Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať voľne stojacu hrazdu?

Ak sa chcete zamerať na tréning hornej časti tela, najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zaobstarať si hrazdu. Každý musí zohľadniť priestor, ktorý doma má a zvoliť si taký typ hrazdy, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Ak na to máte dostatok miesta, určite zvážte kúpu voľne stojacej hrazdy. Vyžaduje síce väčší priestor na cvičenie ako napríklad hrazda nástenná, na druhej strane ale môžete očakávať rozšírené možnosti tréningu a ďalšie výhody. Ak potrebujete hrazdu s vyššou nosnosťou, ale nechcete kvôli nej vŕtať do steny alebo stropu, je tu voľne stojaca hrazda práve pre vás.

Čo od svojej hrazdy očakávate?

Jednotlivé modely voľne stojacich hrázd sa môžu líšiť prevedením i počtom možných cvikov. Používatelia sa pri výbere väčšinou riadia podľa toho, ako možno konkrétne hrazdy využiť:

  • Nastavenie výšky hrazdy a ďalšieho náčinia k priťahovaniu - Voľne stojace hrazdy sú na tom zďaleka najlepšie, čo sa týka úpravy výšky hrazdy podľa potrieb používateľa. Väčšina hrázd tohto druhu poskytuje niekoľko nastaviteľných úrovní hrazdovej tyče. To je obzvlášť výhodné pre ľudí s nadpriemernou výškou, ktorí zvyčajne majú problém s nájdením optimálnej polohy hrazdy pre cvičenie. Na rozdiel od nástennej hrazdy nastavená výška nie je permanentná a hrazdu preto môže využívať viac používateľov.
  • Hrazdy vhodné do vonkajších priestorov - Tieto hrazdy sú vyrobené z antikoróznych materiálov a zvyčajne sú súčasťou modelu posilňovacej veže, ktorá ponúka okrem príťahov ďalšie cvičenia. Treba sa rozhodnúť, či takéto hrazdy chcete využívať iba vonku, alebo či ich v zimných mesiacoch plánujete premiestniť do vnútorných priestorov. Ak áno, mali by ste vziať do úvahy hmotnosť výrobku a náročnosť jeho presunu.
  • Neprenosné voľne stojace hrazdy - Tieto hrazdy sú robustné a ťažko sa s nimi manipuluje, zároveň sú však stabilné a poskytujú ďalšie posilňovacie prvky, ako napríklad bradlá, nástavce na kľuky a pod.

Nech už si zvolíte hrazdu akúkoľvek, pre použitie vo vnútorných priestoroch je vždy dobré kúpiť si pod ňu ochrannú podložku.

Podľa čoho voľne stojacu hrazdu vyberať?

Na trhu je celý rad druhov a modelov voľne stojacich hrázd a každá sa svojimi vlastnosťami aspoň čiastočne odlišuje od tých ostatných. Vďaka tomu je síce akákoľvek kategorizácia týchto výrobkov trochu obťažná, na druhej strane to ale znamená, že si môžete svoju novú hrazdu vyberať na základe špecifických požiadaviek a vlastností. V nasledujúcich bodoch sme zhrnuli tie najdôležitejšie faktory, ktoré by ste mali pred kúpou voľne stojacej hrazdy zvážiť:

Materiál

Na materiáli záleží! Odporúča sa kupovať voľne stojace hrazdy vyrobené najmä z ocele, pretože sú najrobustnejšie a najstabilnejšie. Ich nevýhodou je ale to, že je veľmi namáhavé ich niekam presunúť. Ľahšie a skladnejšie modely sú väčšinou vyrobené z hliníka, aby sa dali ľahšie skladať alebo prenášať. Tieto hrazdy majú ale nižšiu nosnosť a môžu pôsobiť nestabilným dojmom.

Väčšina multifunkčných hrázd má čalúnené opierky chrbta a predlaktia pre väčšie pohodlie pri posilňovaní. Pri väčšine hrázd sú úchopy vybavené penovými gripmi.

Robustnosť

Čím robustnejší materiál, tým je samozrejme hrazda ťažšia a horšie sa s ňou manipuluje. Na druhej strane sú ale tieto hrazdy a posilňovacie veže stabilnejšie bez toho, aby sa museli pripevňovať k stene alebo k podlahe. Ak však budete chcieť hrazdu čas od času premiestniť, alebo ju v lete používať vonku, budete pravdepodobne preferovať ľahší variant.

Rozšírené možnosti využitia

Voľne stojacu hrazdu si spravidla používatelia nekupujú iba kvôli príťahom, ale tiež preto, že ponúka možnosť ďalších posilňovacích cvičení (multifunkčné hrazdy sú často kombinované s bradlami). Niektoré voľne stojace hrazdy vám dokonca umožnia okrem hornej polovice tela posilňovať aj nohy, prípadne sú vybavené prvkami na kľuky či sedy-ľahy. Dobre si preto rozmyslite, čo od takejto hrazdy očakávate a ktoré cviky uprednostňujete. Niektoré multifunkčné hrazdy možno dokonca rozložiť tak, že plnia funkciu posilňovacej lavice. Zakúpenie hrazdy s takto rozšíreným okruhom použitia by mali zvážiť predovšetkým používatelia, ktorí už nejaké posilňovacie náradie vlastnia a mohli by ho tým pádom s hrazdou kombinovať.

Nosnosť

Uistite sa, že vami vybraná voľne stojaca hrazda unesie vás a kohokoľvek iného, kto na nej bude s najväčšou pravdepodobnosťou cvičiť. Väčšina voľne stojacich hrázd má pomerne vysokú nosnosť, obzvlášť tie robustné.

Výška hrazdy

Je nutné si uvedomiť, že vaša výška vás môže vo výbere novej hrazdy obmedziť. Pamätajte, že správny príťah musí začať z pozície, v ktorej máte pri uchopení hrazdy ruky plne natiahnuté. Radšej si teda vyberte hrazdu, pri ktorej možno výšku hrazdovej tyče nastaviť do optimálnej polohy aj pre vás.

Dostatok priestoru

Voľne stojace hrazdy majú tú nevýhodu, že okolo seba potrebujú dostatok priestoru. Tiež je nutné dávať si pozor aj na dostatočnú vzdialenosť od stropu, takže je najlepšie pred kúpou všetky vzdialenosti starostlivo zmerať a porovnať s parametrami výrobku, ktorý ste si vyhliadli. Hodia sa teda skôr do domácich posilňovní alebo otvorenejších priestorov.
 

Teraz už určite nájdete hrazdu, ktorá vám bude vyhovovať:

Súvisiace kategórie


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter