Úvod > Ako vybrať eliptický trenažér?

Ako vybrať eliptický trenažér?

Ako vybrať eliptický trenažér?

Eliptický trenažér (eliptical, crossový trenažér) je populárny a efektívny kardio fitness stroj, na ktorom sa nohy pohybujú po elipsovitej krivke. Šetrí kĺby a vďaka držadlám trénuje aj hornú časť tela. Ako potvrdzuje jedna z používateliek: "Cítim, ako mi zaberajú svaly, ale zároveň netrpia kĺby."

Pravidelným cvičením na eliptickom trenažéri posilníte telesnú a psychickú kondíciu, srdce, svaly nôh, stehien, zadku, chrbta, ramien aj rúk. Stroj napomáha aj chudnutiu a rehabilitácii, pričom nemusíte chodiť do posilňovne ani fitcentra - cvičíte v pohodlí domova.

Základné odporúčania a tipy pre výber eliptického trenažéra

 • Pred výberom zvážte, kto a ako často bude eliptical používať. Či rekreačný cvičenec, viac osôb, alebo profesionálny športovec?
 • Zohľadnite váhu a výšku cvičiaceho (rešpektujte odporučené hodnoty zaťaženia eliptického trenažéru). Pre veľmi vyťažené elipticaly požadujte najvyššiu kvalitu.

Zvoľte typ eliptického trenažéra

Priplaťte si za kvalitnejšiu výbavu a viac funkcií

Ak ste náročnejší športovec, vyberajte medzi drahšími eliptickými trenažérmi (využite zľavové akcie). Sú elektronicky ovládané, majú ťažšie záťažové koleso, vyššiu nosnosť a hrudný pás, vďaka ktorému dosiahnete efektívnejšie cvičenie.

Prepojte stroj s tabletom, cvičte a bavte sa!

IN sú modely elipticalov prispôsobené k prepojeniu s tabletom alebo smartphonom, vďaka ktorým sa virtuálne pohybujete na zaujímavých miestach sveta.

Priať si môžete tiež luxusný eliptický trenažér.

Aké parametre sledovať pri výbere eliptického trenažéra?

 • Brzdný systém - vyskytuje sa väčšinou magnetický, ktorý zaisťuje plynulý a tichý chod elipticalu. O niečo lepší je indukčný (elektromagnetický) brzdný systém.
 • Rám - odporučené zaťaženie (hmotnosť a výška používateľa), dizajn a ergonómia. Maximálna nosnosť eliptického trenažéra má byť vždy o niečo vyššia ako je hmotnosť najťažšieho cvičenca.
 • Záťažové koleso - od 4 do 10 kg. Optimálna hmotnosť je dôležitá pre kvalitu a intenzitu tréningu. Ťažšie koleso zaručuje plynulejší a vyrovnanejší chod, a tým aj efektívnejší tréning.
 • Stredové uloženie záťažového kolesa - má zodpovedať intenzite tréningu. Plynulý a tichý chod elipticalu garantujú strojové zapúzdrené guličkové ložiská.
 • Počítače a snímače tepovej frekvencie - jednoduchý počítač je dnes súčasťou každého eliptického trenažéra. Meria kadenciu cvičenia, vzdialenosť a čas cvičenia. Profesionálne modely eliptických trenažérov ponúkajú nadštandardné funkcie, napr. meranie tepovej frekvencie, počet spálených kalórií, umožňujú nastaviť profil trasy a podobne.
 • Držadlá a úchytky - musia byť ergonomické a z dobrého materiálu, ktorý sa nešmýka pri potení rúk.
 • Kĺbové spoje - kvalita materiálu aj prevedenia podmieňuje odolnosť stroja. Lacné modely využívajú trecie segmenty, stredná trieda eliptických trenažérov je obvykle osadená kovovými či mosadznými puzdrami a komerčné stroje využívajú SKF ložiská.

O čo sa ešte zaujímať pri výbere eliptického trenažéra?

 • Tichý chod, transportné kolieska, nastavovacie nožičky určené na vyrovnanie nerovností podlahy.
 • Ďalšie funkcie - profesionálne stroje umožňujú pripojenie hrudného pásu a prispôsobujú rýchlosť tepovej frekvencii cvičenca, ponúkajú tréningové programy, zmeranie telesného tuku, orientačný test telesnej kondície, senzory zabudované v rukovätiach a podobné vylepšenia pre príťažlivosť tréningu.
 • Záruka, servis, náhradné diely - praktické je využiť odbornú montáž či servis eliptického trenažéra u Vás doma.

Kúpte si eliptický trenažér