Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

TIP: Ako vybrať domácu posilňovňu?

Domáca posilňovňa je pre mnohých z nás najlepším riešením, ako zostať fit a v kondícii. Komerčné posilňovne určite nie sú pre každého. Môžu byť preplnené, ťažko dostupné alebo príliš drahé. Niekedy vám dokonca nemusí vyhovovať ani vybavenie! A niektorí ľudia jednoducho nechcú cvičiť v prítomnosti iných ľudí.

To všetko sú dobré dôvody, prečo si zaobstarať vlastnú posilňovňu! Jej vybavenie si môžete vybrať výlučne podľa svojich požiadaviek a navyše do nej môžete zájsť, kedykoľvek máte voľnú chvíľu.

TIP: Ako vybrať domácu posilňovňu?
TIP: Ako vybrať domácu posilňovňu?

Príliš veľa práce? Ale nie. Musíte si len povedať, čo chcete!

Pojem domáca posilňovňa však môže pre každého z nás znamenať niečo úplne iné. Niektorí majú to šťastie, že majú k dispozícii celú miestnosť, ktorú môžu premeniť na svoju vysnívanú domácu posilňovňu. Iným stačí vyhradený kútik v ich byte. Čo však budete potrebovať v každom prípade, je kvalitné vybavenie, s ktorým môžete bezpečne pracovať tak, ako potrebujete.

Fitness, kardio alebo klasické?

Najväčšou výhodou vlastnej posilňovne je, že si ju môžete vybaviť presne podľa svojich predstáv! Niekto sa uspokojí len s kompletnou sadou činiek, stojanom a posilňovacou lavicou, iný si vystačí len s fitness podložkou a niekoľkými cvičebnými pomôckami. Potom sú tu, samozrejme, rôzne trenažéry a špecializované posilňovacie stroje, hrazdy alebo dokonca trampolíny.

Takže? Dávate prednosť kardio alebo silovému tréningu? Máte radi jogu alebo ste zástancami skôr kondičného cvičenia? Alebo možno niečo z každého? Konečný výber zariadenia závisí najmä od toho, ako chcete pristupovať k cvičeniu doma a aký je váš konečný cieľ. Každý má trochu iné predstavy o tom, ako vyzerá domáci tréning, preto sa nebojte improvizovať!

POUŽÍVAJTE VLASTNÚ HMOTNOSŤ

ekonomické a efektívne riešenie

Efektívnym spôsobom cvičenia doma je s použitím vlastnej hmotnosti. Náradie, ktoré na to budete potrebovať, je robustné, ľahké a zvyčajne multifunkčné. Vezmite si napríklad multitrainer, ako je tento, ktorý zavesíte na strop alebo na dvere - existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré sa s ním dajú vykonávať, prakticky pre celé telo. Existuje aj celý rad expanderov s rôznym odporom, posilňovacích kolies alebo dokonca balančných podložiek na precvičovanie rovnováhy a hlbších svalov. Ak na ne máte miesto, určite odporúčame osvedčené rebriny - sú skvelou cvičebnou pomôckou pre deti aj dospelých!

Pri tomto type cvičenia nemôžeme zabudnúť na klasiku, ako sú "obyčajné" drepy, kliky, výpady a podobné cviky. Na tie naozaj potrebujete len svoju hmotnosť, ale skvelým doplnkom je aj kvalitná fitnes podložka. Koniec koncov, vždy sa hodí, napríklad keď sa potrebujete pred tréningom rozcvičiť.

FITNESS

fit a v pohode

Pokiaľ ide o fitnes tréning, nezaobídete sa bez jednoručných činiek, či už klasických, alebo činiek typu vin-bell. Dajú sa používať vo dvojici alebo jednotlivo a precvičia najmä svaly rúk a chrbta.

Určite vám ide o to, aby ste sa dlhodobo udržiavali vo forme, takže sa určite oplatí zaobstarať si aj domáci fitness trenažér. Vo všeobecnosti odporúčame na rozvoj kondície rotopedy alebo eliptikaly - sú šetrné ku kĺbom a skvelé na chudnutie. Výbornou voľbou sú aj veslovacie trenažéry, pretože posilnia celé telo a zároveň spevnia chrbát!

Na zameranie sa na hornú časť tela a zlepšenie celkovej kondície sú skvelé posilňovacie veže alebo samostatné hrazdy. Posilňovacie veže zvyčajne ponúkajú niekoľko stanovísk na cvičenie vrátane kladky s nastaviteľnou záťažou. Ak nemáte priestor na robustnejšie vybavenie, môžete si zaobstarať nástennú či stropnú hrazdu alebo bradlá, ktoré sa dajú pripevniť na stenu. Opäť odporúčame aj obľúbené rebriny.

