Na hlavný obsah

Produkty v porovnávači

Ako vybrať posilňovacie stroje

Posilňovacie stroje sú základným vybavením každej posilňovne - profesionálnej i domácej. Vďaka domácemu posilňovaniu ušetríte čas strávený vo fitcentre a užijete si súkromie pri cvičení, časovú flexibilitu aj prívetivé čisté prostredie.

Pri výbere posilňovacích strojov zvážte, koľko na ne máte doma miesta, na aký účel ich zaobstarávate, ktoré partie tela chcete precvičovať a koľko peňazí mienite do vybavenia investovať.

Optimálny pomer medzi cenou a kvalitou fitness strojov Vám pomôžu odhaliť recenzie ľudí, ktorí si ich už zaobstarali. Možno v nich nájdete aj svoj príbeh a cennú inšpiráciu.

Nepodceňujte nosnosť posilňovacích strojov

Voľte radšej o desiatky kilogramov vyššiu nosnosť (maximálne zaťaženie) stroja, ako potrebujete, pretože si tým zaistíte stabilitu a bezpečie pri cvičení na mnoho rokov. Tiež vyššia hmotnosť samotného posilňovacieho stroja vypovedá o jeho lepšej kvalite.

Typy posilňovacích strojov

Posilňovacie veže

Ak hľadáte multifunkčný posilňovací stroj pre domácu posilňovňu, pretože chcete precvičovať celé telo na jednom stroji, bude pre Vás správnou voľbou posilňovacia veža. Získate v nej kombináciu posilňovacích strojov - bench-press, kladku aj adaptéry na posilňovanie nôh. To všetko v jednom a za prijateľnú cenu.

Posilňovacie veže sú k dispozícii v množstve modelov. Majú nosnosť do 130, niekedy až do 150 kg (pre vysokých športovcov do výšky 2 m). Všeobecne platí, že čím drahšia posilňovacia veža, tým lepšiu má ergonómiu a rozsah pohybu. Pre pravidelné cvičenie sa určite oplatí konštrukčne dokonalá posilňovacia veža. Rezervujte však pre ňu doma dostatočný priestor, asi 3 m na dĺžku a 2,5 m na výšku.

Bližšie tu: Ako vybrať posilňovaciu vežu

Posilňovacie lavice

Posilňovacie lavice vyberajte podľa účelu používania a cieľov cvičenia:

  • posilňovače brušných svalov - jednoduché a cenovo dostupné stroje "na doma"
  • multifunkčné posilňovacie lavice - polohovateľné a nastaviteľné, k posilneniu prsných svalov, bicepsov, brucha, chrbta aj stehien (sú kompromisom pri obmedzenom priestore)
  • bench lavice - tradičné, na bench cvičenie, pre intenzívny tréning, s nastaviteľnou výškou stojanu na činku, často skladacie

Bližšie tu: Ako vybrať posilňovaciu lavicu

Trenažéry

Vybudovanie svalovej hmoty a fyzickej kondície umožňujú aj trenažéry, preto sa tiež radia medzi posilňovacie stroje. Sú to:

  • trenažéry s precvičením nôh - rotopedy, cyklotrenažéry, steppery
  • trenažéry s precvičením celého tela - steppery s držadlami, elipticaly, bežecké pásy, vibračné plošiny
  • špeciálne trenažéry - veslovacie posilňovacie stroje

Pri výbere trenažéru zvážte, ako často ho budete využívať (akej záťaži trenažér vystavíte). Posudzujte najmä hmotnosť cvičiaceho a zohľadnite špecifické požiadavky - či sa chcete zamerať na niektoré partie tela, ste zvyknutý používať určitý trenažér a podobne. Potom porovnávajte jednotlivé parametre konkrétneho posilňovacieho stroja so svojimi potrebami. Ponuku nájdete tu:

Sprievodca výberom strojov na posilňovanie podľa partií tela

Stroje na posilňovanie chrbta

Bolesti chrbta dnes trápia takmer celú populáciu, pritom pravidelným posilňovaním sa dá množstvu ťažkostí s chrbtom predísť. Chrbát výborne posilnia posilňovacie stroje pre hornú časť tela, multifunkčné posilňovače, veslovací trenažér (prípadne 2v1 s recumbentom), závesný systém či hrazda do dverí. Výbornou pomôckou je tiež švédska lavica.

Posilňovacie stroje na brucho

Pevné a ploché brucho je snom väčšiny mužov i žien. K spevneniu brušných svalov slúžia posilňovacie lavice, špeciálne posilňovače brucha, závesné posilňovacie systémy, vibračné plošiny, rotany, kombinované posilňovače brucha a chrbta či posilňovacie veže pre tréning celého tela.

Posilňovacie stroje na ruky

Horné končatiny vytvarujú veslovacie trenažéry, posilňovacie lavice na bicepsy a tricepsy, činky, hrazdy. Tieto stroje a pomôcky zaistia dokonale vyrysované ruky a ramená.

Posilňovacie stroje na nohy  

Nohy najlepšie posilníte so steppermi, leg press, strojmi na predkopávanie a na VibroGyme. Cvičenie na stepperi sa dá prirovnať k výstupu do schodov, steppery sú však šetrnejšie ku kĺbom. Prídavné stroje na nohy bývajú súčasťou kombinovaných posilňovacích veží.

Posilňovacie stroje na prsia

Vaše hrudné svaly vzpruží predpažovanie, bench press a šikmé tlaky. Najlepšími pomocníkmi sú v tomto zmysle polohovacie bench lavice, posilňovače prsných svalov, kladky a činky.

Je lepšie mať doma viac strojov a pomôcok

Odporúčame Vám striedanie strojov a pomôcok podľa nálady a momentálnej kondície. Tým zaistíte pestrosť a maximálnu účinnosť cvičenia. Tiež každý člen rodiny si príde na svoje, keď môže voliť medzi viacerými športovými potrebami.

Tipy pre výber posilňovacích strojov podľa účelu využitia

Účel využitia posilňovacích strojov preskúmame z hľadiska pohlavia. Muži sa zvyčajne zameriavajú na zväčšovanie sily a objemu svalovej hmoty, zatiaľ čo ženy na tvarovanie postavy, chudnutie a zvyšovanie kondície.

  • Obľúbené posilňovacie stroje mužov sú bench lavice, posilňovače brucha, cyklotrenažéry.
  • Obľúbené posilňovacie stroje žien sú multifunkčné veže, rotopedy, eliptické trenažéry alebo vibračné plošiny.

Uchovanie svalov až do neskorého veku však zabezpečí akékoľvek posilňovanie (kombinované s aeróbnym cvičením). Cvičenie na posilňovacích strojoch zároveň pôsobí ako prevencia civilizačných chorôb, obezity a osteoporózy.

Najobľúbenejšie posilňovacie stroje a pomôcky

Medzi populárne vybavenie domácich posilňovní dnes patria bežecké pásy, eliptické trenažéry, rotopedy, vibračné plošiny, cenovo nenáročné expandery, závesné systémy pre posilňovanie celého tela a samozrejme stálice - činky a posilňovacie lavice.

Skvelú domácu posilňovňu získate, keď si zaobstaráte posilňovaciu vežu, ktorú doplníte jednoručnými činkami a rotopedom, prípadne elipticalom či iným trenažérom, ktorý Vás bude baviť.


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter