Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať rotoped?

Ako vybrať rotoped?
Ako vybrať rotoped?

Rotoped je tradičný a osvedčený fitness stroj. Posilníte na ňom predovšetkým stehenné, sedacie a lýtkové svalstvo. Pravidelné cvičenie na rotopede formuje postavu, zlepšuje fyzickú kondíciu a napomáha chudnutiu.

Nemusíte chodiť do posilňovne ani fitcentra - na rotopede jazdíte v pohodlí domova. Ako hovorí jeden z používateľov: "Pre ľudí so sedavým zamestnaním je rotoped super precvičenie, rovnako tak pre starších alebo obéznych."  Tiež mamičkám sa páči, že môžu pri cvičení dohliadať na deti.

Základné odporúčania a tipy pre výber rotopeda

 • Pred výberom zvážte, kto a ako často bude rotoped používať. Či rekreačný cvičenec, starší človek na rehabilitáciu, viac osôb (celá rodina), alebo profesionálny športovec?
 • Zohľadnite hmotnosť a výšku cvičiaceho (rešpektujte odporučené hodnoty zaťaženia rotopedu). Zvyčajne platí, že čím vyššia je cena, tým robustnejší a priestranejší stroj je. Pre veľmi vyťažené rotopedy požadujte najvyššiu kvalitu.
 • Podstatná je aj kvalita sedla - zamerajte sa na jeho anatomické prevedenie a materiál.
 

Zvoľte typ rotopedu

Priplaťte si za kvalitnejšiu výbavu a viac funkcií

Ak ste náročnejší športovec, vyberajte medzi drahšími rotopedmi - sú elektronicky ovládané, majú ťažšie záťažové koleso, vyššiu nosnosť a hrudný pás, vďaka ktorému dosiahnete efektívnejšie cvičenie.

Prepojte stroj s tabletom, jazdite a bavte sa!

IN sú modely rotopedov prispôsobené k prepojeniu s tabletom alebo smartphonom, vďaka ktorým si virtuálne zajazdíte na zaujímavých miestach sveta - s rotopedmi inCondi to určite vyskúšajte.

Trh ponúka tiež robustné horizontálne rotopedy, tzv. recumbenty. Sedí sa na nich s opretým chrbtom a nohami pred sebou. Navyše sa na ne aj jednoduchšie nasadá, zvyčajne cvičenec nemusí nohou prekonávať vyšší rám. Využijú ich tak hlavne osoby s bolesťami chrbta, zhoršenou stabilitou alebo nadváhou, alebo sa hodia aj ako stroj pre rekonvalescenciu po zranení a návrat do pôvodnej fyzickej kondície.

Priať si môžete aj špeciálny 3v1 recumbent, mini rotoped, skladacie rotopedy i luxusné rotopedy.

Aké parametre sledovať pri výbere rotopedu?

 • Brzdný systém - vyskytuje sa väčšinou magnetický, ktorý zaisťuje plynulý a tichý chod rotopedu. O niečo lepší je indukčný (elektromagnetický) brzdný systém.
 • Rám - odporúčané zaťaženie (hmotnosť a výška používateľa), dizajn a ergonómia. Maximálna nosnosť rotopedu má byť vždy o niečo vyššia ako je hmotnosť najťažšieho cvičenca.
 • Záťažové koleso - zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 10 kg. Správna hmotnosť je dôležitá pre kvalitu a intenzitu tréningu. Ťažšie koleso zaručuje plynulejší a vyrovnanejší chod, a tým aj účinnejší tréning.
 • Stredové uloženie záťažového kolesa - má zodpovedať intenzite tréningu. Plynulý a tichý chod rotopedu garantujú strojové guľôčkové ložiská.
 • Sedlo - preferujte anatomicky tvarované sedlá a gélové sedlá (nie je pravda, že čím väčšie sedlo, tým pohodlnejšie cvičenie). Dôležitá je možnosť nastavenia výšky sedla rotopedu. Väčšina rotopedov umožňuje nastavenie sedla aj v pozdĺžnom smere.
 • Riadidlá - polohovateľné sú štandard. Správne nastavenie polohy riadidiel je nevyhnutné pre efektívny a pohodlný tréning.
 • Pedále - normou sú stabilizačné (vyvážené) pedále s nastaviteľnými pásikmi pre bezpečné a účinné cvičenie.
 • Kľuky – zvyčajne bývajú trojdielne (tak ako napríklad pri bicykloch), na lacnejších strojoch sú nahradzované jednoduchšími ohýbanými (nevýhodou potom je nižšia životnosť)
 • Počítače a snímače tepovej frekvencie - jednoduchý počítač je dnes súčasťou každého rotopedu. Meria rýchlosť, prejdené kilometre a čas cvičenia. Profesionálne modely rotopedov ponúkajú nadštandardné funkcie, napr. meranie tepovej frekvencie, počet spálených kalórií, nastavenie profilu trasy a podobne.
 

O čo sa ešte zaujímať pri výbere rotopeda?

 • Tichý chod, transportné kolieska, nastavovacie nožičky na vyrovnanie nerovností podlahy.
 • Ďalšie funkcie - profesionálne stroje umožňujú pripojenie hrudného pásu a prispôsobujú rýchlosť tepovej frekvencii cvičenca (HRC program), ponúkajú tréningové programy, zmeranie telesného tuku, orientačný test telesnej kondície, senzory zabudované v rukovätiach a podobné vylepšenia pre atraktivitu tréningu.
 • Záruka, servis, náhradné diely - praktické je využiť odbornú montáž či servis rotopedu u Vás doma.

Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter