Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať športtester?

Ako vybrať športtester?
Ako vybrať športtester?

Športtestery sú v dnešnej dobe nevyhnutným doplnkom každého, kto aktívne športuje. Sú tu na to, aby vám pomohli sledovať intenzitu záťaže pri tréningu, upravovať ju podľa svojich cieľov a vyťažiť tak z vašej športovej aktivity čo najviac. Ich hlavnou funkciou je meranie tepovej frekvencie, ktorá je kľúčom k určeniu optimálnej intenzity cvičenia. Väčšina športtesterov meria tiež čas, rýchlosť a prekonanú vzdialenosť. Prístroje vyššej úrovne ponúkajú mnoho ďalších užitočných funkcií, ako je ukladanie a vyhodnocovanie výsledkov pomocou aplikácií alebo GPS. Na základe nameraných údajov športtester vyhodnocuje vašu športovú aktivitu a pomáha vám tak docieliť čo najlepšie výsledky.

Čo sa týka prístrojov na meranie športových aktivít, môžete sa tiež stretnúť s termínom športové hodinky. V dnešnej dobe sa využitie športtesterov a športových hodiniek v podstate prekrýva a môže vás teda zbytočne zmiasť. Termínom športtester sa pôvodne označovali prístroje, ktoré dokázali merať hlavne čas a tepovú frekvenciu a ich použitie bolo zamerané na beh. Potom ale prišli na trh hodinky s GPS, ktoré vďaka tejto funkcii dokázali počas tréningu merať mnoho ďalších hodnôt. Aj bez funkcie merania tepovej frekvencie tak nájdu široké športové využitie. V dnešnej dobe však väčšina športových hodiniek meranie tepovej frekvencie aj tak ponúka. Všeobecne ale platí, že všetky športtestery dokážu merať tepovú frekvenciu a všetky športové hodinky disponujú GPS funkciou.

Základné funkcie

Športtestery môžu mať celý rad funkcií a špeciálnych vlastností, otázkou však je, či ich využijete. Hlavným účelom športtesteru je meranie tepovej frekvencie. Väčšina ľudí si myslí, že čím viac sa pri tréningu nadrú, tým lepšie výsledky dosiahnu. To je však veľký omyl. Ak budete svoje telo príliš preťažovať, nielenže vám to nepomôže, môžete si navyše ešte ublížiť. Sledovanie tepovej frekvencie v priebehu tréningu vám umožní upravovať intenzitu záťaže podľa toho, aký cieľ chcete dosiahnuť. So športtesterom budete vždy vedieť, či trénujete dostatočne, alebo naopak príliš. Podrobný návod o tom, ako a prečo vlastne športtester používať, nájdete v článku "Ako správne cvičiť so športtesterom".

Monitorovanie tepovej frekvencie

Ako už bolo povedané, monitorovanie tepovej frekvencie je základnou funkciou akéhokoľvek športtestera. U väčšiny prístrojov je tepová frekvencia snímaná hrudným pásom, ktorý je bezdrôtovo prepojený so športtesterom. Dávajte si ale pozor - u niektorých športtesterov nie je hrudný pás súčasťou balenia a je nutné ho dokúpiť. Niektoré prístroje sprostredkovávajú snímanie tepovej frekvencie cez snímač na zápästí alebo na ruke. Takýto snímač je síce pohodlnejší a menej nápadný ako hrudný pás, má ale svoje nevýhody. Snímač srdcového tepu na hrudníku je presnejší a vydrží pracovať dlhšie. Prístroje so snímačom tepu na zápästí alebo na ruke sa musia často dobíjať.

Pri hrudnom páse je dôležité, akým spôsobom sa dáta do športtestera prenášajú. Prenosový signál môže byť buď digitálny (kódovaný) alebo analógový (nekódovaný). Prístroje s analógovým signálom nie sú vhodné ak cvičíte v skupine s viacerými ľuďmi - môže dôjsť k rušeniu signálov a prenosu dát do zlého športtestera. Pomocou digitálneho signálu sa hodinky a hrudný pás spárujú a nehrozí teda, že by váš športtester začal zaznamenávať tep niekoho iného. Ak ale mienite trénovať osamote, športtester s analógovým signálom vám postačí.

Väčšina športtesterov dokáže určiť tréningové zóny (oblasti tepovej frekvencie podľa záťaže organizmu). Ak tepová frekvencia z danej tréningovej zóny vystúpi, prístroj vás upozorní zvukovým signálom. Používateľ následne buď zvýši alebo zníži záťaž tak, aby sa jeho tepová frekvencia dostala späť do žiadúcej zóny.

Kalórie

Športtestery dokážu spálené kalórie vypočítať podľa telesných parametrov, ktoré do nich zadáte (vek, pohlavie, hmotnosť, výška). Skutočná spotreba kalórií závisí na ďalších faktoroch a hodnota nameraná športtesterom je teda iba orientačná. Aj tak ide o užitočnú funkciu, pomocou ktorej môžete porovnávať rôzne tréningové plány alebo sledovať svoj pokrok pri chudnutí.

Pripojenie k počítaču/aplikácii, ukladanie informácií, pamäť

Mnoho športtesterov je už dnes vybavených pamäťou na ukladanie dát nameraných pri predchádzajúcich tréningoch. Jednotlivé modely sa odlišujú kapacitou pamäte a tým, ako dlho je možné dáta v prístroji uchovať. Zaznamenané hodnoty môže prístroj ďalej využiť na vyhodnotenie kondície, sledovanie vášho pokroku pri tréningu atď. Toto väčšinou prebieha pomocou príslušnej aplikácie na vašom počítači alebo mobilnom zariadení, ku ktorým sa športtester pripojí pomocou funkcie Bluetooth. Niektoré športtestery možno pripojiť priamo k počítaču, väčšinou pomocou USB konektora. Budete tak mať plne k dispozícii dlhodobé záznamy o vašej športovej aktivite. Ak si chcete viesť podrobné záznamy o svojom tréningu, je dobré informovať sa aj o aplikáciách, ktoré jednotlivé športtestery používajú a o tom, s ktorými operačnými systémami sú tieto aplikácie kompatibilné.

Rýchlosť a vzdialenosť

Ak sa chcete zamerať na čas a nameranú vzdialenosť vášho tréningu, je vhodné kúpiť si športtester s GPS funkciou, ktorá vám najlepšie pomôže tieto hodnoty sledovať. GPS funkcia je vhodná najmä pre meranie dlhších trás, pretože tam dochádza k menšej odchýlke. Funkcia GPS má tú výhodu, že ju možno využiť aj na bicykli alebo napríklad na vode. GPS má v dnešnej dobe väčšina športtesterov vyššej kvality. Sú zariadené tak, aby mohli okrem vašej rýchlosti a prekonanej vzdialenosti merať napríklad aj tempo.

Na čo budete športtester vlastne používať?

Na trhu je nepreberné množstvo športtesterov pohybujúcich sa v rôznych cenových kategóriách. Na vás je, aby ste si ujasnili, na čo budete športtester používať. To by mal byť ten hlavný faktor, podľa ktorého sa budete rozhodovať. Od plánovaného využitia športtestera sa budú ďalej odvíjať jeho funkcie, vlastnosti a tiež cena. Ak si chcete iba kontrolovať tepovú frekvenciu počas tréningu, nie je potrebné investovať do prístroja, ktorý dokáže sledovať vašu polohu pomocou GPS alebo merať okolitú teplotu. Ak hľadáte naopak spôsob, ako podrobne monitorovať svoj tréning a zaznamenávať dáta, je vhodné zakúpiť si prístroj so špecializovanými funkciami a širším okruhom využitia.

Chudnutie

Ak chcete začať chudnúť, zakúpenie športtestera je ten správny prvý krok. Športtester vám pri tréningu pomôže udržiavať vašu tepovú frekvenciu na optimálnej úrovni pre spaľovanie tukov. K tomu vám postačí v podstate akýkoľvek športtester. Je ale vhodné zaobstarať si taký, ktorý bude vedieť počítať tiež spálené kalórie, aby ste mali celkový prehľad o tom, ako efektívne cvičíte.

Behanie

Športtester vám pri behaní môže veľmi pomôcť, záleží ale na tom, aké funkcie budete vy osobne potrebovať. Ak si vystačíte s meraním tepu a času, bude vám vyhovovať v podstate akýkoľvek športtester. Pokročilejší bežci si budú chcieť zmerať tiež odbehnutú vzdialenosť alebo rýchlosť behu. Existujú športtestery, ktoré ponúkajú špeciálne bežecké funkcie, ako napríklad intervalový tréning, zaznamenávanie dráhy pomocou GPS, navigácia (ak beháte v prírode) a ďalšie. Ak beháte za každého počasia, zvoľte si radšej prístroj, ktorý je vodotesný a odolá rôznym prírodným vplyvom.

Jazda na bicykli

Zo športtesterov sú pre cyklistické účely najvhodnejšie viacúčelové prístroje, ktoré dokážu vyhodnocovať aktivity viacerých športov. Viacúčelové športtestery môžu pomocou funkcie GPS merať ako rýchlosť, tak vzdialenosť. Pri športtesteroch, ktoré mienite používať za jazdy na bicykli je tiež vhodné uistiť sa, že sú vodoodolné - pre prípad, že budete musieť ísť za nepriaznivých podmienok. Ak potrebujete prístroj iba k jazde na bicykli a pri iných športoch ho nevyužijete, je pre vás skôr vhodný cyklocomputer, ktorý sa dá pripevniť priamo na bicykel a spoľahlivo zaznamenáva všetky pre cyklistov dôležité dáta.

Plávanie

Ak hľadáte športtester vhodný na plávanie, je samozrejme najdôležitejšia jeho vodoodolnosť. Skontrolujte si, do akej hĺbky sa so športtesterom smiete ponoriť. K plaveckým účelom sa väčšinou hodia multifunkčné prístroje určené pre viac športov, ale je potrebné zohľadniť to, že u väčšiny prístrojov nebude pod vodou fungovať prenos signálu snímača tepovej frekvencie. Ak je pre vás teda plávanie prioritou, je potrebné sa zamerať na prístroje priamo prispôsobené pre plávanie a potápanie. Niektoré športtestery potom dokážu počítať počet temp alebo odplávané okruhy v bazéne. Jedným z takýchto prístrojov je napríklad Športtester POLAR Vantage V HR.

Všestranný športovec

Ak športujete aktívne a za každej príležitosti, určite pre vás bude najvhodnejší jeden z multifukčný športtesterov, ktoré sú určené na monitorovanie priebehu mnohých športových aktivít. K takýmto prístrojom patria napríklad multišportové hodinky značky Suunto, ktoré podporujú viac ako 80 športov a umožňujú vám zdieľať dosiahnuté výsledky s ostatnými cez sociálne siete. Takéto prístroje nielenže merajú dáta, sú tiež schopné vypočítať vám najvhodnejšiu dobu odpočinku a regenerácie.

Ďalšie dôležité faktory pri výbere:

  • Vodoodolnosť - Väčšina športtesterov je vodoodolných. Je ale rozdiel v tom, či s prístrojom vyrazíte behať do daždivého počasia, alebo si s ním pôjdete zaplávať. Vodoodolnosť sa značí niekoľkými spôsobmi, ktoré môžu byť občas mätúce. Preto v parametroch produktov uvádzame iba reálnu hodnotu vodoodolnosti, aby ste to mali jednoduchšie.

  • Displej - Aby ste mohli počas tréningu pohodlne kontrolovať namerané hodnoty na displeji, musíte na neho dobre vidieť. Väčšina športtesterov disponuje podsvieteným LCD displejom, z ktorého je možné hodnoty dobre čítať aj pri nižšej viditeľnosti. Niektoré prístroje dokonca ponúkajú možnosť rozsvietiť displej ručne a používať ho ako baterku. Ďalšie športtestery možno okrem tlačidiel ovládať aj pomocou dotykového displeja.

  • Veľkosť - Niektoré modely športtesterov sú robustnejšie a môžu vám na ruke pripadať ťažké alebo príliš rozmerné. Ak väčší prístroj s radom funkcií nevyužijete, je lepšie zaobstarať si jednoduchší a menší športtester, ktorý vám na ruke bude sedieť pohodlnejšie.

  • Batéria - S počtom funkcií prístroja sa samozrejme zvyšujú aj nároky na batériu, preto má väčšina multifunkčných prístrojov batériu na dobíjanie. Tie najsilnejšie batérie vydržia aj za stáleho používanie GPS až niekoľko dní. Batérie pri športtesteroch s jednoduchšími funkciami fungujú ako pri klasických hodinkách a musia sa z času na čas vymieňať.

Možno hľadáte niečo iné...

  • Inteligentný náramok - Novodobým trendom v oblasti elektroniky sú inteligentné fitnes náramky. Tieto prístroje monitorujú vašu celodennú aktivitu - počet krokov, kvalitu spánku, tepovú frekvenciu, počet spálených kalórií atď. Pomocou náramku si určíte minimálnu dennú aktivitu a náramok vás bude priebežne motivovať k väčšej aktivite. Náramky sú ľahké a nenápadné a na rozdiel od športtesterov ich nenosíte len počas športových aktivít, ale celý deň. Inteligentné náramky spravidla nie sú tak presné ako športtestery a slúžia skôr na získanie celkového prehľadu o vašej celodennej aktivite.

  • Outdoorové prístroje - Ak sa často zdržiavate v prírode, využijete skôr outdoorové hodinky vybavené špeciálnymi funkciami, ktoré vám pomôžu tráviť čas práve pod šírym nebom. Okrem základných funkcií, ako je výškomer, tlakomer, či kompas, vám tieto prístroje dokážu pomocou GPS nájsť cestu späť alebo predpovedať zmeny počasia. Existujú dokonca aj špeciálne hodinky pre poľovníkov alebo lovcov, ktoré detegujú spätný ráz výstrelu. Outdoorové prístroje sú odolné a dajú sa prepojiť so smartphonom. Sú vhodné najmä pre vysokohorskú turistiku, horolezectvo a extrémne športy, ale aj rybárčenie alebo lov.

Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter