Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Aký brzdný systém pri veslovacom trenažéri vybrať?

Ak hľadáte účinný fitness stroj vhodný pre domáce posilňovanie, veslovací trenažér je pre vás ten pravý. Na veslovacom trenažéri totiž simulujete zábery pri veslovaní a jediným pohybom posilňujete hornú aj dolnú polovicu tela, najmä potom brušné svaly. Pravidelný tréning na veslárskom trenažéri vám prinesie pevné svaly a štíhlejšie, športovo vyzerajúce telo. Cvičenie na veslovacom trenažéri je naviac vhodné pre kondičný tréning aj kardio tréning. A čo viac, ak trpíte bolesťami chrbta, pohyb na veslárskom trenažéri vám pomôže sa ich rýchlo zbaviť. Jedným z kľúčových parametrov pri veslárskych trenažéroch je brzdný systém. Ak si neviete rady s jeho výberom, potom si prečítajte náš článok, v ktorom vám poradíme.

Aký brzdný systém pri veslovacom trenažéri vybrať?
Aký brzdný systém pri veslovacom trenažéri vybrať?


Väčšina veslovacích trenažérov má síce podobný dizajn, ich vlastnosti sa ale môžu značne líšiť v závislosti na tom, aký brzdný systém používajú. Brzdný systém zaisťuje odpor počas cvičenia (záťaž) a zvyčajne ho možno nastaviť na niekoľko úrovní. Každý z brzdných systémov má svoje výhody. Je potrebné si zvoliť veslovací trenažér s takým brzdným systémom, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. 

Odporové veslovacie trenažéry: 

Veslá s odporovým brzdným systémom čiže trecím patria medzi prvé modely veslárskych trenažérov. Odpor je vytváraný pomocou gumových laniek, ktoré majú rôznu tuhosť. Veľkou výhodou je maximálne tichý chod a stabilná záťaž bez akýchkoľvek prepadov. Bohužiaľ však tieto veslovacie trenažéry majú značnú nevýhodu v možnosti nastavenia záťaže či absencii programového vybavenia.

Veslovacie trenažéry s odporovým brzdným systémom zakúpite v cenovej relácii okolo 150 - 200 Eur. Za priaznivú cenu tak dostanete spoľahlivý trenažér, ktorý je vhodný skôr pre začínajúcich alebo občasných veslárov.

Výhody: tichý chod, stabilná záťaž, nízka cena
Nevýhody: nižšia stabilita, absencia programového vybavenia, minimálny počet stupňov záťaže

 

 

Hydraulické veslovacie trenažéry: 

Hydraulické veslá sú väčšinou menších rozmerov, čo ocenia najmä tí, ktorí nemajú dostatočný priestor pre umiestnenie stroja. Ako odporové médium slúžia hydraulické piesty, ktoré sú jednoduché na obsluhu. Bohužiaľ však majú tieto veslá väčšinou menšiu programovú výbavu, kratší pojazd a ani možnosť nastavenia záťaže nie je tak veľká, ako pri iných typoch.

Veslovacie trenažéry s hydraulickým brzdným systémom nájdete v cenovej relácii okolo 80 - 120 Eur, vďaka čomu patria medzi najzákladnejšie veslá na trhu. Malé rozmery a jednoduchú manipuláciu s piestami ocenia najmä ženy.

Výhody: malé rozmery, tichý chod, nízka cena
Nevýhody: kratší pojazd, nižšia stabilita, menšie programové vybavenie, menší počet stupňov nastavenia záťaže

 

 

Magnetické/Elektromagnetické veslovacie trenažéry: 

Ide o najrozšírenejší typ veslárskych trenažérov, ktoré môžete na slovenskom trhu nájsť. Brzdný systém je tvorený magnetmi, ktoré sú umiestnené v blízkosti záťažového kolesa. Ich približovaním či odďaľovaním vzniká magnetická sila, ktorá mení odpor čiže záťaž pri cvičení. Veľkou výhodou je jednoduché nastavenie záťaže, či už elektronicky alebo manuálne. Elektricky ovládané veslá majú spravidla väčší počet stupňov záťaže aj bohatšie programové vybavenie. Medzi ďalšie prednosti patrí stabilná konštrukcia, ktorá je dlhšia a lepšie tak simuluje veslovanie vo veslici.

Veslovacie trenažéry s magnetickým či elektromagnetickým brzdným systémom zaobstaráte v cenovej relácii okolo 200 - 600 Eur. Profesionálne veslárske trenažéry potom stoja cca 600 Eur a viac. Tento univerzálny typ je vhodný prakticky pre každého, či už ste začiatočník alebo profesionál.

Výhody: stabilná konštrukcia, dlhý pojazd, široká škála nastavenia záťaže, programové vybavenie (pri el. ovládaných)
Nevýhody: vyššia hmotnosť, väčšie rozmery

 

 

Vzduchovo magnetické veslovacie trenažéry: 

Ako odpor slúži záťažové koleso, ktoré je po obvode osadené lopatkami. Čím rýchlejšie "idete", tým viac pôsobia lopatky na vzduch a vytvárajú tak väčší odpor. V blízkosti záťažového kolesa sa nachádzajú aj magnety, vďaka ktorým si môžete upraviť obťažnosť podľa vlastných potrieb. Ich približovaním či odďaľovaním vzniká magnetická sila, ktorá mení odpor čiže záťaž pri cvičení. Výhoda kombinácie vzduchových lopatiek a magnetického brzdného systému je predovšetkým v realistickom pohybe. Budete si pripadať, akoby ste sedeli na naozajstnom vesle. Vzduchové lopatky navyše vytvárajú vánok, ktorý vás bude príjemne ovievať. Stabilná konštrukcia, dlhý pojazd, široké programové vybavenie alebo možnosť manuálneho alebo elektronického ovládania sú ďalšie vlastnosti vzduchovo magnetických trenažérov.

Veslovacie trenažéry s vzduchovo magnetickým brzdným systémom zakúpite v cenovej relácii od 450 Eur. Vďaka kombinácii dvoch brzdných systémov a realistickému pocitu z jazdy sú tieto veslárske trenažéry obľúbené nielen u profesionálov, ale aj u amatérskych športovcov, ktorí chcú cvičiť doma.

Výhody: prirodzený a realistický pohyb, stabilná konštrukcia, dlhý pojazd, široká škála nastavení záťaže, programové vybavenie
Nevýhody: vyššia hmotnosť a hlučnosť, väčšie rozmery

 

 

Vodné veslovacie trenažéry: 

Tieto veslárske trenažéry nie sú u nás toľko známe, ale napríklad v západnom svete sú veľmi obľúbené. Ako už názov napovedá, záťažové médium tvorí voda, ktorá sa nachádza v nádrži s lopatkami. Pri veslovaní sa lopatky otáčajú a v závislosti na množstve vody sa určuje záťaž. Medzi hlavné výhody patrí prirodzený a realistický pohyb, ako by ste boli na ozajstnej vode. To je sprevádzané aj príjemným zvukom šumiacej vody. Samozrejmosťou je tiež stabilná konštrukcia s dlhým pojazdom, komfortný posed a zobrazovanie najdôležitejších informácií. Naopak vodný veslársky trenažér neponúka široké možnosti nastavenia záťaže, vždy je nutné napustiť či odpustiť vodu. Preto tento typ vesla využívajú najmä športovci, ktorí majú s veslovaním skúsenosti a trénujú dlhé trate s rovnakou záťažou.

Veslovací trenažér s vodným brzdným systémom môžete kúpiť v cenovej relácii od 650 Eur. Vďaka jeho vlastnostiam je vhodný skôr pre profesionálov, ale iste ho ocenia aj amatérski športovci.

Výhody: prirodzený a realistický pohyb, príjemný zvuk, stabilná konštrukcia, dlhý pojazd
Nevýhody: pre zmenu záťaže nutnosť odliať/priliať vodu, väčšie rozmery

 

Mohlo by vás zaujímať:


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter