pohodlia Vášho domova. Hrazda Vám pomôže posilniť najmä brucho, prsné svaly, ruky a chrbát. Cvičenie na hrazde je všeobecne považované za najlepší spôsob, ako si vypracovať silný a rozložitý chrbát, bez toho aby ste museli pravidelne navštevovať posilňovňu. Ešte väčšou výhodou hrázd je ale to, že môžu byť umiestnené takmer kdekoľvek - na strop, na stenu, na rebriny, dokonca aj medzi dverné zárubne - a preto sú vhodné aj do malých bytov a iných priestorov s obmedzenou kapacitou. Vo väčšine prípadov navyše nie je ich obstarávacia cena príliš vysoká, takže neváhajte a poďte si s nami vybrať svoju vlastnú hrazdu. Určite sa Vám to oplatí!

Aký typ hrazdy zvoliť?
Aký typ hrazdy zvoliť?


Pred kúpou si dobre premyslite, kam hrazdu umiestnite. Dôsledne si zmerajte všetky potrebné vzdialenosti, a starostlivo podľa nich hrazdu vyberte. Ak uvažujete o kúpe dvernej hrazdy a máte drevené zárubne, dajte si pozor na prípadné poškodenie dverí. V takýchto prípadoch je lepšie zaobstarať si hrazdu nástennú, ktorá sa zavŕta do steny. Pokiaľ máte doma rebriny, môžete si zaobstarať závesnú hrazdu a zachytiť ju na ne. Zmerajte si ale prierez priečky, aby Vám veľkosť hrazdy zodpovedala. Ďalšími dôležitými faktormi pri kúpe hrazdy sú nosnosť a kvalita spracovania a materiálu (najviac sa odporúčajú oceľové hrazdy s protišmykovou úpravou).

Ako už bolo spomenuté, výber hrazdy záleží najmä na tom, kam ju plánujete umiestniť. Podľa tohto kritéria delíme hrazdy na dverové, nástenné, stropné a voľne stojace. Ďalej tiež ponúkame rôzne typy bradiel, s ktorými môžete svoj repertoár posilňovacích cvikov ešte rozšíriť. Starostlivo zvážte, ktorý z výrobkov Vám bude vyhovovať najlepšie.


Dverové hrazdy

Dveřní hrazdyDverové hrazdy sú veľmi praktickou pomôckou k formovaniu svalov v hornej polovici tela. Tieto hrazdy sa do dverí pripevňujú buď roztiahnutím alebo zavesením za zárubne. Rozhodnite sa teda, či budete chcieť jednoduchú teleskopickú hrazdu, alebo závesnú hrazdu s viacerými úchytmi. Niektoré dverné hrazdy sú dodávané s doplnkovým príslušenstvom, akým sú napríklad gumové tiahla alebo bezpečnostné poistky proti uvoľneniu. Okrem posilnenia horných partií dochádza pri cvičení tiež k spevneniu stabilizačných svalov, čo Vám môže pomôcť od dlhodobej bolesti chrbta. Pri posilňovaní sa môžete zamerať na rôzne svalové skupiny podľa toho, ako ďaleko od seba máte ruky, keď hrazdu uchopíte.

Tieto hrazdy sa vyznačujú rýchlou a jednoduchou montážou - a rovnako ľahko je možné ich z dverí uvoľniť. To je výhodou obzvlášť ak doma nemáte veľa miesta, alebo nemáte z akéhokoľvek dôvodu možnosť navŕtať hrazdu do steny. Pri drevených zárubniach nie je odporúčané používať teleskopickú hrazdu, pretože hrozí nebezpečenstvo poškodenia dverí.

Výhody: netreba vŕtať, šetria miesto, jednoduché upevnenie, možnosť pripevnenie k hornej i spodnej časti dverí
Nevýhody: pri zlom upevnení teleskopických variantov hrozí zničenie dverných zárubní

Viac o výbere dverovej hrazdy >> tu<<


Nástenné hrazdy

Nástenné hrazdy sa pripevňujú na stenu pomocou skrutiek a rovnako ako dverové hrazdy slúžia na cvičenie príťahov a zhybov a pre posilňovanie chrbta, rúk i prsných svalov. Pri nástenných hrazdách sledujte vzdialenosť medzi úchopmi aj ich šírku. Zvoľte si také rozmery, aké Vám budú najlepšie vyhovovať. Niektoré nástenné hrazdy poskytujú možnosť meniť uhol a vzdialenosť úchopov. Zamyslite sa teda tiež nad tým, ktoré skupiny svalov budete chcieť posilňovať. Nástenné hrazdy sú zvyčajne robustné a majú vyššiu nosnosť než hrazdy dverové. Výška umiestnenia záleží len na Vás, takže si v tomto ohľade môžete hrazdu plne prispôsobiť svojim potrebám. Pri nákupe si potom dávajte pozor, či sú súčasťou balenia aj skrutky pre priskrutkovanie.

V tejto kategórii sú zahrnuté tiež hrazdy na rebriny. Tieto hrazdy netreba skrutkovať - stačí ich na rebriny zavesiť, a to buď v ich hornej alebo spodnej časti. Nezabudnite si zmerať prierez priečky, aby Vám veľkosť hrazdy zodpovedala.

Výhody: nastavenie výšky podľa vlastných potrieb, nezaberajú veľa miesta, viac druhov úchopov
Nevýhody: po priskrutkovaní už nemožno meniť polohu

Viac o výbere nástennej hrazdy >> tu<<


Stropné hrazdy

Stropní hrazdaStropná hrazda je variantom hrazdy nástennej, ak máte dostatočne vysoké stropy. Túto skvelú pomôcku k posilňovaniu je ale treba riadne upevniť, aby ste sa vyhli nebezpečným pádom alebo zraneniam. Keď práve necvičíte, môžete ju použiť aj na zavesenie boxovacieho vreca alebo závesného posilňovacieho systému. Na správne pripevnenej stropnej hrazde možno, rovnako ako s ostatnými druhmi hrázd, posilňovať ruky a brušné a chrbtové svaly. Ak sa chcete pýšiť rovným širokým chrbtom a vypracovaným hrudným košom, pravidelné cvičenie na stropnej hrazde je pre Vás určite tou správnou cestou. Tieto hrazdy môžu mať niekoľko úchopov, čo dodá Vášmu tréningu na rôznorodosti. Na pripevnenie stropnej hrazdy budete potrebovať vŕtačku s vrtákom do muriva a rozperky.

Výhody: umiestnite prakticky kdekoľvek, možno použiť na zavesenie boxovacieho vreca alebo závesného posilňovacieho systému, vyššia nosnosť
Nevýhody: náročnejšia montáž

Viac o výbere stropnej hrazdy >> tu <<


Voľne stojace hrazdy

Volně stojící hrazdaVoľne stojace hrazdy majú robustnú konštrukciu a slúžia k efektívnemu posilňovaniu celého tela (variabilita cvikov závisí na prevedení jednotlivého modelu - typ a počet úchopov a pod.). Voľne stojace hrazdy sú dostatočne stabilné na to, aby uniesli celú Vašu hmotnosť aj bez pripevnenia. Jedná sa o posilňovacie pomôcky, na ktorých môžete trénovať zhyby, kľuky, príťahy a ďalšie cviky za využitia vlastnej hmotnosti. Mnoho modelov má navyše čalúnenú opierku chrbta a penové úchyty pre väčšie pohodlie pri cvičení. Voľne stojace hrazdy zaberú samozrejme viac miesta ako hrazdy, ktoré pripevňujete na steny a do dverí - starostlivo teda zvážte, kam chcete hrazdu umiestniť a či na to máte dostatočný priestor. Ak doma máte plávajúcu podlahu, alebo iný chúlostivý povrch, odporúčame pod hrazdu zakúpiť ochrannú podložku.

Výhody: väčšie variácie cvikov, úchyty na kľuky, niektoré modely s pohodlnou opierkou
Nevýhody: väčšia priestorová náročnosť, náročnejšie na prenášanie

Viac o výbere voľne stojacej hrazdy >> tu<<


Bradlá

BradlaBradlá určite poznáte ako klasické gymnastické náčinie, rozhodne ale nie sú určené iba gymnastom. Majú podobu dvoch horizontálnych tyčí paralelne umiestnených v určitej vzdialenosti vedľa seba. Niektoré typy bradiel sú prepojené, iné sú k dostaniu samostatne. Pre tých, ktorí nechcú kompletnú stojanovú konštrukciu s bradlami alebo na ňu nemajú miesto, sú tu aj bradlá nástenné, ktoré sa priskrutkujú na stenu ako hrazda, prípadne menšie viacúčelové bradlá, ktorá možno ľahko prenášať. Prepojené bradlá majú robustnejšiu konštrukciu, a preto unesú väčší hmotnostný limit. Tréning na bradlách ponúka širokú škálu cvikov na posilnenie rôznych telesných partií a zlepšenie celkovej koordinácie. Bradlá sa hodia aj k vonkajšiemu fitness cvičeniu, čo je v dnešnej dobe veľký trend (niektorí nadšenci cvičia aj na preliezačkách na detských ihriskách). Ak posilňujete s bralami vo vnútorných priestoroch, je vhodné si pod ne zaobstarať ochrannú podložku.

Výhody: efektívne posilnenie hornej časti tela, zlepšenie koordinácie a výdrže
Nevýhody: u robustnejších modeloch vyššia cena a potreba väčšieho priestoru

Viac o výbere bradiel >> tu<<
 

A s čím budete posilňovať Vy?


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter