Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať dverovú hrazdu?

Posilňovanie na hrazde je považované za ten najlepší spôsob, ako posilniť hornú polovicu tela a vypracovať si tak chrbtové svaly. Jedná sa o veľmi prirodzený pohyb, pretože pri cvičení pracujete so svojou vlastnou hmotnosťou. Dverové hrazdy ponúkajú možnosť trénovať na hrazde aj v prípade, že nemáte doma miesta nazvyš. Dvere má doma každý a hrazdu z nich možno rýchlo odinštalovať, aby neprekážala. Tieto hrazdy sú tiež ideálnou voľbou, ak nemáte z akéhokoľvek dôvodu možnosť vŕtať do stien a zaobstarať si tak hrazdu na strop alebo na stenu. Dverové hrazdy sú teda ideálnou voľbou, ak bývate v malom byte, alebo napríklad na internáte.

Ak ste sa rozhodli zakúpiť si dvernú hrazdu, ale nie ste si istí, aký typ zvoliť, ste na správnom mieste. V tomto radcovi sa dozviete, čo je pri výbere takejto hrazdy najdôležitejšie a na čo si dávať pozor.

Dvakrát meraj…

Najdôležitejšie je zistiť, ktoré z ponúkaných hrázd bude možné pripevniť práve do Vašich dverí. Ak doma máte štandardné dvere (70-80 cm), je výber viac-menej jednoznačný. Starostlivo si zmerajte šírku priechodu (je lepšie merať priamo celkovú šírku dverí, ako voľný priestor medzi rámom). Zmerajte tiež šírku zárubní - niektoré staršie domy ich majú širšie, než je obvyklé. V popise každého produktu potom nájdete požadované rozmery hrazdy, rovnako tak ako rozmery dverí nutné k jej riadnemu uchyteniu.

Ak si chcete kúpiť samo vzpernú hrazdu s úchytmi presahujúcimi šírku dverného rámu, uistite sa, že v priestore okolo dverí nebude hrazde nič prekážať (steny, nábytok).

Zvážte nosnosť hrazdy

Pri výbere je samozrejme tiež dôležitá nosnosť výrobku. Dverové hrazdy majú z pochopiteľných dôvodov nižšiu nosnosť ako hrazdy vŕtané do steny. Maximálnu nosnosť uvedenú výrobcom v žiadnom prípade neprekračujte, mohli by ste z hrazdy spadnúť a privodiť si zranenie.

Nakoniec si vyberte typ, ktorý Vám najlepšie vyhovuje

Podľa spôsobu upevnenia sa dverné hrazdy delia na teleskopické a samovzperné:

  • Teleskopická dverová hrazda - Teleskopická hrazda je nenápadná a jednoduchá varianta. Do dverí sa upevňuje jedným z dvoch spôsobov - buď sa na každú stranu dverového rámu pripevnia držiaky a do tých sa potom hrazda zasunie, alebo sa hrazda umiestni medzi dverné rámy a skrutkovaním sa predlžuje, kým nie je pevne vzopretá. Na tejto hrazde máte v zásade možnosť iba dvoch úchopov, ale ak chcete cvičiť iba príťahy a nechcete za hrazdu príliš utrácať, bude pre vás táto varianta ideálna.

  • Samovzperná dverová hrazdaSamovzperná hrazda nepotrebuje upevňovať vôbec. Jej zadná časť sa oprie o hornú zárubňu a vplyvom váhy užívateľa sa zaprie o dverný rám. Keď budete s cvičením hotoví, jednoducho ju zase zložíte a uložíte, aby vám neprekážala. Oproti teleskopickej hrazde ponúka táto varianta viac úchopov a tým pádom možnosť posilňovať širší okruh svalov. U týchto hrázd je dôležité sa uistiť, že máte správnu šírku dverí a že vaša hmotnosť zodpovedá nosnosti predpísanej výrobcom. V opačnom prípade môže dôjsť k pádu a zraneniam.
 

Vyberte si hrazdu do dverí podľa svojich predstáv:

Súvisiace kategórie


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter