Úvod > Ako vybrať stepper

Ako vybrať stepper

Stepper je účinná cvičebná pomôcka, ktorá nahrádza nudné šliapanie do schodov, navyše s veľkou výhodou šetrenia kĺbov.

Steppery majú mimoriadný prínos pre zdravie. Obzvlášť v současnosti, kedy sa v západnom svete lavínovito šíri obezita a s ňou súvisiace závažné ochorenia, považujú odborníci simuláciu chôdze do schodov za jeden z najefektívnejších tréningových postupov.

Zakúpiť si stepper pre pravidelné domáce cvičenie tak môže byť zásadný krok pre všeobecnú zdravotnú prevenciu, zvýšenie fyzickej kondície, posilnenie svalov, činnosti srdca, pľúc i schudnutie.

Pomôžeme Vám vybrať stepper „na mieru“

Najlepšie vybavené steppery sú efektívne nielen pre spevnenie vnútornej a vonkajšej strany stehien, ale aj bokov, brušných, chrbtových a prsných svalov. Docieli sa toho "twistováním", bočným nášľapom a použitím gumových držadiel.

Základne delenie stepperov

 • Stojanové - pre dlhšie, intenzívne cvičenie, s držadlami pre ruky, možnosťou regulácie záťaže, twist pohybu do strán, použitie ťahadiel či bočného nášľapu.
 • Mini steppery - pre kratšie, príležitostné cvičenie, alternatívne s gumovými úchytmi pre spevnenie hornej časti tela, s možnosťou twist pohybu do strán a bočného nášľapu.

 

Steppery vždy obsahujú počítač zobrazujúci čas cvičenia, počet krokov, spotrebu kalórií a scan. Vyspelé modely merajú tiež rýchlosť, vzdialenosť, spálený tuk a prostredníctvom pevných rukovätí snímajú tepovú frekvenciu. Všetko o správnom výpočte tepovej frekvencie nájdete v radcovi „Ako správne cvičiť so športesterom".

Mini, twist alebo univerzálny stepper?

Twist steppery sú vynikajúce pre spevnenie bokov a brucha, teda problémových partií. Aj vďaka nízkej cene patria medzi najobľúbenejšie trenažéry zástupcov všetkých vekových kategórií.

Mini steppery majú síce nižšiu nosnosť, ale zase sú veľmi skladné. Podľa nálady si ich ľahko vytiahnete napríklad k televíznemu seriálu a máte odcvičená raz-dva.

Moderné steppery sú vybavené reguláciou záťaže nevyhnutnou pre zvyšovanie dávok a posilňovanie stehenných a sedacích svalov. Záťaž možno nastaviť posuvom tlmičov, ich otočením, prípadne magnetickou brzdou.

Všetky steppery slovenského distribútora inSPORTline, či už pre domáce, alebo profesionálne využitie, charakterizuje tichý chod. Niektoré stojanové steppery majú hydraulické tlmiče, ktoré tiež podmieňujú ich kvalitu a cenu.

Univerzálnu súpravu pre spevnenie celéhé tela predstavuje stepper EasyStep, ktorý je zkombinovaný s rotanou a vinylovými činkami.

10 kľúčových parametrov výberu stepperu

Keď zhrnieme základné požiadavky na stepper, pred nákupom steppera sa odporúča riadiť domácimi priestory, cvičebným plánom, výškou, váhou cvičencov a zhodnotiť prevažne tieto kritériá:

 1. značka (záruka, odborný servis)
 2. cena
 3. nastavenie záťaže
 4. gumové tiahla
 5. hmotnosť stroja (7,5 – 66 kg)
 6. maximálna nosnosť (100 – 150 kg)
 7. nastavenie výšky kroku
 8. počítadlo krokov
 9. meranie tepovej frekvencie
 10. rychlosť chôdze

Vyplatí sa čerpať zo skúseností uživateľov

Cenným zdrojom informácií sú recenzie ľudí, ktorí už stepper vlastnia. Pomôžu Vám s objasnením názoru a často aj ušetria peniaze. Recenzia napovie, či sa vyhliadnutý model stepperu dobre používa, zostavuje, je odolný, stabilný a či zodpovedá jeho cena kvalite.

Užívatelia si v recenziách všímajú tiež zrozumiteľnosti návodu, porovnávajú rôzne steppery a uvádzajú zdravotné prínosy konkrétneho cvičenia.

Na záver rada inSPORTline trenéra Petra Kopřivy: „Ak je pre Vás  stepper investícia do stálej kondíce, cvičebná pomôcka pre celú rodinu na mnoho rokov, určite radšej dajte viac peňazí za robustnejšie výrobok s lepšími úžitkovými vlastnosťami.“

A vyberte si stepper presne pre vás