Ak sa snažíte zamerať na špecifickú oblasť, napríklad na brucho, určite si vyberte zo špecializovaných domácich strojov v našej ponuke.

 

KARDIO

Kalórie nemajú šancu

Pri kardio tréningu je vaším jediným cieľom rozbúchať srdce! Pomôže vám k tomu intenzívne cvičenie, najmä na domácich bežeckých pásoch alebo cyklotrenažéroch. Zvážte aj veslovací trenažér. Špecialitou je jedinečný AirBike, ktorý vďaka odporu vzduchu neustále zvyšuje záťaž, takže nemáte šancu príliš poľaviť!

Ak to chcete myslieť naozaj vážne, vyberte si ergometer, teda trenažér s HRC programom. Počas tréningu bude stroj monitorovať vašu tepovú frekvenciu a potom vás automatickou úpravou záťaže dostane do ideálnej tepovej zóny!

Nespoliehajte sa však len na modernú technológiu. Aj také švihadlo vám môže poskytnúť dobrý tréning a rozhodne nezaberie toľko miesta ako trenažér. A nezabúdajme na obľúbené steppery! Tie simulujú chôdzu do kopca a pomôžu vám efektívne spáliť kalórie intenzívnym tréningom. A na rozdiel od skutočného stúpania do schodov eliminujú nárazy a šetria vaše kĺby.

Ak hľadáte zábavnejší spôsob cvičenia, môžete vyskúšať menšie fitness trampolíny. Na tých sa zaručene zabavíte s celou rodinou!

GYM

Maximálny rozsah pre (budúcich) silákov

Tu pristupujeme k typickému vybaveniu posilňovne - robustné náradie, ťažké činky, nakladacie činky. Ak sa teda chystáte nabrať svaly, ideálna je kompletná zostava činiek, pretože s pribúdajúcou silou budete môcť dvíhať čoraz ťažšie hmotnosti. Je však dôležité mať bezpečné miesto na uloženie činiek, preto je dobré zaobstarať si k nim stojan.

Potom je tu posilňovacia lavica - buď ako doplnok k súprave činiek, alebo ako samostatné zariadenie. Ak má aj nastaviteľné operadlo, ešte viac rozšírite svoj repertoár možných cvikov. Ak sa chystáte na bench press, budete potrebovať obojručnú nakladaciu činku a najlepšie aj posilňovací stojan.

Stojí tiež za zváženie, či sa vám doma nebude hodiť niektorý zo špecializovaných posilňovacích strojov. Pravdepodobne lepšou alternatívou je poriadna multifunkčná veža s kladkou - získate náradie na viac cvikov a zároveň ušetríte miesto!

Zaujímavou alternatívou činiek sú gymnastické vrecia s rôznymi náplňami. Pohyb s nimi je prirodzený a počet cvikov je obmedzený len vašou fantáziou. A nezabúdajme ani na posilňovacie laná, bradlá alebo staré dobré medicinbaly.

Extra tipy na záver

☑️ VYYSKÚŠAJTE SI ZABOJOVAŤ | Ak sa venujete bojovým športom a najmä boxu, určite si doma môžete zriadiť skvelý tréningový kútik. Boxovacie vrecia môžete klasicky zavesiť na strop alebo umiestniť do priestoru. Pri tréningu nezabudnite na rukavice alebo bandáže. A keď budete mať na niekoho zlosť, môžete si ju vybiť práve tu!

☑️ POZOR NA INTERIÉR | Niektoré zariadenia sú veľmi ťažké a niekedy môžu poškodiť podlahu. Preto odporúčame investovať do záťažových podložiek, ktoré ju ochránia. Určite nie je zlý nápad pokryť celú plochu domácej posilňovne, najmä ak radi pracujete s ťažkými hmotnosťami.

☑️ GET SMART | Inteligentná elektronika dnes pomáha všade a šport nie je výnimkou. Inteligentné hodinky prepojené s mobilným telefónom snímajú váš srdcový tep a zaznamenávajú dôležité informácie o priebehu tréningu. Výsledky si potom môžete prezerať v aplikácii a vyhodnotiť tak svoje úsilie alebo si vytvoriť celý tréningový plán.

☑️ STARAJTE SA AJ O DUŠEVNÉ ZDRAVIE | Strečingom nikdy nič nepokazíte. Ak začínate s jogou, na začiatku vám môžu pomôcť rôzne joga valce alebo bloky. Nezaberajú veľa miesta a určite si vždy nájdu využitie!

☑️ NEZABUDNITE ODDYCHOVAŤ | Súčasťou pravidelného tréningu je, samozrejme, aj správna regenerácia. Sem-tam sa stane, že si natiahnete sval, preto je dobré mať po ruke tejpy alebo bandáže, aby ste zranené miesto príliš nezaťažovali.

 


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter