Úvod > Ako správne cvičiť so športtesterom?

Ako správne cvičiť so športtesterom?

Ako správne cvičiť so športtesterom?


Naši špecialisti pre Vás pripravili poradcu na tému cvičenie so športtesterom a jeho správne nastavenie.

Rozhodli ste sa schudnúť do plaviek a získať späť stratenú kondíciu? Naši inSPORTline tréneri pre Vás pripravili poradcu na tému "Ako správne chudnúť, resp. cvičiť so "športtesterom".

Pokiaľ chcete efektívne a správne chudnúť je nutné sa vyvarovať mnohým chybám, ktoré môžu Vašu snahu znehodnotiť. Nie je dôležité počas cvičenia lapať po dychu a pohybovať sa na hranici vyčerpania, ale to, koľkokrát za minútu sa Vaše srdce stiahne (tepová frekvencia, TF). Pokiaľ to preháňate a Vaše srdce bije ako o preteky s frekvenciou okolo 170 a viac úderov za minútu, môžete si byť istí, že sa drete takmer zbytočne. Vaše telo nie je schopné v tomto stave tuky spaľovať. Spaľuje len cukry a pokiaľ aj tie telu dôjdu začne spalovať svalovú hmotu.

Aby ste efektívne chudli, teda spaľovali tuky, musíte docieliť tzv. aerobné činnosti, čo je dlhodobá športová činnosť s dĺžkou nad 20 minút so stálou záťažou pre organizmus, pri ktorej vaše srdce bije optimálnou rýchlosťou. Táto optimálna rýchlosť (tepová frekvencia) sa pohybuje niekde medzi 120 – 145 tepov v závislosti na pohlaví, veku, výške postavy a hmotnosti. Je nutné ju teda vždy počítať pre každého jednotlivca individuálne.


___________________________________________________________________________

Výpočet optimálnej TF:

Potrebujete poznať maximálnu a minimálnu tepovú frekvenciu (TFmax a TFmin). Maximálnu TF získame vzorcom 220 - Váš aktuálny vek. Minimálnu TF zmeriame na zápästí v pokojnom režime. Ľahnite si na cca 5 minút na chrbát, ležte v úplnom pokoji a nereagujte na žiadne okolité podnety. Po 5-tich minútach si zmerajte TF na zápästí alebo inom pulznom bode (napr. kŕčnej tepne). Výsledná hodnota srdcových tepov za minútu je teda TFmin. 
Odrátaním TFmax - TFmin dostanete tzv. tepovú rezervu TR.


Váš optimálny tep pre chudnutie spočítate: 
TR * 0,6 + TFmin

Pr.: Ak je môj vek 32 rokov a nameral som si kľudovú TFmin 70 tepov / min potom je moja optimálna TF 141 tepov za minútu. Podľa vzorca:
(((220 - 32) - 70) * 0,6) + 70 = 140,8

___________________________________________________________________________


Jedine stálou kontrolou TF počas cvičenia pomocou športtestera môžete dosiahnuť efektívneho chudnutia a výraznejšieho zlepšenia fyzickej kondície!

Použitím športesteru sme schopní mať počas cvičenia a fitness aktivít ako je jazda na bicykli, kolieskových korčuliach alebo beh neustále TF pod kontrolou.
Športestery sú v podstate náramkové hodinky doplnené o hrudný pás, pričom z hrudného pásu je počas tréningu nepretržite bezdrôtovo prenášená Vaša TF do hodiniek, ktoré ju dokážu zobrazovať a naviac sú schopné zvukom signalizovať nežiaducu zmenu TF smerom hore alebo dole.

Reálne tak dochádza k situácii, že napr., ak idem na bicykli alebo kolieskových korčuliach a chcem spaľovať tuky použijem športtester, ktorý ma stále udržuje v optimálnej zóne TF. Ak prekročím svojou aktivitou túto zónu hore alebo dole, športtester ma ihneď upozorní zvukovým signálom na základe ktorého krátkodobo zvýším alebo znížím fyzickú aktivitu. Jedine tak môžem efektívne spaľovať nepotrebné tuky a posilňujem svalovú hmotu, čím zvyšujem svoju celkovú fyzickú kondíciu.

Je nutné si taktiež uvedomiť, že aerobná aktivita vhodná pre chudnutie nie je zďaleka len cvičenie v posilňovni na bežeckých pásocheliptikalochrotopedoch alebo VibroGymoch. S použitím športtesteru sa aerobnou aktivitou stáva rovnako korčulovanie na in-line korčuliach, chôdza s palicami Nordic Walkingjazda na bicykli alebo kolobežke a ďalšie aktivity vykonávané v teplejších mesiacoch vonku v prírode.

Pre porovnanie, pokiaľ budete cvičiť hodinu na rotopede bude Vaša kalorická spotreba približne 1.700 kJ. Pokiaľ jazdite podobne dlho napr. na in-line korčuliach môže výdaj dosahovať aj 2.500 kJ.

Ideálne je teda vonkajšie aerobné cvičenie (beh, jazdu na bicykli alebo kolieskových korčuliach) so športtesterom doplniť o posilňovanie s posilňovacími pomôckami. Dochádza tak k systematickému spevňovaniu všetkých častí tela a s využitím športtesteru aj k efektívnemu odbúravaniu tukových buniek.