Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako správne cvičiť so športtesterom?

V spolupráci s naším tímom špecialistov sme pripravili poradcu na tému "Ako správne cvičiť so športtesterom". Najskôr sa zameriame na to, prečo a ako spočítať optimálnu tepovú frekvenciu a neskôr sa pozrieme na to, v čom nám pomôže samotný športtester.

Ako správne cvičiť so športtesterom?
Ako správne cvičiť so športtesterom?


Aeróbna činnosť alebo ako chudnúť:

Pokiaľ chcete efektívne a správne chudnúť je nutné sa vyvarovať mnohým chybám, ktoré môžu Vašu snahu znehodnotiť. Nie je dôležité počas cvičenia lapať po dychu a pohybovať sa na hranici vyčerpania, ale to, koľkokrát za minútu sa Vaše srdce stiahne (tepová frekvencia, skrátene TF). Ak to preháňate a Vaše srdce bije ako o závod frekvenciou okolo 170 a viac úderov za minútu, môžete si byť istí, že sa driete takmer zbytočne. Vaše telo nie je schopné v tomto stave tuky spaľovať. Spaľuje len cukry, a ak aj tie telu dôjdu začne spaľovať svalovú hmotu. 

Aby ste efektívne chudli, teda spaľovali tuky, musíte docieliť tzv. aeróbnu činnosť, čo je dlhodobá športová činnosť s dĺžkou nad 20 minút so stálou záťažou pre organizmus, u ktorej vaše srdce tepe optimálnou rýchlosťou. Táto optimálna rýchlosť (tepová frekvencia) sa pohybuje niekde medzi 120-145 tepmi v závislosti od pohlavia, veku, výšky postavy a hmotnosti. Je nutné ju teda vždy počítať pre každého jedinca individuálne.

Výpočet optimálnej TF:

Potrebujete poznať maximálnu a minimálnu tepovú frekvenciu (SFmax a TFmin). Maximálnu TF získame vzorcom 220 - Váš aktuálny vek. Minimálnu TF zmeriame na zápästí v pokojovom režime. Ľahnite si na cca 5 minút na chrbát, ležte v úplnom pokoji a nereagujte na žiadne okolité podnety. Po 5 minútach si zmerajte TF na zápästí alebo inom pulznom bode (napr. krčnej tepne). Výsledná hodnota srdcových tepov za minútu je teda TFmin.

Odpočítaním SFmax - TFmin dostanete tzv. Tepová rezervu (TR).

Váš optimálny tep pre chudnutie potom spočítate: 
TR * 0,6 + TFmin

Príklad: Ak je môj vek 32 rokov a nameral som si pokojovú TFmin 70 tepov / min potom je moja optimálna TF 141 tepov za minútu. Podľa vzorca: 
(((220 - 32) - 70) * 0,6) + 70 = 140,8 

Použitie športtestera:

Jedine stálou kontrolou TF počas cvičenia pomocou merača tepovej frekvencie možno dosiahnuť efektívneho chudnutia a výraznejšieho zlepšenia fyzickej kondície!

Použitím športtestera sme schopní mať počas cvičenia a fitness aktivít ako je jazda na bicykli, kolieskových korčuliach či beh neustále TF pod kontrolou.

Športtester sú v podstate náramkové hodinky doplnené o hrudný pás, pričom z hrudného pásu je počas tréningu nepretržite bezdrôtovo prenášaná Vaša TF do hodiniek, ktoré ho dokážu zobrazovať a navyše sú schopné zvukom signalizovať nežiaducu zmenu TF smerom nahor alebo nadol. Môžeme sa tiež čím ďalej častejšie stretnúť s komfortným snímaním tepovej frekvencie zo zápästia pomocou optického senzora. Viac informácií o športtesteroch nájdete v článku "Ako vybrať športtester?".

Reálne tak dochádza k situácii, že napr. vozím sa na bicykli či korčuliach a chcem spaľovať tuky, použijem športtester, ktorý ma stále udržuje v optimálnej zóne TF. Ak svojou aktivitou prekročím túto zónu hore alebo dole, športtester ma ihneď upozorní zvukovým signálom alebo vibráciou, na základe ktorého krátkodobo zvýšim či znížim fyzickú aktivitu. Jedine tak efektívne spaľujem nepotrebné tuky a posilňujem svalovú hmotu, čím zvyšujem svoju celkovú fyzickú kondíciu.

Je tiež nutné si uvedomiť, že aeróbna aktivita vhodná pre chudnutie nie je zďaleka len o cvičení v posilňovni na bežeckých pásocheliptikalochrotopedoch či ďalších trenažéroch. S použitím športesteru sa aeróbnou aktivitou stáva rovnako aj korčuľovanie na in-line korčuliachchôdza s palicami Nordic Walkingjazda na bicykli či kolobežke, klasický beh a ďalšie aktivity prevádzkované v teplejších mesiacoch vonku v prírode. Skvelo sa javia elektrobicykle, kde pri ťažkých výjazdoch môžete využiť silnejšiu dopomoc motora, aby ste neprekročili optimálnu zónu tepovej frekvencie. A navyše prejdete ďalej za kratšiu dobu.

Pre porovnanie, ak budete cvičiť hodinu na rotopede bude Vaša kalorická spotreba približne 1 700 kJ. Ak jazdíte podobne dlho napr. na in-line korčuliach môže výdaj dosahovať aj 2 500 kJ.

Ideálne je teda vonkajšie aeróbne cvičenie (beh, jazda na bicykli alebo kolieskových korčuliach) so športtesterom doplnené o posilňovanie s posilňovacími pomôckami. Dochádza tak k systematickému spevňovaniu všetkých častí tela a s využitím športtestera aj k efektívnemu odbúravaniu tukových tkanív.

"Veľa úspechov praje tím inSPORTline trénerov a výživových poradcov..."


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter