Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

5 tipov pre ľahký výber hriadeľa na činku

5 tipov pre ľahký výber hriadeľa na činku
5 tipov pre ľahký výber hriadeľa na činku

Ak chcete posilniť hornú polovicu tela, s obojručnou činkou nikdy nepochybíte! Jej najväčšou výhodou je samozrejme to, že si ju môžete sami zostaviť presne podľa svojich požiadaviek. Všetko, čo potrebujete, je činkový hriadeľ, kotúče a pár objímok. Prvým krokom je potom správny výber tyče - poďme sa pozrieť, akých kritérií by ste sa mali držať.

1. Priemer hriadeľa

Priemer hriadeľa je zásadný, pretože mu musí zodpovedať priemer otvoru v kotúčoch, ktoré chcete používať. V domácom prostredí sa zvyčajne stretnete s priemermi 30 alebo 25 mm, pri profesionálnom vybavení sa takmer bezvýhradne používajú hriadele olympijské - teda s priemerom 50 mm.

2. Dĺžka hriadeľa

Pre bežné vzpieranie väčšinou postačia činky dlhé 120 až 180 cm. Ak sa chystáte na bench press, zistite si najskôr rozteč stojanu na činku a podľa toho vyberajte dĺžku tyče - zvyčajne sa bude pohybovať v rozmedzí 180 až 220 cm. Hriadele pre jednoručné nakladacie činky sú samozrejme kratšie a ich dĺžka sa pohybuje okolo 35 až 40 cm .

3. Zakrivenie a tvar

Zakrivenie činkovej osi vám pomôže zamerať sa na špecifické svalové skupiny. Kým klasická rovná os je vhodná pre bench press v ľahu alebo posilňovanie bicepsov v stoji, os so zakrivením využijete pri posilňovaní tricepsov a ďalších cvikov zameraných na konkrétne partie. Zaujímavým riešením je potom dvojitá tyč s úchopmi, špeciálne zameraná na tricepsy.

4. Materiál

Pretože nakladací hriadeľ musí odolať vysokej záťaži, je vyrobený z akostnej nerezovej ocele. Najvyššiu nosnosť potom nájdete pri olympíjskych tyčiach.

5. Typ upevnenia kotúčov

Kotúče na hriadeľ upevníte buď pomocou objímok alebo závitov. Závit istí kotúče pevnejšie, ich skrutkovanie ale zaberie viac času. Objímky naopak stačí jednoducho navliecť na tyč.

Olympijské tyče sú špecifické nakladacou časťou, ktorá sa pretáča. Vďaka tomu sú schopné kompenzovať pohyb kotúčov na hriadeli pri prudkých pohyboch s činkou. Vnútri nakladacej časti tak nájdete buď ložiská alebo klzné puzdrá, pričom efektívnejšie budú pohyb kotúčov brzdiť vždy tyče s ložiskami.

Prečítajte si o posilňovaní s činkami viac:

 

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter