Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Aký je rozdiel medzi športtesterom a outdoorovým prístrojom?

Veľa zákazníkov sa pýta, aký je vlastne medzi športtestermi a outdoorovými prístrojmi rozdiel. Niet sa čomu diviť, na prvý pohľad moc rozdielov zjavných nie je. Až keď sa začnete zaoberať funkčným vybavením jednotlivých prístrojov, zistíte, že sa líšia najmä v oblastiach využitia. V tomto radcovi si stručne vysvetlíme, kedy je vhodné investovať do športtestera a kedy si naopak zaobstarať outdoorový prístroj.

Športtester - monitoruje vašu tepovú frekvenciu

Hlavnou funkciou športtestera je meranie tepovej frekvencie, ktorá používateľovi pomáha stanoviť si optimálnu intenzitu vykonávanej športovej aktivity a je teda kľúčom k čo najefektívnejšiemu športovaniu. Okrem monitorovania tepovej frekvencie je väčšina športtesterov vybavená aj meraním času a krokomerom. Športtestery vyššej úrovne môžu mať rad ďalších užitočných funkcií, ako napríklad GPS, zaznamenávanie tréningových dát, počítanie spálených kalórií a pod. Na základe nameraných údajov športtester vyhodnocuje vašu športovú aktivitu a pomáha vám tak docieliť čo najlepšie výsledky.

Športtester je teda vhodné si zaobstarať, ak aktívne športujete a chcete zo svojej námahy vyťažiť čo najviac, prípadne ak chcete mať podrobný dlhodobý prehľad o svojom tréningu. Hlavným účelom každého športtestera je snímanie tepovej frekvencie, ale väčšina z nich je doplnená o mnoho ďalších užitočných funkcií. GPS u športtesterov nie je podmienkou. Na trhu nájdete ľahké jednoduchšie športtestery aj robustnejšie multifunkčné prístroje - stačí si vybrať podľa vašich potrieb a nárokov.

Outdoorový prístroj - sprevádza vás na výpravách do voľnej prírody

Outdoorové prístroje sú určené predovšetkým do terénu. Sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov a dokážu tak odolať extrémnym podmienkam. Ich základná výbava by mala obsahovať výškomer, tlakomer a kompas. Samozrejmosťou je potom funkcia GPS, vďaka ktorej môžete sledovať svoju polohu, orientovať sa na mape, a dokonca nájsť aj cestu späť. Tieto prístroje majú za úlohu vám čo najviac uľahčiť pobyt v prírode, a preto sú vybavené veľmi špecifickými funkciami, ako napríklad búrkovým alarmom alebo upozornením na východ a západ slnka. Niektoré modely sú uspôsobené pre poľovníkov a lovcov, a to tak, že dokážu detegovať spätný ráz výstrelu. Ďalšie majú hĺbkomer alebo disponujú funkciou meteorologickej stanice. Na rozdiel od športtesterov nemusia byť outdoorové hodinky vybavené funkciou meranie tepovej frekvencie, aj keď mnoho z nich to aj tak umožňuje (hrudný pás však často nie je súčasťou balenia a je potrebné ho dokúpiť). Väčšina outdoorových hodiniek je vhodná tiež k športovaniu, aj keď k tomu viac extrémnemu. Niektoré funkcie sa tak môžu prelínať s funkciami športtestera, ako napríklad stopky, fitness test alebo počítanie spálených kalórií.

Outdoorové prístroje sú tu skrátka na to, aby vám v prírode poskytli všetku podporu a komfort, či už športujete alebo sa vydávate na prieskum. Vďaka tým najmodernejším technológiám sa vyznačujú svojou presnosťou a vysokou výdržou batérie, takže s nimi môžete vyraziť aj do tých najodľahlejších miest. Všetky outdoorové prístroje sú veľmi odolné, čo sa vyznačuje robustnejším dizajnom.


Asi ste si všimli, že niektoré funkcie sa môžu u oboch typov prístrojov prekrývať. V dnešnej dobe má už väčšina športtesterov GPS a niektoré dokonca disponujú výškomerom alebo kompasom. Outdoorové hodinky sú zase často kompatibilné s hrudným pásom. U niektorých je obsiahnutý priamo v balení a pri niektorých je potrebné ho dokúpiť, každopádne možnosť snímania tepovej frekvencie už nie je u týchto prístrojov ničím zvláštnym. Pri výbere vhodného prístroja teda záleží na tom, kde a za akých podmienok ho chcete používať a či máte nejaké špeciálne nároky (napríklad viditeľnosť displeja pre okuliare s nočným videním alebo vysoká vodoodolnosť pre potápanie).

 

Súvisiace informácie:


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter