Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Ako vybrať veslovací trenažér?

Ako vybrať veslovací trenažér?
Ako vybrať veslovací trenažér?

Ak hľadáte účinný fitness stroj vhodný pre domáce posilňovanie, veslovací trenažér je pre vás ten pravý. Na veslárskom trenažéri totiž simulujete zábery pri veslovaní a jediným pohybom posilňujete hornú aj dolnú polovicu tela, najmä potom brušné svaly. Pravidelný tréning na veslárskom trenažéri vám prinesie pevné svaly a štíhlejšie, športovo vyzerajúce telo. Cvičenie na veslovacom trenažéri je naviac vhodné pre kondičný tréning aj kardio tréning. A čo viac, ak trpíte bolesťami chrbta, pohyb na veslárskom trenažéri vám pomôže sa ich rýchlo zbaviť.

Na čo sa pri výbere zamerať?

Na trhu sa stretnete s viacerými modelmi veslárskych trenažérov ponúkajúcich odlišné druhy cvičení. Stroje sa môžu líšiť typom systému odporu, pojazdom, reguláciou záťaže, funkciami atď. V tomto radcovi sa tak dozviete, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať, v čom sa jednotlivé vlastnosti líšia, aký majú vplyv pri cvičení a ktorý veslovací trenažér bude pre vás ten najvhodnejší.

Druh brzdného systému

Väčšina veslárskych trenažérov má síce podobný dizajn, ich vlastnosti sa ale môžu značne líšiť v závislosti na tom, aký brzdný systém používajú. Brzdný systém zaisťuje odpor počas cvičenia (záťaž) a zvyčajne ho možno nastaviť na niekoľko úrovní. Každý z brzdných systémov má svoje výhody. Je potrebné si zvoliť veslovací trenažér s takým brzdným systémom, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Väčšina veslovacích trenažérov inSPORTline má buď hydraulický alebo magnetický brzdný systém. V ponuke však nájdete aj také veslárske trenažéry, ktoré majú vodný alebo vzduchový brzdný systém. Keďže sa jedná o jeden z najdôležitejších parametrov, venovali sme mu samostatnú kapitolu, ako správne vybrať brzdný systém veslovacieho trenažéra. Tu sa dozviete jednotlivé výhody či nevýhody, princípy fungovania, cenovú reláciu alebo aj to, ktorý brzdný systém bude pre vás najvhodnejší.

Regulácia záťaže

Záťaž veslárskeho trenažéra je možné regulovať buď ručne (regulačným kolieskom) alebo elektronicky (voľbou na displeji). Pri niektorých modeloch s elektronickým ovládaním možno nastaviť automatickú úpravu záťaže podľa naprogramovaného profilu trate, cieľovej tepovej frekvencie alebo cieľového výkonu. Trenažéry s hydraulickým alebo trecím brzdným systémom sú ovládateľné iba manuálne.

Pojazd

Kvalita a typ pojazdu sú pri výbere veslovacieho trenažéra veľmi dôležité. Kvalita pojazdu je zárukou životnosti a tichšieho chodu stroja. Pojazdy s plastovými kolieskami u lacnejších modelov sa väčšinou rýchlo opotrebujú (záleží na kvalite koliesok). Je preto lepšie vybrať si pojazd s ložiskami. Takýto možno nájsť pri kvalitnejších výrobkoch.

Ak ste vyššej postavy (nad 180 cm), dĺžka pojazdu je pre vás kľúčovým parametrom. Určite vyberajte trenažér, ktorý ho má čo najdlhší. (V tomto prípade sú nevhodné hydraulické trenažéry s menšou konštrukciou). Majte na pamäti, že čím dlhší je pojazd, tým väčší záber môžete dosiahnuť.

Rozmery a umiestenie

Pre istotu si premerajte priestory, kam máte v pláne veslovací trenažér umiestniť. Veľkosti veslárskych trenažérov sa pomerne rôznia, preto si vždy skontrolujte rozmery výrobku. Tiež sa zamyslite nad hmotnosťou výrobku, najmä ak máte v úmysle s ním často manipulovať. (Prípadne sa pozrite, či má transportné kolieska.) U nás nájdete trenažéry v rozmedzí 14-44 kg. Niektoré veslovacie trenažéry sú skladacie, aby pri skladovaní nezaberali veľa miesta. Ich nevýhodou je však menej robustná konštrukcia. Ťažšie trenažéry majú zvyčajne viac funkcií, ale možno nájsť aj skladný a ľahký veslársky trenažér, ktorý vám skvele poslúži.

Ak máte drevené podlahy, je vhodné zakúpiť si pod trenažér ochrannú podložku. Podložku je tiež odporúčané používať v prípade, že si zaobstaráte robustnejší model veslovacieho trenažéra. Nemusíte tak mať obavy z prípadného poškodenia akéhokoľvek materiálu.

Displej

Väčšina veslárskych trenažérov je vybavená počítačom s displejom, ktorý zobrazuje minimálne čas cvičenia, rýchlosť, prekonanú vzdialenosť a počet spálených kalórií. Displej na manuálne ovládaných trenažéroch je spravidla malý a jednoduchý. Elektronicky ovládané veslovacie trenažéry sú vybavené prehľadnejšími podsvietenými displejmi a spravidla na nich možno zvoliť funkcie prístroja, vrátane cvičebných programov (napríklad meranie tepovej frekvencie). U trenažérov s elektronickým ovládaním môžete využiť napríklad aj program závodu s počítačom.

Nosnosť

Pred výberom by ste si mali ujasniť, kto všetko bude váš nový veslovací trenažér používať. Ak si ho kupujete iba na osobné účely, stačí vybrať taký, ktorého nosnosť zodpovedá vašej hmotnosti. Pokiaľ ale viete, že na trenažéri bude cvičiť celá vaša rodina, určite investujte do robustnejšieho trenažéra s vyššou nosnosťou. Základná nosnosť býva 100 kg, na inSPORTline však môžete nájsť aj trenažéry s nosnosťou 150 až 180 kg.

Čo pri výbere ďalej zohľadniť?

  • Skladacia konštrukcia
    Niektoré modely možno ľahko zložiť, takže vám nebudú doma prekážať, keď práve necvičíte. Tieto modely sú samozrejme najvhodnejšie pre tých, ktorí nemajú doma priestoru nazvyš. Na druhú stranu sú ale tieto veslárske trenažéry menej robustné, čo sa prejaví na ich nosnosti.

  • Transportné kolieska
    Ak zvažujete stroj doma často premiestňovať, určite si zaobstarajte veslársky trenažér s transportnými kolieskami, aby ste sa s ním nemuseli ťahať z miestnosti do miestnosti.

  • Meranie tepovej frekvencie
    Niektoré elektronicky ovládané veslovacie trenažéry majú ako súčasť príslušenstva hrudný pás, ktorý meria vašu tepovú frekvenciu a bezdrôtovo prenáša túto informáciu do počítača. Ten s ňou potom môže ďalej pracovať. Ak si nastavíte napríklad cieľovú tepovú frekvenciu, bude trenažér automaticky upravovať úroveň záťaže tak, aby udržal vašu tepovú frekvenciu v požadovanom rozmedzí. Tento druh tréningu je vhodný najmä na chudnutie a kardio tréning.


Chcete si vyskúšať veslovanie z pohodlia vášho domova, alebo hľadáte spôsob, ako efektívne posilniť svaly hornej i dolnej polovice tela? Teraz už iste viete, že veslársky trenažér je tou ideálnou voľbou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je používanie trenažéra ľahké, ale ak pri cvičení požívate správnu techniku, poriadne sa pri tom zadýchate. Tak neváhajte a kúpte si jeden z našich trenažérov aj k sebe domov. Ak chcete mať stroj s viacerými funkciami a čo najplynulejším chodom, môžete si zaobstarať aj jeden z našich komerčných trenažérov.

Porovnanie veslovacích trenažérov inSPORTline

Mohlo by vás zaujímať:


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter