Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Behať, šliapať či veslovať? Ako si poradiť s výberom domáceho fitness trenažéra.

Behať, šliapať či veslovať? Ako si poradiť s výberom domáceho fitness trenažéra.
Behať, šliapať či veslovať? Ako si poradiť s výberom domáceho fitness trenažéra.

Chceš si zaobstarať fitness trenažér na doma, ale nevieš sa rozhodnúť? Len čítaj ďalej! Pomôžeme ti s výberom a nájdeme ten ideálny stroj práve pre teba! Nie je jednoducho možné, aby si v našej ponuke kardio strojov nenašiel to pravé - len musíš vedieť, ako na to! Preto si ešte pred predstavením konkrétnych typov vyjasníme pár základných vecí. Zaručene ti to zúži výber a uľahčí konečné rozhodovanie!

Aký veľký trenažér si môžem dovoliť?
  Rozmery potencionálneho trenažéra sú pre teba zásadné informácie, a to obzvlášť pokiaľ doma nemáš miesta nazvyš. Pre tých, ktorí si jednoducho nemôžu dovoliť mať stroj neustále v priestore sú najlepšie stroje so skladacím rámom, ktoré po ukončení tréningu jednoducho upraceš z cesty.

Akú záťaž trenažér unesie?
  Nosnosť sa odvíja od robustnosti stroja - čím mohutnejší je rám, tým vyššiu hmotnosť unesie. To sa ale tiež premieta na cene aj skladnosti jednotlivých trenažérov, takže je potrebné starostlivo zvážiť, kto všetko bude trenažér používať.

Bude mi lepšie vyhovovať ergometer, alebo mi stačí manuálne ovládanie?
  Ergometre sú fitness stroje, na ktorých sa záťaž nastavuje elektronicky. Tieto modely majú tiež bohatšiu programovú výbavu. Manuálne ovládané trenažéry sú tu pre tých, ktorí nemajú radi nastavovanie a chcú ísť hneď na vec.

Treba sa prispôsobiť nejakým špeciálnym nárokom?
  Kardio tréning rozhodne nie je obmedzený vekom alebo zdravotnými problémami. Ak potrebuješ šetriť kĺby alebo mať ľahší prístup k stroju, je dobré zvoliť eliptický trenažér  alebo recumbent, ktoré podporujú plynulý pohyb bez nárazov a zaručujú tak pohodlie počas tréningu.

Čo tak zapojiť mobilné prístroje?
  Digitálne technológie už spoľahlivo infiltrovali aj fitness a priniesli so sebou veľa nových funkcií a možností. My sme to využili a pripravili kompletný rad fitness trenažérov, ktoré sa dajú prepojiť s mobilom alebo tabletom pomocou aplikácie. Každý stroj s označením inCondi okrem základných funkcií ponúka aj možnosť ukladať záznamy tréningov alebo nastavovať tréningové profily podľa skutočných trás po celom svete. Na novších modeloch môžete dokonca sledovať videá alebo surfovať po internete!

BEŽECKÉ PÁSY

Zabehni si maratón priamo v obývačke!

Beh a chôdza sú skvelým spôsobom, ako naštartovať metabolizmus a spáliť prebytočné kalórie! Niektorí radi behajú vonku, ale počasie je nevyspytateľné a po celý rok to vydržia naozaj len tí najodhodlanejší jedinci. S domácim bežeckým pásom naopak potrénuješ kedykoľvek, za akéhokoľvek počasia a ako dlho budeš chcieť!

Ak sa chceš namiesto behu zamerať skôr na chôdzu, treba vyberať starostlivo, pretože niektoré pásy sa pri pomalej rýchlosti majú tendenciu prehrievať, alebo môžu takto fungovať len po obmedzenú dobu. Zmena rýchlosti alebo zdvihu potom dodáva tréningu variabilitu, takže ťa ani po dlhšej dobe neomrzí. Pre kvalitný a pohodlný tréning sú kľúčové rozmery bežeckej plochy - keď máš totiž k tréningu dostatok priestoru, môžeš sa do toho oprieť bez zábran.

ELIPTICKÉ TRENAŽÉRY 

Precvič všetky svaly, ale kĺby nechaj odpočívať!

Elipticaly, rovnako ako bežecké pásy, simulujú beh. Na rozdiel od nich ale zapájajú aj ruky, takže si na nich precvičíš rovno celé telo. Najväčšou výhodou je ale ich ladný elipsovitý pohyb, ktorý zaisťuje čo najprirodzenejšiu trajektóriu pohybu a zároveň eliminuje všetky nárazy! Ak sa teda trápiš s problémami kĺbov alebo si ich chceš pri tréningu šetriť, je eliptický trenažér jasným favoritom!

Najdôležitejšími faktormi pri výbere eliptikalu sú hmotnosť záťažového kolesa a dĺžka kroku. Ťažšie záťažové kolesá poskytujú plynulejší prechod medzi jednotlivými stupňami záťaže. Pri dĺžke kroku zase záleží, či chceš simulovať skôr chôdzu alebo beh, všeobecne ale platí, že dlhší krok je pre tréning vhodnejší a efektívnejší. Pri modeloch vyššej triedy si môžeš dĺžku kroku nastaviť.

ROTOPEDY & RECUMBENTY 

Nastav si vlastné tempo!

 

S rotopedom si ľahko spestríš deň intenzívnym kardio tréningom, ani nebudeš vedieť ako! Domáce rotopedy sa zvyčajne pohybujú v nižších cenových kategóriách ako rozmernejšie stroje (napr. bežecké pásy), takže sú dobrou voľbou pre tých, ktorí sa okrem zlepšenia kondície snažia aj ušetriť.

Cvičenie na rotopede čiastočne simuluje jazdu na bicykli a nevyvíja taký tlak na nohy, kolená a spodnú časť chrbta. Na rozdiel od bicykla ale tento stroj ponúka omnoho širšie a pohodlnejšie sedlo, takže je jazda na ňom oveľa príjemnejšia. Tiež pri rotopedoch platí, že čím ťažšie je záťažové koleso, tým plynulejší a vyrovnanejší je chod stroja. Ťažší zotrvačník je ďalej zárukou väčšieho maximálneho odporu.

Ak pri šliapaní túžiš po ešte väčšom pohodlí, je dobré pozrieť na recumbent. Vďaka sedadlu so širokou opierkou trénuješ pohodlne s opretým chrbtom a nohami pred sebou. Ďalšou výhodou je ľahký prístup k stroju, zvyčajne zariadený tak, aby človek nemusel pri nasadaní príliš zdvíhať nohy. Tieto stroje sú skvelé pre seniorov a osoby trpiace napríklad bolesťami chrbta, zníženou mobilitou alebo nadváhou. Tiež sú obľúbenými strojmi pre obnovenie fyzickej kondície po zranení alebo chorobe.

CYKLOTRENAŽÉRY

Rozbehni to ako profík!

Podľa názvu by si človek myslel, že cyklotrenažér je synonymom pre rotoped. Na rozdiel od rotopedov ale cyklotrenažéry ponúkajú oveľa autentickejšiu simuláciu jazdy na bicykli  a záťaž sa na nich dá nastaviť oveľa precíznejšie. Aj preto sú obľúbeným tréningovým nástrojom cyklistov. Pri výbere je dobré brať ohľad na výšku postavy a možnosti nastavenia stroja. Horizontálna i vertikálna úprava sedla a riadidiel zaručí pohodlný posed takmer každému!

VESLÁRSKE TRENAŽÉRY

Spoj ladnosť pohybu s intenzitou!

Najväčšou výhodou veslárskych trenažérov je zapojenie celého tela, vrátane chrbtových svalov a svalov jadra. Na kardio je to ideálny stroj, ale zlepšíš si na ňom aj výdrž! Zároveň však nie je tvoje telo vystavené nárazom, pretože je pohyb plynulý a šetrný na kĺby. Tieto trenažéry sú ideálne aj pre tých, ktorí väčšinu dňa trávia usadení za stolom (takže skoro pre každého).

U vesiel je rozhodujúcim prvkom hlavne brzdný systém, ktorý určuje vlastnosti stroja a spôsob regulácie záťaže. Odporúčame zamerať sa na plynulosť pohybu a prípadnú hlučnosť. Jednotlivé brzdné systémy môžete porovnať v samostatnom radcovi. Dĺžka pojazdu tiež hrá svoju rolu, obzvlášť ak máš pár centimetrov navyše.


STEPPERY

Trénuj nôžky a spaľuj tuky!

Stepper je prekvapivo účinný trenažér, ktorý simuluje chôdzu do schodov. Ide o intenzívne cvičenie najmä dolných končatín, ktoré ti pomôže efektívne spaľovať kalórie. Na rozdiel od skutočného vyšliapavania schodov však stepper eliminuje nárazy a pomáha tak šetriť kolená a členky. U väčšiny modelov máš navyše možnosť nastaviť si úroveň záťaže aj výšku kroku.

Steppery sú k dostaniu v rôznych podobách, od malých prístrojov pre príležitostné cvičenie po robustné stroje, do ktorých sa môžete poriadne oprieť. Ide teda hlavne o to, aký druh si vybrať. Niektoré modely umožňujú dodatočné zameranie na problematické partie pomocou "twist" pohybu do strán. Pre náročných sú tu tzv. Fitness schody, ktoré sa vyznačujú funkčnosťou a odolnosťou profesionálnych trenažérov.

DOMÁCI TRÉNING MÁŠ NA DOSAH RUKY! NEVÁHAJ A NÁJDI SI SVOJHO FAVORITA:


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter